Ο Ράσιντ του Κατάρ κερδίζει χάλκινο στο Κάιρο

(MENAFN – Gulf Times) Ο Ράσιντ Χαμάντ του Κατάρ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο skeet στο Παγκόσμιο Κύπελλο ISSF Egypt για όπλο την Πέμπτη.
Ο Ράσιντ τερμάτισε με σκορ 41 στον τελικό γύρο, πίσω από την πρώτη θέση της Ουκρανίας Mikola Milchev με 53 και τη δεύτερη θέση της Δανίας Jesper Hansen με 52.
«Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοσή μου εδώ, καθώς ήταν ένας σκληρός τελικός εναντίον του βετεράνου Μίλσεφ και ένας πολύ καλός σκοπευτής Χάνσεν, Ράσιντ, ο οποίος εκπροσώπησε το Κατάρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2008 και 2016, είπε.
Ο 53χρονος πρώην Ολυμπιακός πρωταθλητής Μίλσεφ και Χάνσεν τερμάτισε με 45 και 43 χτυπήματα αντίστοιχα μετά από 50 βολές για να προχωρήσει σε ένα πυροβολισμό στο οποίο κέρδισε ο πρώτος.
Ο 24χρονος Ράσιντ, ο οποίος κέρδισε χρυσό στην εκδήλωση του κυνηγετικού όπλου στο Grand Prix του Ραμπάτ στις αρχές του μήνα, ήταν σε καλή κατάσταση στους τοπικούς αγώνες και κέρδισε χρυσό και ασήμι, εκτός από την τέταρτη θέση στο Κύπελλο Amir και το Κατάρ Shooting Association Cup πρόσφατα.
Μιλώντας για τις Ολυμπιακές του πιθανότητες, ο Ράσιντ ήταν πολύ αισιόδοξος.
«Έχω μια πολύ καλή ευκαιρία, αλλά πρέπει να περιμένω μέχρι το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ινδία (18-29 Μαρτίου) για τις πιθανότητες ολυμπιακών ποσοστώσεων. Θα πάω στην Ινδία απευθείας από εδώ, είπε ο Ράσιντ.
Ο νικητής χάλκινου μετάλλου των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου του 2012 Nasser Saleh al-Attiyah του Κατάρ έχασε τον τελικό γύρο από ένα ψίθυρο καθώς ήταν έβδομος στο τέλος των γύρων προκριματικών.
Στο γυναικείο τμήμα, η χάλκινη μετάλλιο της Σλοβακίας 2012 στο Λονδίνο, Danka Bartekova κέρδισε το χρυσό και η Ρωσία Alina Fazylzyanova, η οποία κέρδισε το Grand Prix ISSF στο Ραμπάτ, κέρδισε το ασημένιο. Η Κωνσταντία Νικολάου της Κύπρου κέρδισε χάλκινο.

Τελευταία ενημέρωση: 26 Φεβρουαρίου 2021 12:29 ΠΜ

MENAFN25022021000067011011ID1101664723

Νομική δήλωση αποποίησης: Το MENAFN παρέχει τις πληροφορίες «ως έχουν» χωρίς καμία εγγύηση. Δεν αποδεχόμαστε καμία ευθύνη για την ακρίβεια, το περιεχόμενο, τις εικόνες, τα βίντεο, τις άδειες, την πληρότητα, τη νομιμότητα ή την αξιοπιστία των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτό το άρθρο. Εάν έχετε οποιαδήποτε παράπονα ή ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων που σχετίζονται με αυτό το άρθρο, επικοινωνήστε με τον πάροχο παραπάνω.