Ο Μπέρνλι εκπλήσσει τη Λίβερπουλ με την πρώτη νίκη στο Άνφιλντ εδώ και 46 χρόνια

Ο πρωταθλητής Λίβερπουλ υπέστη σοκ με ήττα 1-0 από τον χαμηλό Μπέρνλι την Πέμπτη, τερματίζοντας το 68 αήττητο εντός έδρας ρεκόρ της Premier League.

Η ποινή του 83ου λεπτού από τον Ashley Barnes, αφού τον έπεσε από τον τερματοφύλακα Alisson Becker, αποφάσισε τον διαγωνισμό αφού η ομάδα του Juergen Klopp απέτυχε να σκοράρει για τον τέταρτο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος.

Το Divock Origi είχε χτυπήσει τη μπάρα για το Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο, με μόνο τον τερματοφύλακα Μπέρνλι Νικ Πόπα να νικήσει και ο Ρομπέρτο ​​Φέρμινο έχασε μια καλή ευκαιρία μετά το διάλειμμα.

Πρέμιερ Λιγκ Λίβερπουλ V Μπέρνλι
Οι παίκτες του Λίβερπουλ μείνουν σοκαρισμένοι από την έκπληξη ήττα

Η Λίβερπουλ είναι τέταρτη στο πρωτάθλημα με 34 πόντους, έξι πίσω από τους ηγέτες Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Μπέρνλι ανέβηκε στην 16η θέση με 19 πόντους.

Η νίκη ήταν η πρώτη του Μπέρνλι στο Άνφιλντ για 46 χρόνια.