Ο Πόρτο προηγείται, η Γιουβέντους αναπνέει… Δημοσιογράφος Κύπρος

Ο υπνωτισμένος Γιουβέντους παραδέχτηκε ένα γκολ από τον Ταρέμι ​​στην αρχή και των δύο ημίσεων, 65 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα για την Betancourt, και ο Maregas βρέθηκε σε δύσκολη θέση μετά από ένα λάθος 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της επανάληψης. Ωστόσο, η Chiesa αναβίωσε τις ελπίδες του Bianconeri για προκριματικό 2-1 στο 83ο λεπτό. Ο Danilo χάνει τον αγώνα επιστροφής.

Οι δύο αντίπαλοι παρατάχθηκαν στον αγώνα με σκορ 4-4-2, καθώς οι Πορτογάλοι άσκησαν μεγάλη πίεση από την αρχή, αποδείχθηκε ότι ήταν μπροστά από το αποδυτήριο με γκολ μόλις 63 δευτερόλεπτα μετά το έναρξη του παιχνιδιού. Ταυτόχρονα, οι παίκτες της Γιουβέντους άλλαξαν την μπάλα στην περιοχή τους, ο Μπετανκούρτ έστρεψε λανθασμένα στον Τσέσνι και ο Τάρεμ παρακάμπτει τον τερματοφύλακα της Γιουβέντους για να πάρει το σκορ και να ανοίξει το σκορ για τους «δράκους».

Εκτός από αυτό, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε μια σκηνή για τους Ιταλούς, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν το παιχνίδι, ξεκινώντας από την υψηλή πίεση των Πορτογάλων, ως αποτέλεσμα του οποίου πνίγηκαν οι Ιταλοί. Διαφορετικά, το πρώτο μέρος πέρασε με πολλές τακτικές, με μερικά λάθη και των δύο ομάδων. Στο 23ο λεπτό, ο Sergio Oliveira απείλησε και πάλι το λάθος του Cesni, ο De Licht έβαλε το αντίθετο και απέφυγε την άμυνα του “vekia signiora” από μια πολύ δύσκολη στιγμή. Ο Pirlo είδε την Kjellini να φεύγει στο 35ο λεπτό, περνώντας ως υποκατάστατο στο παιχνίδι με τον Demiral, και στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιταλός τερματοφύλακας είχε τον μοναδικό τελικό με κεφαλίδα.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, το “Portun” θα χτυπήσει ξανά. Ο Manafas κινήθηκε γρήγορα από τα δεξιά, έκοψε καλά την περιοχή όταν ο Musa Maregas προχώρησε ήρεμα προς τα εμπρός, νίκησε τον Cesni για δεύτερη φορά στα αριστερά, σκόραρε 2-0 αφού οι Dragons ξεκίνησαν το replay στο 20ο λεπτό. Προτού ανακτήσει πλήρως η Γιουβέντους, ο Sergio Oliveira έχασε την ευκαιρία να σκοράρει το τρίτο του γκολ μετά από έναν φανταστικό αγώνα για να διασχίσει την περιοχή για να πυροβολήσει και το ess ήταν δύσκολο να αποκρούσει.

Το “Πόρτο” έλαβε μέτρα εναντίον του “Γιουβέντους” και ο Πίρλο απάντησε στον Άλβαρο Μοράτα να μπαίνει στο παιχνίδι αντί για τη ΜακΚίννεϊ, αλλά ήταν οι “δράκοι” που βρήκαν μεγάλη ηγεσία στο γήπεδο. Η Γιουβέντους δεν μπόρεσε να βγει από το αδιέξοδο, αλλά με το εξαιρετικό τελευταίο δέκα λεπτά καθαρού αέρα του Ραμζά στο κέντρο, έφτασε στον πολυπόθητο στόχο. Ο Ράμπιο πέρασε από τα αριστερά και ο Chiesa το έχασε στο 2-1 με ένα όμορφο σουτ. Ο Morata απείλησε αμέσως να ισοπαλία (σε ακανόνιστη θέση), αλλά ο Marquez τον ώθησε πίσω.

Τα έργα.

Πόρτο (Sergio Conceiç) o) o). Martesini – Manafa, Pepe, Beba, id aidu – Sergio Oliveira (90 ‘Conceiç ո o), Uribe, Ottavio (57’ Luis Diaz) – Corona (90 ‘Lum), Maregu (66’)

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο). Sezni – Danilo, Chiellini (35 λεπτά. Demiral), De Licht, Alex Sandro – Chiesa, Rambio, Bentancur, McKenney (63 ‘McKenney) – Kulussefski (77) Ρονάλντο

Πηγή: sport-fm.gr