Ο Μπερνάρντ σφραγίζει τη νίκη της Έβερτον στο κλασικό Κύπελλο εννέα γκολ εναντίον του Σπερς

Ο αναπληρωτής Μπερνάρντ έριξε την Έβερτον στους προημιτελικούς του Κυπέλλου FA με γκολ παράτασης για να σφραγίσει μια εκπληκτική νίκη 5-4 στον πέμπτο γύρο έναντι της Τότεναμ Χότσορ την Τετάρτη.

Ο καθυστερημένος επικεφαλής του Tottenham Harry Kane το έβαλε στο 4-4 για να στείλει μια ισοπαλία σε επιπλέον χρόνο στο Goodison Park και ήταν ο Bernard που το τακτοποίησε με ένα υπέροχο τερματισμό.

Ο Έβερτον είχε μείνει πίσω στο τρίτο λεπτό όταν ο αμυντικός της Τότεναμ Ντέιβινσον Σάντσεζ υπερέβη τον Ρόμπιν Όλσεν.

Η Τότεναμ έλεγχε το άνοιγμα μισή ώρα, αλλά ο Έβερτον χτύπησε τρεις φορές σε επτά λεπτά για να γυρίσει την ισοπαλία στο κεφάλι του.

Ο Dominic Calvert-Lewin είχε ήδη απορριφθεί από την ξυλουργική αλλά έσπασε τον ισοσταθμιστή στο 36ο λεπτό πριν εγκαταστήσει τον Richarlison δύο λεπτά αργότερα για να βάλει τον Έβερτον μπροστά.

Η ποινή του Gylfi Sigurdsson φάνηκε να είναι ένα χτύπημα για το παλιό του κλαμπ, αλλά η κοντινή απόσταση του Erik Lamela έριξε την ομάδα του Jose Mourinho ως σωτηρία στο χρόνο διακοπής του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αμυντικός Sanchez έσπρωξε τον ισοσταθμιστή της Tottenham στο 57ο λεπτό, αλλά το υπέροχο τελείωμα του Richarlison αποκατέστησε το προβάδισμα της Everton 10 λεπτά αργότερα

Ο Κέιν, ως αναπληρωτής του 53ου λεπτού, ήταν σχετικά αθόρυβος για την Τότεναμ, αλλά ηγήθηκε του δεύτερου ισοσταθμιστή της ομάδας του τη νύχτα από το υπέροχο σταυρό του Son Heung-min.

Ο φρενήρης ρυθμός έπεσε λίγο στον επιπλέον χρόνο, αλλά ο Μπερνάρντ έπαιξε από το υπέροχο τσιπ του Σιγκέρντσον και πέταξε το σουτ του Χούγκο Λλόρις για να κρατήσει ζωντανή την προσφορά της Έβερτον για το πρώτο θρίαμβο του Κυπέλλου FA από το 1995.

Ο Iheanacho στέλνει τον Λέστερ με καθυστερημένο γκολ
Ο Kelechi Iheanacho χτύπησε βαθιά στο χρόνο διακοπής για να στείλει τη Λέστερ Σίτι στους προημιτελικούς του FA Cup με νίκη 1-0 επί των Brighton & Hove Albion την Τετάρτη.

Ο επιπλέον χρόνος έφτασε όταν ο Ihenacho απομακρύνθηκε από τη γωνία και πήγε στο σπίτι.

Και οι δύο πλευρές είχαν αποκλείσει τα γκολ μέσα σε ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άντι Ζέκιρι για τον Μπράιτον και ο Τσενγκίζ Κάτω για τους οικοδεσπότες.

Ο Λέστερ υπέστη επίσης ένα χτύπημα όταν ο Τζέιμς Τζάστιν απομακρύνθηκε από ένα φορείο, αφού έπληξε το γόνατό του.

Η καθυστερημένη παρέμβαση του Iheanacho, ωστόσο, εξασφάλισε ότι ήταν ο Λέστερ που πέρασε και ενώθηκαν στα τελευταία οκτώ από τον κατώτατο σύλλογο της Πρέμιερ Λιγκ Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που νίκησε την πρωταθλήτρια Μπρίστολ Σίτι 1-0.