Ο Σλούκας έσωσε τον Ολυμπιακό από τη φωτιά της Βαυαρίας.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με “φωτιά” τα τελευταία λεπτά, αλλά δεν είχε καεί από τη “Βαυαρία”, την οποία νίκησαν 84-82, σημειώνοντας 9-8.

Αγώνας:
Ο “Ολυμπιακός” ξεκίνησε με τους Μάρτιν, Μπρίντεσι, Χάρισον, Σλοβακία και Τζένκινς. Αρχικά πολύ καλός επιθετικός ρυθμός από τα «κόκκινα-λευκά», καλό ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα, με αποτέλεσμα να προχωρούν συνεχώς (13-7), ενώ οι πολλαπλές κλοπές τους έφτασαν στο +7 (16-9), 5 προς το: Μετά από αυτό, οι Εχθροί βγήκαν για να «αναπνεύσουν», οπότε η πίεση στην περιφέρεια χάθηκε, κάνοντας έτσι τη «Βαυαρία» 9-0 (16-17), μέχρι το 8 ‘. Ο Πειραιάς προσπάθησε να ανταποκριθεί, αλλά ο Reynolds έκανε ό, τι ήθελε στη ρακέτα, έτσι οι Γερμανοί έκλεισαν τον πρώτο γύρο με +3 (19-22).

Η ισχυρότερη άμυνα έδωσε ξανά στον Ολυμπιακό το προβάδισμα (25-24) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, ο Τσίλι ήρθε πολύ “καυτός” από τον πάγκο, ωθώντας το “Βαυαρία” (25-29) με τρία συνεχόμενα σημεία και στις 15 έφτασε στο +7 (28-35). Ο Slukas և Vezenkov κράτησε επιθετικά την ομάδα του Πειραιά, αλλά οι Γερμανοί διατήρησαν τον καλό τους ρυθμό, περνώντας έτσι το +9 (33-42) στις 17. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρντζόκα άρχισαν να δείχνουν ανθεκτικότητα στην άμυνα, έλεγξαν τα σουτ απόκρισης, εξισώνουν το σκορ (44-44) συμπεριφέροντας σωστά στο ανοιχτό γήπεδο. Ωστόσο, στον τελευταίο γύρο του πρώτου ημιχρόνου, η Αλίκη, αντί να καρφώνει, πήγε πολύ ομαλά στον γύρο, δέχτηκε το καπέλο του γιου του Όσονσον ական Φλακαντόρι στο τέλος του έτους, κάνοντας το 44-46.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ένας ανεπίσημος αγώνας μεταξύ του Sluka ոլ Baldwin և, όπου ο Ολυμπιακός αποκατέστησε τη διαφορά του σκορ (53-51). Στη συνέχεια, ο Reynolds επέστρεψε στο πάτωμα, δημιουργώντας ένα νέο “πάρτι” μπροστά από την Bayern, διατηρώντας το εκεί (55-59) μέχρι τις 26 ‘. Ωστόσο, τα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Bartsoka έπαιξαν πιο συνετά, επιβραδύνοντας το παιχνίδι, Ս με τους ηγέτες τους Σλοβακία պան κάνοντας τον Spanulis 9-0 (64-59) και ο Baldwin το έκανε 64-61 στον τρίτο γύρο.

Στην αρχή του τέταρτου τριμήνου, οι «κόκκινοι και λευκοί» είχαν την ίδια προσέγγιση στην σκληρή άμυνα, ενώ ο Σπανούλης-Βεζενκόφ πήγε το +9 (72-63), το οποίο διατήρησαν (75-66), μέχρι το 34 ‘. Από εκείνη τη στιγμή, οι μαθητές του Bartsoka έχασαν το ένα αμυντικό χτύπημα μετά το άλλο. Η «Βαυαρία» βρήκε και πάλι λύσεις με τον «καυτό» Sili (ο οποίος έπαιξε στο μισό με τέσσερις παραβιάσεις από το πρώτο ημίχρονο) και ισοφάρισε το σκορ (77-77) με 37. Εκεί, ο Slucas ξεκίνησε ξανά τη δράση, στέλνοντας τον Πειραιά στο +5 (84-79), και οι τρεις πόντοι του Sili έφεραν τον αγώνα στο καλάθι (84-82). Στην επόμενη επίθεση, ο Χάρισον έχασε τρεις πόντους και οι Βαυαρικοί είχαν 4,2 “και ο Τσιπσερ επίσης απέτυχε, οπότε ο Ολυμπιακός κέρδισε 84-82.

Δέκα λεπτά. 19-22, 44-46, 64-61, 84-82: