Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίνεται στους ημιτελικούς στο Australian Open

Ο 1ος σπόρος Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Alexander Zverev 3-1 στο πρώτο τουρνουά τένις grand slam της σεζόν, έφτασε στους ημιτελικούς.

Στο τουρνουά προημιτελικού ανδρών σινγκλ που πραγματοποιήθηκε στη Μελβούρνη, ο Σέρβος Τζόκοβιτς, ο οποίος είχε 8 πρωταθλήματα στο Αυστραλιανό Όπεν, συναντήθηκε τον περασμένο ημι-φιναλίστ, 6-σπόρο γερμανικό Zverev.

Ο Zverev, ο οποίος κέρδισε το πρώτο σετ 7-6 και πήγε στο “ισοπαλία”, προχώρησε 1-0 στα σετ. Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος είχε καλύτερη απόδοση από τον αντίπαλό του στο υπόλοιπο του αγώνα, πήγε στους ημιτελικούς νικώντας τον αντίπαλό του 3-1 με σετ 6-2, 6-4 και 7-6 μετά από 3 και μισές ώρες αγώνα .

Στους ημιτελικούς, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει το ξαφνικό όνομα του τουρνουά, ανδρών σινγκλ νούμερο 114, Ρώσος Άσλαν Καράτσεφ.