Ο παραγωγικός Χάλαντ δίνει τη δύναμη στο Ντόρτμουντ στη Σεβίλλη

Ο Έρλινγκ Χάλαντ της Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέχισε την παραγωγική του πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ σκοράροντας δύο φορές καθώς η ομάδα του έφτασε από πίσω για να κερδίσει 3-2 στη Σεβίλλη σε ένα τελευταίο 16ο πρώτο τετάρτο την Τετάρτη.

Η ισπανική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο έβδομο λεπτό, όταν ο πυροβολισμός του μέσου Suso έπεσε στο δίχτυ από τους Mats Hummels του Ντόρτμουντ, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με έμφαση, ισοπεδώνοντας στο 19ο χάρη στο μακρινό χτύπημα του Mahmoud Damoud.

Ο Νορβηγός προπορευόμενος Haaland έβαλε τη γερμανική ομάδα μπροστά στο 27ο, παίζοντας ένα-δύο με τον Jadon Sancho και δείχνοντας πραγματική πείνα να γλιστρήσει μπροστά από τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης Bono και να σκοράρει.

Ο Χάλαντ πέτυχε το 10ο γκολ του σε επτά αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ για τον Ντόρτμουντ για να αυξήσει τις προπορευόμενες στιγμές του πριν από το ημίχρονο, αλλά η Σεβίλλη έσωσε κάποια ελπίδα να γυρίσει την ισοπαλία στο δεύτερο σκέλος στις 9 Μαρτίου, όταν ο ολλανδός επιθετικός Λουούκ Ντε Τζονγκ έκανε βόλτα στο σπίτι έξι λεπτά από τότε.