Ο Ράσφορντ και ο Φερνάντες έδωσαν στην United ένα πόδι στα ημιτελικά Europa

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Marcus Rashford και Bruno Fernandes εξασφάλισαν μια σκληρή νίκη 2-0 στη Γρανάδα στο Ευρώπη Σύνδεσμος προημιτελικό πρώτο πόδι για να βάλει τη θέση του στην έδρα οδήγησης

Σε ένα παιχνίδι όπου οι σαφείς πιθανότητες ήταν αραιές, ο στόχος του Rashford μόλις μετά από μισή ώρα ήταν το εξαιρετικό κομμάτι της ποιότητας.

Ο μπροστινός αγώνας της Αγγλίας έλεγχε μια μεγάλη μπάλα από τον Victor Lindelof πριν τελειώσει δροσερά για να φέρει την United μπροστά και να σημειώσει το 20ο γκολ της σεζόν σε όλους τους αγώνες.

Η Γρανάδα αγωνίστηκε γενναία για μια επιστροφή στο παιχνίδι, με τον δανειστή της Τσέλσι, Κένεντι, να δοκιμάζει τον Ντέιβιντ Ντε Γέα από τη μεγάλη απόσταση πριν ο Γιανγέλ Χέρρα – με δάνειο από τη Μάντσεστερ Σίτι – χτύπησε τη θέση με βόλεϊ.

Ο Φερνάντες, αρνήθηκε ένα δεύτερο γκολ με μια σωτηρία από τον Πορτογάλο συμπατριώτη Ρούι Σίλβα από κοντά, αργότερα, πέτυχε ένα πέναλτι-ώρα μετά την πτώση του από τον Γιάν Μπρις Ετέκι.

Το σκέλος επιστροφής είναι την επόμενη Πέμπτη στο Old Trafford και οι νικητές της ισοπαλίας θα αντιμετωπίσουν τους νικητές στη σύγκρουση του Ajax Amsterdam.

Ο Roger Ibanez έπεσε στο σπίτι με ένα εντυπωσιακό βόλεϊ δύο λεπτά από καιρό για να δώσει στην AS Roma νίκη 2-1 εκτός έδρας από τον Ajax Amsterdam στο πρώτο προημιτελικό του Europa League.

Ένα χαμένο πέναλτι και ένα ολίσθηση τερματοφύλακα φρίκης κόστισαν πολύ στην Ajax καθώς έχασαν το προβάδισμα στο ημίχρονο και τώρα αντιμετωπίζουν ένα δύσκολο έργο στο γύρισμα της επόμενης Πέμπτης στη Ρώμη.

Ο Ajax προχώρησε από το γκολ του Davy Klaassen έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο και έπρεπε να διπλασιάσει το προβάδισμα αμέσως μετά το διάλειμμα, αλλά η ποινή του Dusan Tadic σώθηκε.

Ο Lorenzo Pellegrini ισοφάρισε με ένα ελεύθερο λάκτισμα του 57ου λεπτού, το οποίο πέρασε από τα χέρια του 21χρονου εφεδρικού τερματοφύλακα του Ajax, Kjell Scherpen.

Ο Ibanez εξασφάλισε τη νίκη της τελευταίας νίκης καθώς έφτασε σε μια κακή γωνία πριν χτυπήσει την μπάλα από την κοντινή απόσταση.

Ο Βιγιαρεάλ έκανε ένα μεγάλο βήμα προς την επίτευξη του τελευταίου τεσσάρου πρωταθλήματος της Ευρώπης μετά από πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου από τον επιθετικό Γκεράρντ Μόρενο, τους έδωσε νίκη 1-0 στο Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο πρώτο προημιτελικό τους.

Ο Moreno έστειλε τον τερματοφύλακα Ντομίνικ Λιβάκοβιτς με λάθος τρόπο με ένα δροσερό λάκτισμα στο 44ο λεπτό μετά τη σέντρα του από τον αριστερό χτύπημα Kevin Teophile-Catherine στο χέρι.

Ο Ντιναμό έκανε μια μεγάλη αναστάτωση για να φτάσει στους τελευταίους οκτώ με νίκη 3-2 επί της Τότεναμ, αλλά ποτέ δεν έμοιαζε να επαναλαμβάνει μια εκπληκτική νίκη 3-0 δευτερολέπτου στην πλευρά της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς δεν είχε ιδέες και πρωτοπορία.

Η κροατική ομάδα περιορίστηκε σε μια χούφτα προσπαθειών μεγάλου βεληνεκούς, ενώ οι ισπανοί αντίπαλοί τους έχασαν αρκετές πιθανότητες να κερδίσουν με μεγαλύτερο περιθώριο, με τον αναπληρωτή Paco Alcacer να τραβάει ένα κοντινό πλάνο σε μεγάλη απόσταση στο 65ο λεπτό.

Ένα παραμορφωμένο σουτ του Μανουέλ Τριγκέροου έβγαλε ένα άκρο από τον Λιβάκοβιτς καθώς οι επισκέπτες βρήκαν κενά στο μισό του Ντιναμό με την γηπεδούχο να ρίχνει τους άντρες προς τα εμπρός.

Ο Βιγιαρεάλ άφησε το γάντζο στο 26ο λεπτό όταν ο Μίσλαβ Ορσίτς, ο οποίος κέρδισε ένα χατ-τρικ εναντίον του Σπερς, είχε ένα γκολ απαγορευμένο για οφσάιντ στην προετοιμασία.

Ο Τόμας Χολς προκάλεσε έναν ισοσταθμιστή χρονικής διακοπής καθώς η Σλαβία Πράγα εξασφάλισε ισοπαλία 1-1 με την Άρσεναλ στο πρώτο σκέλος Ευρώπη Σύνδεσμος τελευταίο τέταρτο.

Φαινόταν σαν η προσπάθεια του υποκατάστατου του Nicolas Pepe στο 86ο λεπτό να είχε δώσει στους οικοδεσπότες ένα μικρό πλεονέκτημα για να φτάσουν στην Τσεχική Δημοκρατία για το δεύτερο σκέλος της επόμενης εβδομάδας.

Ωστόσο, ο Holes επέστρεψε στο σπίτι για να ξεφουσκώσει την Άρσεναλ και να διατηρήσει την ισοπαλία ισορροπημένη σε ένα μαχαίρι.

Ένα συχνά συγκρατημένο παιχνίδι ήταν στρωμένο με καλές πιθανότητες και για τις δύο πλευρές με την Άρσεναλ να είναι ένοχη για άσκοπη ολοκλήρωση.

Ο Μπουκάο Σάκα έριξε μια μεγάλη προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Γουίλιαν και ο Αλεξάντρ Λακαζέτ αμφισβητήθηκαν και οι δύο από την ξυλουργική για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα μετά το διάλειμμα.

Ο Σλάβια είχε τις στιγμές του και ο Πέτρος Σεβγκίκ σπαταλούσε μια καλή ευκαιρία να τους βάλει μπροστά, ενώ ο Λούκας Προβόντ είχε μια στροφή εναντίον της ξυλουργικής λίγο πριν ο Χολς ισοσταθμίσει.