Ο Μουρίνιο δείχνει την εύθραυστη εμπιστοσύνη της Τότεναμ μετά την ήττα του Μπράιτον

Ο Χοσέ Μουρίνιο παραδέχεται ότι η εύθραυστη εμπιστοσύνη και η χαμηλή αυτοεκτίμηση κοστίζουν πολύ στην Τότεναμ αφού η κακή τους φόρμα συνεχίστηκε με ήττα 1-0 στο χαμηλό Μπράιτον.

Η 17χρονη απεργία του Leandro Trossard κέρδισε τον Albion που απειλούσε τον υποβιβασμό, μια άξιζε νίκη στην έδρα της Premier League για τη σεζόν.

Η ήττα για τους Σπερς, οι οποίοι δεν είχαν τραυματιστεί αστέρι Χάρι Κέιν, έπληξε ένα άλλο χτύπημα στις ελπίδες τους για προκριματικό στο Champions League.

Οι άντρες του Mourinho ήταν στην κορυφή του πίνακα μόλις τον περασμένο μήνα, αλλά έπεσαν έξι βαθμοί πίσω από τους τέσσερις πρώτους μετά από δύο νίκες από εννέα κορυφαίες πτήσεις.

Παρά τη δημιουργία μικρών, ο Πορτογάλος αισθάνθηκε ότι η ομάδα του βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο στο Amex Stadium και είναι πρόθυμος για τους παίκτες του να παραμείνουν θετικοί καθώς προσπαθούν να σταματήσουν μια ανησυχητική κάμψη.

«Τα παιδιά είναι άντρες και οι άντρες έχουν συναισθήματα, παρά το ότι είναι κορυφαίοι επαγγελματίες», δήλωσε ο αφεντικός των Spurs.

«Νομίζω ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα γεμάτο παραδείγματα ομάδων και παικτών ξεχωριστά που μερικές φορές βρίσκονται σε μια απίστευτη στιγμή εμπιστοσύνης και σε άλλες περιόδους υποφέρουν με αυτοεκτίμηση. Ένα κακό αποτέλεσμα, μια κακή απόδοση που βλέπετε σε άτομα.

«Βλέπετε τον επιθετικό που είναι πέντε, 10, 15 παιχνίδια χωρίς να σκοράρει και μοιάζει να μην είναι κορυφαίος παίκτης και είναι.

«Βλέπετε το κέντρο της πλάτης να κάνει απίστευτα λάθη και νομίζετε ότι είναι ένας φοβερός παίκτης και δεν είναι, και βλέπετε καλές ομάδες που φαίνονται κακές ομάδες και αντίστροφα. Είναι απλώς ότι είναι ανθρώπινα συναισθήματα.

«Ως προπονητής παλεύω πάντα με αυτό. Πάντα λέω ότι στην προσωπική μου περίπτωση, η νίκη δεν με βάζει στον παράδεισο και η ήττα δεν με βάζει στην κόλαση και προσπαθώ να το μεταφέρω σε όλους τους παίκτες, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι η αρχή του παιχνιδιού ήταν πολύ είναι σημαντικό να ξεκινήσουμε καλά και δεν το κάναμε.

«Όταν αυτά τα συναισθήματα ήταν εκεί και παραδέξαμε ένα γκολ αμέσως και πριν φτάσουν στη θέση, νομίζω ότι η ομάδα αγωνίζεται.

«Αλλά το καλό είναι ότι, στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την ήττα, είδα μια διαφορετική ομάδα με διαφορετικό πνεύμα με παίκτες έτοιμους να δώσουν τα πάντα, με παίκτες να μην φοβούνται να αναλάβουν κινδύνους, αν χάσετε 2-0, εάν χάνεις 3-0, χάνεις. Πηγαίνουμε με ό, τι έχουμε και μπορούμε και τα αγόρια το έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο. “

Ο μέσος Μπράιτον, Πασκάλ Γκρος, είχε ήδη χτυπήσει μια θέση πριν ο Τρόσαρντ να ξεπεράσει τους οικοδεσπότες με το πρώτο του γκολ σε 20 παιχνίδια.

Ο αναπληρωτής των Spurs Carlos Vinicius έφτασε πιο κοντά στο να πιάσει έναν ισοσταθμιστή, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν φτωχοί και θα είχαν χάσει περισσότερα αν ο Aaron Connolly δεν είχε απορρίψει μια χρυσή ευκαιρία αργά.

Με τον αστέρι Kane να νοσηλεύεται ένα πρόβλημα στον αστράγαλο που υπέστη κατά τη διάρκεια της απώλειας 3-1 της Πέμπτης από τον πρωταθλητή Λίβερπουλ, ο Μουρίνιο επέλεξε να δώσει στον Gareth Bale μόνο τη δεύτερη αρχή της πρώτης πτήσης της σεζόν.

Ο δανειολήπτης της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αναποτελεσματικός πριν αντικατασταθεί στο 61ο λεπτό, αλλά ο διευθυντής του αρνήθηκε να κατηγορήσει τα άτομα μετά από μια άλλη καταστροφική ήττα.

«Χάσαμε έναν αγώνα και όταν χάνουμε έναν αγώνα, χάνουμε έναν αγώνα, χάνουμε όλοι μαζί. Δεν χάνουμε λόγω ενός παίκτη ή μιας κακής απόδοσης. Χάνουμε μαζί », δήλωσε ο Πορτογάλος, ο οποίος δεν αναμένει καμία συμφωνία μεταφοράς την προθεσμία.

«Επομένως, δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο, ειδικά για τον εαυτό μου, στην εκπροσώπηση της ομάδας μου, δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να σας απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση, ειδικά τώρα.

«Εάν αυτή η ερώτηση έρθει σε μια υπέροχη στιγμή για την ομάδα, και μετά από μια νίκη, και όταν ο Gareth σαν την ομάδα παίζει ένα καλό παιχνίδι, είναι πιο εύκολο για μένα να σας απαντήσω. Δεν θέλω να το κάνω αυτό. Χάσαμε και όλοι χάσαμε ».

Η νίκη για τους οικοδεσπότες του Γκράχαμ Πότερ ήταν η πρώτη τους σε 15 αγώνες κορυφαίας πτήσης στο εσωτερικό του εδάφους, που εκτείνεται μέχρι τις 20 Ιουνίου και τους μεταφέρει επτά βαθμούς μακριά από τη ζώνη πτώσης.

Ο επικεφαλής προπονητής της Seagulls Potter ήταν στην ευχάριστη θέση να τερματίσει μια παρατεταμένη περίοδο ταλαιπωρίας στο Amex Stadium με μια πολύτιμη νίκη στο θραύσμα για επιβίωση.

«Είμαστε ικανοποιημένοι με τα τρία σημεία. Ο τρόπος της απόδοσης ήταν κορυφαίος, σκοράραμε ένα καλό γκολ, κρατήσαμε ένα καθαρό φύλλο, έκανε σχεδόν ό, τι χρειαζόταν να κάνουμε », είπε.

«Η στάση των παικτών, η προσωπικότητα των παικτών ήταν φανταστική. Είναι σημαντικοί τρεις πόντοι γιατί κάθε τρία πόντους σε αυτό το πρωτάθλημα είναι δύσκολο να επιτευχθούν.

«Αυτό το πρωτάθλημα πρέπει να υποφέρετε, είναι ένα σκληρό πρωτάθλημα. Οι παραστάσεις μας ήταν καλές, δεν είχαμε τους πόντους και ζούμε σε έναν πολύ απλό κόσμο όπου, αν χάσετε, είστε κακοί και, αν κερδίσετε, είστε καλοί. “