Ο τελευταίος στόχος του Benteke δίνει τη νίκη στη Crystal Palace έναντι του Μπράιτον

Το χόλιμπι του Christian Benteke έπαιξε το Crystal Palace μια δραματική νίκη 2-1 στο Brighton & Hove Albion στην Πρέμιερ Λιγκ τη Δευτέρα, παρά τους επισκέπτες που ήταν οι δεύτεροι καλύτεροι για μεγάλο μέρος του διαγωνισμού.

Ο Παλάς πήρε το προβάδισμα με την υπογραφή δανείου Jean-Philippe Mateta σημείωσε το πρώτο του γκολ στο αγγλικό ποδόσφαιρο με αυτοσχέδιο φινίρισμα στο 28ο λεπτό.

Ο Μπράιτον βελτιώθηκε μετά το διάλειμμα και τράβηξε το επίπεδο στο 55ο λεπτό μέσω του Joel Veltman, ο οποίος σάρωσε το πρώτο του γκολ για την πλευρά του Γκράχαμ Πότερ καθώς η μπάλα έσπασε στην περιοχή του πέναλτι.

Οι πιθανότητες συνέχισαν να έρχονται για το Μπράιτον καθώς τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 25 σουτ στο στόχο.

Αλλά το Palace, με μόλις τρεις προσπάθειες, σημείωσε δύο φορές, με τον Benteke να αναδύεται με τον νικητή για να σπάσει τις καρδιές του Μπράιτον στο 95ο λεπτό.

Η νίκη ανέβασε το Palace στην 13η θέση στην κατάταξη με 32 πόντους. Ο Μπράιτον παρέμεινε 16ος με 26 πόντους, τέσσερις βαθμούς εκτός της ζώνης υποβιβασμού.