“Ο ρυθμός εργασίας του είναι απίστευτος”: Ο Μίλιγκαν επαινεί την ενέργεια του Ντέρμσαϊρ καθώς ο επιθετικός του Bulls συμμετέχει στο κυνήγι Golden Boot

Ο αρχηγός της Macarthur FC, Mark Milligan, λέει ότι η κυρίαρχη εκδρομή του επιθετικού του Bulls, Matt Derbyshire εναντίον της Adelaide United έρχεται εδώ και αρκετό καιρό, καθώς τα τρία γκολ του Άγγλου εναντίον των Reds τον βοήθησαν να ανεβεί στο ίδιο μερίδιο του προβάδισμα στον αγώνα για το A-League Golden της φετινής σεζόν. Μπότα.

Ο Ντέρμπισαϊρ έψαχνε για μια ακόμη απογοητευτική βραδιά μπροστά από το γκολ όταν έβαλε πολλές πιθανότητες να χάσει το πρώτο ημίχρονο εναντίον της Αδελαΐδα. Αλλά ο 34χρονος έτρεξε ανεξέλεγκτος στη δεύτερη στροφή, καταρρίπτοντας μια επίμονη άμυνα για να βάλει τον Macarthur μπροστά πριν διπλασιάσει δύο φορές και έβαλε τον Μίλιγκαν για ένα δικό του γκολ καθώς οι Bulls εξασφάλισαν νίκη 4-0 – η πρώτη του συλλόγου νίκη στο σπίτι.

Μιλώντας μετά τον αγώνα, ο σκόρερ Μίλιγκαν έστρεψε γρήγορα τον έπαινο στον Ντέρμσαϊρ, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ σε δύο παιχνίδια καθώς οι Μπουλς ανέβηκαν στη δεύτερη θέση στο τραπέζι της Α-Λιγκ.

“[Derbyshire]Νομίζω ότι ήταν φανταστικός », είπε ο Μίλιγκαν.

“Ο ρυθμός εργασίας του είναι απίστευτος και νομίζω ότι απόψε έρχεται γι ‘αυτόν.”

ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΩΝΑΣ: Macarthur FC 4-0 Adelaide United

ΣΤΟΧΟΣ: Η Derbyshire δημιουργεί τη Milligan για το σφραγιστικό

“Μέχρι στιγμής έχουμε αφήσει τους οπαδούς μας στο σπίτι, οπότε ήταν πολύ σημαντικό να γυρίσουμε αυτή τη φόρμα”, συνέχισε ο Milligan.

«Ήμασταν αρκετά καλοί στο δρόμο, αλλά σκέφτηκα σήμερα ότι ήμασταν φανταστικοί.

“Το πρώτο μας ημίχρονο … αν δεν πάρετε τις πιθανότητές σας, θα τιμωρηθείτε, οπότε το γνωρίζαμε πολύ.

«Γνωρίζαμε ότι έπρεπε να ξεκινήσουμε καλά – το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που ήταν, αλλά το δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να ξεκινήσουμε ξανά. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις πιθανότητές μας».

Ο Ντέρμσαϊρ οδήγησε την ανάκαμψη στην περιουσία του Μακάρθουρ στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στην κυρίαρχη εμφάνιση της επιθετικής ικανότητας που εξάλειψε την ανακρίβεια του πρώτου ημιχρόνου της ομάδας, καθώς οι Μπουλς συσσωρεύτηκαν σε τέσσερα γκολ τα τελευταία 25 λεπτά.

Ο Ντέρμσαϊρ πήρε επτά βολές, έβαλε δύο σταυρούς, παρείχε τη βοήθεια για τον στόχο του Μίλιγκαν και συμμετείχε σε επτά μονομαχίες καθώς ο Άγγλος αγωνίστηκε με την επιθετική του αναποτελεσματικότητα για να τροφοδοτήσει την πλευρά του σε αυτό που τελικά έγινε ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.

“[It took] σκληρή δουλειά, από όλους γύρω από αυτήν την ομάδα, “είπε ο Derbyshire στο FOX Sports μετά τον αγώνα.

«Ήταν μια μεγάλη εβδομάδα, τρία παιχνίδια σε έξι ημέρες και ξέρετε τι – για να έρθετε εδώ και να κερδίσετε την πρώτη μας νίκη στο σπίτι, είμαστε ενθουσιασμένοι.

“Απλώς είμαι στο κουτί, αυτό είναι το δικό μου πράγμα – προσπαθώντας να φτάσω σε αυτούς τους σταυρούς, ειδικά οι δύο που έβαλε ο Tommy (Oar) ήταν φανταστικοί.

«Αξίζει ό, τι παίρνει. Βγαίνει για λίγο, έχει τον Τόμι, με τραυματισμό.

“Επέστρεψε και μπήκε κατευθείαν στην ομάδα και έκανε φανταστικά καλά, έτσι όπως είπα είμαι χαρούμενος για τα αγόρια να πάρουν τους τρεις πρώτους πόντους στο σπίτι και στον επόμενο.”

ΑΝΑΓΝΩΣΗ: Πώς να παρακολουθήσετε το A-League Matchweek 8

ΓΚΟΛ: Ο Ντέρμσαϊρ σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ντέρμσαϊρ έφτασε στην Αυστραλία μετά από τετραετή θητεία στην Κύπρο, όπου ο Άγγλος σημείωσε 62 γκολ σε 113 παιχνίδια για τον Κυπριακό Όμιλο Πρώτης Κατηγορίας Ομόνοια Λευκωσίας.

Ο Derbyshire έγινε η πέμπτη υπογραφή του Bulls όταν έγινε μέλος του Macarthur τον Αύγουστο του 2020. Η συμμετοχή στο άγνωστο ήταν μια συναρπαστική προοπτική για τον Άγγλο αιχμή του δόρατος, ο οποίος λέει ότι η επιθυμία του για μια νέα πρόκληση υπερισχύει της προοπτικής παραμονής στη ζώνη άνεσής του.

«Ήμουν στην Κύπρο για τέσσερα χρόνια και νομίζω ότι χρειαζόμουν κάτι νέο, για να δοκιμάσω ξανά τον εαυτό μου, έξω από τη ζώνη άνεσής μου και να βάλω τον εαυτό μου εκεί έξω», είπε.

“Ήταν ένα νέο έργο. Μίλησα με τον Brett Emerton και τον Vince Grella για αυτό το νέο κλαμπ, και το πούλησαν σε εμένα και σίγουρα [Ante Milicic] για να είμαι δίκαιος το πούλησε φανταστικά καλά.

“Πήδηξα με την ευκαιρία να έρθω εδώ και απολαμβάνω τον εαυτό μου.”

ΣΤΟΧΟΣ: Ένα χατ τρικ για το Ντέρμπισαϊρ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ: Ομάδα της εβδομάδας, που παρουσιάστηκε από την Bunnings Warehouse – Matchweek 7
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Στόχος της Α-Λιγκ του Matchweek 7 – Scott McDonald