Ο Λέστερ πηγαίνει δεύτερος με τη νίκη επί του Σαουθάμπτον, της 10χρονης Φλόλαμ της Τσέλσι

Η Λέστερ Σίτι έδειξε ότι θα μπορούσε να έχει μεγάλο λόγο στον αγώνα τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ με μια εντυπωσιακή νίκη 2-0 επί του Σαουθάμπτον για να προχωρήσει πάνω από τον πρωταθλητή Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση το Σάββατο.

Ένας πρώτος κεραυνός του Τζέιμς Μάντισον και ένας στόχος διακοπής του χρόνου από τον εντυπωσιακό Χάροβι Μπαρνς σφράγισαν τους πόντους αν και οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα πάντα με τον δικό τους τρόπο.

Χτύπησαν αργά όταν ο επιθετικός Τζέιμι Βάρντι σταμάτησε με μυϊκό τραυματισμό, αλλά ήταν μια θετική βραδιά για τον Λέστερ που πήρε μόνο την τέταρτη νίκη εντός έδρας αυτή τη σεζόν.

Όλα τα μάτια θα είναι η αναμέτρηση της Κυριακής στο Άνφιλντ μεταξύ της Λίβερπουλ και των ηγετών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά μια ισορροπημένη πλευρά του Λέστερ μπορεί να μείνει μαζί τους.

Η ομάδα του Brendan Rodgers έχει 35 πόντους από 18 παιχνίδια, έναν βαθμό πίσω από την United και δύο καλύτερα από την Liverpool. Η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επίσης έπεσε κάτω από τον Λέστερ πριν από τη σύγκρουση της Κυριακής με το Crystal Palace, έχει 32.

Η όγδοη θέση της Σαουθάμπτον, η οποία νίκησε τη Λίβερπουλ στο τελευταίο της παιχνίδι, ήταν άτυχη όταν η μεγάλη προσπάθεια του Στιούαρτ Άρμστρονγκ χτύπησε το δοκάρι καθώς οι φιλοξενούμενοι πιέζουν για ισοσταθμιστή.

Αλλά ο Λέστερ, που ξεκίνησε αργά, άξιζε τους πόντους.

«Μια μεγάλη νίκη για εμάς. Τα πρώτα 25 λεπτά νόμιζα ότι ήμασταν κοινωνικά απομακρυσμένοι, δεν φτάσαμε σε απόσταση δύο μέτρων από αυτά », δήλωσε ο Ρότζερς, του οποίου η ομάδα τρέχει αυτή τη φορά πέρυσι πριν πέσει μακριά, είπε στο BT Sport.

«Το δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι και θα έπρεπε να έχουμε πετύχει περισσότερα από δύο γκολ. Ταυτόχρονα υπερασπιστήκαμε καλά. “

Ο Σαουθάμπτον, χωρίς τον επιθετικό Ντάνι Ίνγκς, ο οποίος απομόνωση μετά από θετική δοκιμή για το COVID-19, ήταν η πιο έντονη ομάδα νωρίς και θα μπορούσε να προχωρήσει μπροστά όταν ο Τσε Άνταμς ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Λέστερ Κάσπερ Σμέιχελ να δράσει.

Στο άλλο άκρο ο Μπαρνς τελείωσε σχεδόν με μια κινήση του Λέστερ, αλλά έκανε το σουτ κατευθείαν στον Άλεξ Μακάρθι.

Ο Λέστερ προχώρησε στο 37ο λεπτό όταν ο Μάντισον έριξε τον Jan Bednarek στην άκρη της περιοχής πριν προχωρήσει μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Η γωνία φαινόταν σφιχτή, αλλά έριξε μια αυξανόμενη βολή πέρα ​​από τον McCarthy – γιορτάζει σε νέο κοινωνικά απομακρυσμένο στυλ με φανταστικά χειραψία.

Ο Σαουθάμπτον ήταν σχεδόν ισοπεδωτικός πριν από το ημίχρονο, όταν ο αριστερός πίσω, ο Ράιαν Μπερτράντ πήγε καθαρός και σκόπευε με μια δυνατή προσπάθεια που ο Σμέιχελ νίκησε για μια γωνία.

Ο Will Smallbone δοκίμασε επίσης τον Schmeichel στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και ο Λέστερ επέζησε από ένα φόβο όταν ο Άρμστρονγκ έριξε ένα σουτ στην μπάρα στο 73ο λεπτό. Καθώς η μπάλα ανέκαμψε, ο Τζόνι Έβανς δέχτηκε τον Σέιν Λονγκ, αλλά τον έφυγε από μια σημαία οφσάιντ.

Ο Λέστερ θα μπορούσε να είχε προσθέσει το προβάδισμά τους με τον Μπαρνς να έχει μια προσπάθεια να ξεφύγει από τη γραμμή και ο ΜακΚάρθι να κάνει ένα μεγάλο εκτός από τον Βάρντι. Αλλά ο Μπάρνες δεν έκανε κανένα λάθος όταν πέρασε ένα προς ένα και έριξε δροσερά την μπάλα στο δίχτυ.

Ένα τελευταίο γκολ από τον Mason Mount έδωσε στη Chelsea μια σκληρή νίκη 1-0 στο 10-άτομο Fulham στην Πρέμιερ Λιγκ το Σάββατο, χαλαρώνοντας μερικές από τις πιέσεις από τον προπονητή τους Frank Lampard.

Το αποτέλεσμα ανέβασε προσωρινά την Τσέλσι δύο θέσεις έως την έβδομη με 29 πόντους από 18 παιχνίδια, με τον Σαουθάμπτον, ο οποίος επισκέφθηκε τη Λέστερ Σίτι αργότερα το Σάββατο, να είναι σε θέση να τους κάνει άλμα.

Ο Φούλαμ, ο οποίος υπέστη ήττα μετά από πέντε διαδοχικές ισοπαλίες, έμεινε 18ος με 12 πόντους από 17 παιχνίδια με φαινομενικά ανηφορική εργασία για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η Τσέλσι, η οποία είχε κερδίσει μόνο ένα από τα προηγούμενα έξι παιχνίδια της, κυριάρχησε αλλά δεν είχε δάγκωμα και ήταν δύο φορές τυχερή που δεν έμεινε πίσω με τον επιθετικό της Φούλαμ, Ιβάν Καβαλίρο, ένοχος για κακή ολοκλήρωση.

Ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου Alphonse Areola έκανε δύο αποταμιεύσεις και ο Μάουντ έριξε το σταυρό για τη Τσέλσι στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου προτού η Φούλαμ είχε αποσταλεί από την Αντόνε Ρόμπινσον στο 44ο λεπτό για μια απερίσκεπτη επίθεση στον Cesar Azpilicueta.

Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Cavaleiro είχε το γκολ στο έλεος του μετά από μια κίνηση που του άφησε χρόνο και χώρο για να πάρει το σημείο του, αλλά ο Πορτογάλος έσπασε το σουτ του από οκτώ μέτρα.

Με την Τσέλσι να μην έχει κανένα πλεονέκτημα μπροστά μετά το διάλειμμα παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, ο Θιάγκο Σίλβα ήρθε για τη διάσωση όταν μπλοκάρει το σουτ του Καβαλίρορο με τον τερματοφύλακα Έντουαρντ Μέντι να παραμένει εκτός έδρας μετά από αμυντικό συνδυασμό.

Ο Μάουντ έσπασε τελικά το αδιέξοδο στο 78ο λεπτό με ένα ασταμάτητο σουτ μέσα στο κοντινό στύλ, αφού ο Άρεολα μπορούσε να περάσει μόνο έναν ελκυστικό σταυρό του Μπεν Τσίλγουελ από τα αριστερά κατευθείαν προς το άλμα του μέσου της Αγγλίας.

Ο αναπληρωτής Timo Werner θα έπρεπε να είχε προσθέσει ένα δευτερόλεπτο για την Τσέλσι σε χρόνο διακοπής, αλλά πυροβόλησε με άσχημο τρόπο με μόνο την Areola να νικήσει μετά από αγώνες από τη μισή γραμμή.

Ο Μάουντ αναγνώρισε ότι η Τσέλσι ανακουφίστηκε μετά την αφαίρεση της νίκης παρά την άψογη απόδοση.

«Όλοι γνωρίζαμε ότι χρειαζόμαστε μια νίκη, ασκήσαμε αυτήν την πίεση στον εαυτό μας», είπε στο Sky Sports.

«Εξετάζουμε την ποιότητα στο αποδυτήριο, γνωρίζαμε ότι πρέπει να κερδίσουμε παιχνίδια. Ήταν μια δύσκολη τελευταία δύο εβδομάδες, αλλά πιέζουμε τον εαυτό μας να κερδίσουμε ενάντια σε μια καλή ομάδα που έπαιξε καλά. “