Ο Μάιος σταμάτησε την Ομόνοια και διατήρησε το αήττητο σερί της AEL

Το κορυφαίο ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοια έληξε με ισοπαλία 1-1. Στο 6ο λεπτό, οι Πράσινοι πήραν το προβάδισμα με τον Λοϊζού, αλλά ο Μάιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καθυστερήσεις και έκανε δικαιοσύνη. Συνολικά, οι οικοδεσπότες με το καλύτερο παιχνίδι διατήρησαν την αήττητη έδρα τους, αλλά και το +2 από την Ομόνοια

Η εξέλιξη του αγώνα

Προς έκπληξη των οικοδεσποτών: για να γυρίσετε τις ζυγαριές προς αυτήν, η “Ομόνοια” μπήκε στο πεδίο του ire ireyo. Κατά την πρώτη τους επίσκεψη, οι Πράσινοι έπληξαν το έδαφος της Βοζνίας και έκαναν ένα μεγάλο διπλό. Στο 6ο λεπτό, ο Leziacs έστειλε μια έτοιμη μπάλα στον Loizu, και ο νεαρός οδήγησε την ομάδα του.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν το δρόμο τους στα δίχτυα. Η AEL εξισορρόπησε το σκορ και το “Omonia” για να κερδίσει ένα σαφές πλεονέκτημα. Παρά τις ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, οι ομάδες πήγαν 0-1 στο αποδυτήριο.

Στον αγώνα επιστροφής, οι οικοδεσπότες ήταν καλύτεροι, σχεδίαζαν, αλλά η διαφορετική και εξαιρετική αμυντική γραμμή των πρασίνων δεν τους επέτρεψε να εισέλθουν στο σπίτι του Fabiano.

Όλα αυτά πριν από τις καθυστερήσεις, καθώς ο Μάιος σημείωσε το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις, ιδιαίτερα στο 90 + 2.