Ο Πουσαϊτίδης … έδωσε οξυγόνο στον ΑΠΟΕΛ

Η άφιξη του Σάββα Πουρσαϊτίδη, ο ψυχολογικός εκσυγχρονισμός – μερικές από τις αλλαγές που έκανε στο ντεμπούτο του εναντίον του Ερμή, σηματοδότησε επίσης την αρνητική στροφή του ΑΠΟΕΛ. The Blues μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες և τραγικά παιχνίδια3. Νίκησαν την ομάδα του Αραδίπου με σκορ 0, χάρη σε δύο εξαιρετικά γκολ από τον Έορ Εφρέμ և Μπεν Σαχάρ և, ανέβηκαν στη 10η θέση με 19 πόντους. Ο Ερμής είχε μια δέσμη, η οποία έπεσε στην 11η θέση με 17 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ανυψωμένος և για πρώτη φορά κάτω από τις ακτίνες με τον Uzohos, ο APOEL μπήκε στο πεδίο. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη σκηνή ήρθε για τον Ερμή, όταν ο Ρώσος εμφανίστηκε στο Wuzuho, ​​αλλά ανέφερε το τερματοφύλακα.

Έξι λεπτά μετά τον πρώτο γύρο του Ερμή, ο στόχος έφτασε στο ΑΠΟΕΛ. Στο 28ο λεπτό, ο George Vor Ephrem έστειλε την μπάλα στο παράθυρο του Kayke με ένα υπέροχο σουτ και οδήγησε την ομάδα του.

Στο τέλος του ημιχρόνου, και οι δύο ομάδες είχαν έναν καλό γύρο σκόρερ. Πρώτα ο Ερμής με τον Γεωργίου, μετά διπλή ευκαιρία με τον Κλωναρίδη και τον Εφραίμ.

Το Blues ισοπαλία 2-0 με τον De Vincenzi στο δεύτερο σκέλος, αλλά στο 70ο λεπτό ο Ben Sahar έκλεισε το σκορ για την ομάδα του. Ο Ισραηλινός «ευχαρίστησε» για το έτοιμο γκολ που σημείωσε ο Κλωναρίδης, η μπάλα ώθησε το δίχτυ από κοντά.

Όλα είχαν πάρει την πορεία της. Οι δύο ομάδες συμφώνησαν για την ανάπτυξη του παιχνιδιού, όλοι περίμεναν το τέλος. Ωστόσο, με σκορ 90 + 2, ο Ben Sahar σημείωσε “ένα γκολ” και έκανε το σκορ 3-0.