Ο Λέστερ έφυγε από το Europa League μετά την ήττα του από τη Σλάβια Πράγας

Ο Λάκλουστερ Λέστερ κατέρρευσε από το Europa League μετά από ήσυχη ήττα από τη Σλάβια Πράγα.

Ο Λούκας Provod και ο Abdallah Sima χτύπησαν στο δεύτερο ημίχρονο για να διευθετήσουν την ισοπαλία του τελευταίου 32 με 2-0 τη νύχτα και συνολικά.

Η αποφασιστική και αποτελεσματική Σλάβια άξιζε να προχωρήσει καθώς οι αλεπούδες Foxes δεν πήραν ποτέ να συνεχίσουν την κατάρα του Brendan Rodgers στην Europa League.

Ο Ρότζερς δεν έχει φτάσει ποτέ στα 16 τελευταία του διαγωνισμού μετά από τέσσερις προηγούμενες αποτυχίες με τη Λίβερπουλ και τον Σέλτικ και την τελευταία του απώλεια την Πέμπτη.

Οι τροχοί άρχισαν να πέφτουν από το Leicester στο Champions League αυτή τη φορά την περασμένη σεζόν καθώς τελικά τερμάτισαν πέμπτοι και τώρα πρέπει να διασφαλίσουν ότι αυτό το χτύπημα δεν θα προκαλέσει διαρκή ζημιά.

Παραμένουν τρίτοι στην Πρέμιερ Λιγκ, αντιμετωπίζοντας επίσης τον προημιτελικό του FA Cup με τον Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον επόμενο μήνα, και ο σύλλογος βρίσκεται σε ανοδική καμπύλη, αλλά αυτή η ήττα θα βλάψει.

Ο Man United περπατάει στο τελευταίο 16
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπεσε στο πρωτάθλημα της Ευρώπης το τελευταίο 16 μετά από ισοπαλία 0-0 με την Ρεάλ Σοσιεδάδ την Πέμπτη ολοκλήρωσε μια νίκη 4-0 επί της ισπανικής ομάδας στον αγώνα των 32 γύρων.

Με ένα μάτι την σύγκρουση της Κυριακής στην Premier League εναντίον της Chelsea, ο προπονητής της United Ole Gunnar Solskjaer ξεκίνησε τον επιθετικό Marcus Rashford και τον αμυντικό Harry Maguire στον πάγκο.

Ο Σοσιεδάδ έχασε ένα πέναλτι στο 13ο λεπτό, καθώς ο Μάικλ Ογιαρζαμπάλλ έφτασε στο πλάι του, προτού έρθει στη ζωή ένας ληθαργικός Γιουνάιτεντ και ο Μπρούνο Φερνάντες έριξε το δοκάρι με στρογγυλό σουτ από 15 μέτρα.

Ο Modibo Sagnan χτύπησε την ξυλουργική για τη Σοσιεδάδ με κεφαλιά από κοντά, λίγο μετά το διάλειμμα πριν ο αναπληρωτής της United Axel Tuanzebe είχε ένα γκολ που δεν επιτρέπεται για το φάουλ του Victor Lindelof στον Jon Bautista.

Ο Φερνάντες έφτασε στο δρόμο για τον Ράσφορντ, αλλά η Γιουνάιτεντ πέρασε σε μεγάλο βαθμό τις κινήσεις στο δεύτερο ημίχρονο καθώς κράτησε τους φιλοξενούμενους, με τον επιθετικό Άντονι Μάρτιλ να υπομένει άλλη μια απογοητευτική βραδιά.