Ο Σπερς ξεπέρασε τον Φούλαμ, ο Ρίτσαρλισον οδηγεί την Έβερτον στην πρώτη θέση

Η Tottenham Hotspur οδήγησε την τύχη της στην αναζήτηση του πρώτου τεσσάρου τερματισμού στην Πρέμιερ Λιγκ με νίκη 1-0 στο Fulham την Πέμπτη χάρη στο δικό της γκολ του Tosin Adarabioyo και την παρέμβαση του Video Assistant Referee (VAR).

Η νίκη έσυρε την Τότεναμ πίσω στον αγώνα για μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ με την όγδοη θέση του Jose Mourinho με 42 πόντους από 26 αγώνες, τέσσερις πόντους πίσω από την Έβερτον στην τέταρτη θέση, πριν από τη σύγκρουση της Κυριακής με το Crystal Palace.

«Σε αυτήν την περίοδο χρειαζόμαστε τρεις βαθμούς. Η Φούλαμ είναι μια πολύ καλή ομάδα », δήλωσε ο Toby Alderweireld της Tottenham στην BT Sport. «Πρέπει να είμαστε καλύτεροι στην μπάλα, αλλά χωρίς αυτό κάναμε ό, τι μπορούσαμε για να διατηρήσουμε ένα καθαρό φύλλο».

Δευτερόλεπτα αφότου ο Χάρι Κέιν απέτυχε να ηγηθεί της ομάδας του μπροστά, ο Τότεναμ πήρε το προβάδισμα από μια γρήγορη αντεπίθεση στο 19ο λεπτό, όταν ο σταυρός του Σον Χέουνγκ-Μιν συναντήθηκε από τον Ντελ Άλι πριν περάσει από τη γραμμή μετά από μια αφή του Adarabioyo.

Ο Φούλαμ ξεκίνησε έντονα το δεύτερο ημίχρονο και πίστευε ότι είχε ισοσταθμίσει μέσω του Τζος Ματζά, αλλά η προσπάθειά του βγήκε από τον VAR αφού ο Ντέιβινσον Σάντσεζ κλωτσούσε τη μπάλα στο χέρι του Μάριο Λέμινα καθώς η Τότεναμ έβλεπε να διώξει.

«Για τους παίκτες και ίσως τους διαιτητές, είναι δύσκολο γιατί μερικοί έχουν υψηλή ένταση και όχι σκόπιμα, αλλά τους δίνουν», δήλωσε ο μέσος του Spurs, Pierre-Emile Hojbjerg.

«Ως παίκτες νομίζω ότι αυτό που θέλουμε είναι κάποιο είδος συνοχής στις κριτικές με τις καταστάσεις χάντμπολ, αλλά δεν το έχω δει, οπότε δεν μπορώ να πω εάν ήταν ή όχι».

Ο μέσος Alli φαινόταν αιχμηρός στην πρώτη του έναρξη του πρωταθλήματος από την πρώτη ημέρα της σεζόν και συνδυάστηκε καλά με τον Son αργά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο προπομπός δεν μπόρεσε να προχωρήσει στο σταυρό του διεθνούς της Αγγλίας από μια στενή γωνία.

Ο Φούλαμ προχώρησε μετά από πίσω, καθώς η Αντόνε Ρόμπινσον έφτασε στην περιοχή πέναλτι των Σπερς στα δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου και βρήκε τον Μάχα που έθεσε τη Λίμνα, αλλά το σουτ του μεσαίου γκαμπόν πέταξε πάνω από το δοκάρι.

Ο Φούλαμ έμεινε 18ος στο τραπέζι και βαθιά στο πρόβλημα του υποβιβασμού, τρεις βαθμούς πίσω από τη Νιουκάστλ Γιουνάιτεντ και τον Μπράιτον & Χόουμ Άλμπιον.

WEST BROM 0-1 ΕΒΕΡΤΟΝ
Ο επιθετικός της Έβερτον, Ρίτσαρλισον, συνέχισε τη φόρμα του με το τέταρτο γκολ σε τόσα παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ για να κερδίσει την ομάδα του μια σκληρή νίκη 1-0 στο West Bromwich Albion την Πέμπτη.

Ο Έβερτον ανέβηκε στους τέσσερις κορυφαίους για να παραμείνει στην πορεία για έναν ευρωπαϊκό ανταγωνισμό κλαμπ την επόμενη σεζόν.

Μια τρίτη διαδοχική νίκη μετακίνησε τους Toffees σε 46 πόντους από 26 αγώνες, πάνω από την Τσέλσι και τη Λίβερπουλ που συναντήθηκαν στο Anfield αργότερα την Πέμπτη.

Η στενή ήττα της Γουέστ Μπρομ και η πρώτη ήττα τους σε σχεδόν ένα μήνα τους άφησαν ακόμα βαθιά σε προβλήματα υποβιβασμού. Έχουν 17 πόντους από 27 παιχνίδια, εννέα πόντους από την ασφάλεια, καθώς έμειναν στο δεύτερο κάτω μέρος του πίνακα.

Ο Βραζιλιάνος Ρίτσαρλισον ανέβηκε πάνω από την εγχώρια άμυνα στο The Hawthorns για να κερδίσει την έδρα μια 65η κεφαλίδα από ένα σταυρό σταυρό από τον Gylfi Sigurdsson, ο οποίος μόλις βγήκε από τον πάγκο, για το έκτο γκολ του πρωταθλήματος της σεζόν.

«Είχαμε μια ιδέα ότι ένα σετ μπορεί να το κερδίσει», είπε ο Sigurdsson.

«Είμαστε σίγουροι μετά από μερικά καλά αποτελέσματα. Αλλά είναι σφιχτό στην κορυφή. Πρέπει να συνεχίσουμε και να εργαστούμε σκληρά. Αν τρέξουμε, έχουμε την ευκαιρία. “

Ο Γουέστ Μπρομ φάνηκε να έχει ισοσταθμίσει για ένα πολύ απαραίτητο σημείο τρία λεπτά σε χρόνο διακοπής όταν ο Mbaye Diagne έφτασε από κοντά, μόλις ο VAR έκρινε ότι ήταν απλά οφσάιντ.

Ήταν ένα συναρπαστικό φινίρισμα αφού είχαν αρχίσει λαμπρά με μια καλή ευκαιρία μέσα στα πρώτα δύο λεπτά για το Diagne από το σταυρό του Conor Gallagher, μόνο για να αποτραπεί από μια πτήση εκτός από τον Jordan Pickford.

Η διεθνής Σενεγάλη αποδείχθηκε πραγματική χούφτα για την αμυντική επίσκεψη και είχε πολλές άλλες πιθανότητες.

Η Έβερτον ήταν σε μεγάλο βαθμό στο πίσω πόδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρά τις περιορισμένες ευκαιρίες κατάφεραν να δημιουργήσουν τις δικές τους πιθανότητες.

Ο Richarlison είχε μια προσπάθεια μισή μπλοκαρισμένη από τον Darnell Furlong και μια τυχαία αναπήδηση της μπάλας έδωσε τον Dominic Calvert-Lewin στο τέρμα, αλλά το σουτ του ήταν ευθεία στον τερματοφύλακα της West Brom Sam Johnstone.

Ο Έβερτον φάνηκε πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χρειάστηκε ακόμα ισχυρή άμυνα για να κρατήσει την γηπεδούχο και να πάρει και τους τρεις πόντους.