Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο πρώτος φιναλίστ ανδρικού σινγκλ στο Αυστραλιανό Όπεν

Ο 1ος σπόρος Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Ασλάν Καράτσεφ 3-0 στο πρώτο τουρνουά τένις grand slam της σεζόν, έφτασε στον τελικό.

Στο ημιτελικό τουρνουά ανδρών σινγκλ που πραγματοποιήθηκε στη Μελβούρνη, ο Σέρβος Τζόκοβιτς, ο οποίος κέρδισε 8 πρωταθλήματα στο Αυστραλιανό Όπεν, και ο παγκόσμιος νούμερο 114 Ρώσος Καράτσεφ, ο οποίος έκανε μια μεγάλη έκπληξη καθώς ήταν ανάμεσα στους 4 τελευταίους παίκτες τένις από τους προκριματικούς, συνάντησε.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος δεν είχε δυσκολία να κυριαρχήσει στον αντίπαλό του κατά τη διάρκεια του αγώνα, έγινε ο πρώτος τενίστας που έφτασε στον τελικό του τουρνουά νικώντας τον Καράτσεφ 3-0 με τα σετ 6-3, 6-4 και 6-2 μετά τον αγώνα που διήρκεσε 1 ώρα και 53 λεπτά.

Ο τενίστας, ο οποίος κέρδισε τον μοναδικό ανδρικό ημιτελικό αγώνα μεταξύ του Ρώσου Ντανιλ Μεντβέντεφ και του Έλληνα Στέφανου Τσιτσιπά, θα είναι αντίπαλος του Τζόκοβιτς στον τελικό της Κυριακής.