Ο Μεντβέντεφ θα αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς στον τελικό αφού έσπασε τον Τσιτσιπά σε συνεχόμενα σετ

Ο Ντάνιελ Μεντβέντεφ της Ρωσίας ανταποκρίθηκε στον έπαινο του Νόβακ Τζόκοβιτς ως «άντρας που νίκησε» στο Αυστραλιανό Όπεν καθώς μπήκε στον πρώτο του τελικό του Melbourne Park με μια εντυπωσιακή νίκη 6-4 6-2 7-5 επί του Στέφανου Τσιτσιπά την Παρασκευή.

Ο Ρέντι Μεντβέντεφ τυλίγει τον Έλληνα πέμπτο σπόρο σε μια κουβέρτα πίεσης κάτω από τα φώτα του Rod Laver Arena, καταγράφοντας την 20η διαδοχική νίκη του για να κάνει ένα πλάνο στο τέλος της δυναστείας του Τζόκοβιτς στο αποφασιστικό της Κυριακής.

Ο τέταρτος σπόρος Μεντβέντεφ υπηρέτησε σαν ένα μηχάνημα μέχρι να σπάσει στο τρίτο σετ, το οποίο αναβίωσε τους Έλληνες οπαδούς στις βεράντες καθώς ο Τσιτσιπάς έφτασε στο προβάδισμα 5-4.

Αλλά ο Ρώσος σιγήθηκε το πλήθος με το αποφασιστικό διάλειμμα στο 11ο παιχνίδι, και μετά σφράγισε μια κυρίαρχη νίκη όταν έσπευσε προς τα εμπρός στο σημείο αγώνα για να χτυπήσει μια εκρηκτική forehand στη γωνία.

«Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κρατήσω τα νεύρα μου γιατί ακόμα δεν έκανα τόσα κακά σουτ», δήλωσε ο Μεντβέντεφ στο γήπεδο του ανήσυχου τρίτου σετ του.

«Τόσο χαρούμενος που κατάφερα να διατηρήσω την ηρεμία μου.

«Προσπάθησα απλώς να χτυπήσω άσους και νικητές ή να βάλω την μπάλα στο γήπεδο. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να το κάνετε (αυτό).

«Έτσι έμεινα στον αγώνα.»

Ο νούμερο ένα παγκόσμιος Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε έναν άλλο Ρώσο στον προκριματικό Aslan Karatsev, θα είναι τρομερός αντίπαλος για τον Μεντβέντεφ στο δεύτερο του τελικό του Grand Slam.

Ο Σέρβος Τζόκοβιτς υποβάλλει προσφορά για τον ένατο τίτλο για την επέκταση του ρεκόρ στον 9ο Αυστραλιανό Όπεν και δεν έχει χάσει ποτέ τελικό στη Μελβούρνη.

Για τον Τσιτσιπά, η ήττα δεν ήταν τόσο πικρή όσο η ημιτελική του κατεδάφιση του 2019 από τον Ράφα Ναντάλ, όταν βγήκε από το πάρκο Μελβούρνη.

Ωστόσο, πλήρωσε το τίμημα για ένα ακόμη αργό ξεκίνημα, με τον Μεντβέντεφ να κάνει ό, τι δεν μπορούσε να κάνει ο Ναντάλ στο ημιτελικό του πέντε σετ με τον Τσιτσιπά αυτή την εβδομάδα – χτυπώντας την πόρτα για την αναβίωση του Έλληνα.

«Νομίζω ότι ήταν κουρασμένος μετά τον αγώνα με τον Ράφα», δήλωσε ο Μεντβέντεφ. «Το είδα ότι μόλις τον κινούσαμε στο γήπεδο δεν ήταν εύκολο γι ‘αυτόν… Αυτό έγινε αμέσως η στρατηγική μου.»

ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΛΑΣΗΣ

Μετά από μια αρχοντική εκκίνηση σε ένα λαμπερό βράδυ στο Rod Laver Arena, ο Μεντβέντεφ μπήκε μέσα από την άμυνα του Τσιτσιπά για να σπάσει στο πέμπτο παιχνίδι.

Ο Τσιτσιπάς αγωνίστηκε για να μείνει σε επαφή και έσωσε τρία σετ πόντων πριν ο Ρώσος χτύπησε έναν άσο κάτω από το «Τ» για να το σφραγίσει.

Με τα χέρια απλωμένα, ο Μεντβέντεφ απορροφήθηκε από όλους τους Τσιτσιπάς και, μετά από μερικές ράλι σχοινί-α-ντοπ, έριξε έναν νικητή forehand μπροστά στη γραμμή για να σπάσει τον Έλληνα για να οδηγήσει 2-1 στο δεύτερο σετ.

Ο Τσιτσίπας αποσύρθηκε στην καρέκλα του, αναθυμιάζοντας και χτύπησε ένα μπουκάλι νερό στο γήπεδο, πυροδοτώντας μια μοίρα από μπαγκέτες με πετσέτες για να σφουγγίσει τη διαρροή.

Ο Μεντβέντεφ προχώρησε, ανεβάζοντας τρία σημεία σπάζοντας στο 4-2, και με ένα άγγιγμα αλαζονείας έριξε μια επιστροφή στη γραμμή για να σπάσει.

Ο Ρώσος σύντομα περπατούσε πίσω στην καρέκλα του με δύο σετ αφού έσπασε έναν άσο στο πρώτο από τα τρία σετ.

Οι αγώνες του Τσιτσιπά έγιναν δυσάρεστες βλέποντας για μερικούς ανθρώπους στο πλήθος και μερικά χλευάσματα ξέσπασαν όταν έσπασε στο πρώτο παιχνίδι του τρίτου.

Ο Μεντβέντεφ προχώρησε στο προβάδισμα με 3-1 και έφτασε στη γραμμή του τερματισμού μέχρι, ανεξήγητα, το σερβίς του να υποχωρήσει.

Διπλασίασε τους πόντους διακοπών δώρων και έριξε σερβίρισμα με ένα άγριο forehand, συγκλονίζοντας το πλήθος στη ζωή.

Ένας ανανεωμένος Τσιτσιπάς ανέβηκε καθώς οι πυραύλοι βάσης του Μεντβέντεφ πέτυχαν.

Ενώ το σερβίς του Ρώσου είχε κρατήσει τον Τσιτσιπά στον κόλπο, η επιστροφή του αποδείχθηκε αποφασιστική όταν έσπασε τον Έλληνα στα 5-5.

Αφού έστειλε ένα εκπληκτικό backhand περνώντας από τη γραμμή, ο Μεντβέντεφ κούνησε τα χέρια του στο πλήθος των τσιτσιπάδων, χαρούμενος που έπαιξε τον κακοποιό σε μια ηχώ της πορείας του στον τελικό του US Open 2019.

Έκλεισε τον αγώνα με σέρβις 208 km / h δευτερόλεπτο που ο Τσιτσιπάς μπορούσε να κόψει μόνο, επιτρέποντας στον Μεντβέντεφ να τρέξει προς τα εμπρός και να πυροβολήσει το νικηφόρο forehand.

Ο Τζόκοβιτς, ο πραγματικός «άντρας που νίκησε» στο Melbourne Park, περιμένει.