Ο χειμερινός πρωταθλητής της «Βαυαρίας» βία

Ο ανεπίσημος τίτλος του χειμερινού πρωταθλητή στην Μπουντεσλίγκα εξασφάλισε η “Βαυαρία” στο Μόναχο. Σε ένα παιχνίδι ατελείωτης χιονόπτωσης, η ομάδα του Hansi Flick νίκησε τον Φράιμπουργκ 2-1 στο 16ο παιχνίδι στο Allianz Arena (ήταν ο στόχος τους να σκοράρει 91) για να φτάσει 36 πόντους, 4 ακόμη , από το “Λειψία”, μία στροφή από τον τελικό του πρώτου γύρου. Από την άλλη πλευρά, ο αντίπαλός του, ο οποίος παρέμεινε στην 8η θέση με 23, είδε το τέλος των αήττητων επτά αγώνων σε πέντε παιχνίδια.

Καλημέρα, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνηθισμένο ύποπτο, Robert Lewandowski. Ο Πολωνός επιθετικός έκανε το σκορ 1-0 με κλειστό σουτ μετά το γκολ του Μίλερ στο 7ο λεπτό, σπάζοντας ταυτόχρονα ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ. Ο Λεβάν σημείωσε 21 γκολ σε 16 αγώνες πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τα 20 γκολ του Γκέρντ Μίλερ από τη σεζόν 1968-69. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαρικοί είχαν άλλες πιθανότητες να σκοράρουν, αλλά δεν πέτυχαν. Το πιο αξιοσημείωτο πράγμα στα υπόλοιπα λεπτά, προτού οι ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο, το 28ο λεπτό ο Γκναμπρί τραυματίστηκε το δεξί του πόδι και αντικαταστάθηκε από τον Σανέ.

Η ομάδα του Hans Flick μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σαφή πρόθεση να «καθαρίσει τα ρούχα» Լեւ Στο 59ο λεπτό ο Lewandowski πήρε τη θέση του τερματοφύλακα του Φράιμπουργκ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα το πλήρωσαν. Μετά το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στη δεύτερη θέση και ο Πέτερσεν ισοφάρισε 1-1 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, «καρφώνοντας» την προηγούμενη ομάδα του. Αυτό ήταν το 28ο γκολ που σκόραρε ως υποκατάστατο στο παιχνίδι.

Η χαρά, ωστόσο, κράτησε μόνο 12 λεπτά. Μετά το γκολ του Sane στο 74ο λεπτό, ο Μίλερ επέστρεψε στο Μπάγερν Μονάχου με ριμπάουντ. Ο Lewandowski և Sane είχε μια καλή ευκαιρία να τριπλασιάσει το γκολ των Βαυαρών, αλλά το μεγαλύτερο ανήκε στο “Φράιμπουργκ”, το οποίο είχε το σουτ του Πέτερσεν το 91, το οποίο συγκλόνισε τον τερματοφύλακα του Νούιερ. Η “Βαυαρία” έσωσε τα δόντια της από χαρά և, ωστόσο, κέρδισε 2-1.

Ο ανεπίσημος τίτλος του χειμερινού πρωταθλητή στην Μπουντεσλίγκα εξασφάλισε η “Βαυαρία” στο Μόναχο. Σε ένα παιχνίδι ατελείωτης χιονόπτωσης, η ομάδα του Hansi Flick νίκησε τον Φράιμπουργκ 2-1 στο 16ο παιχνίδι στο Allianz Arena (ήταν ο στόχος τους να σκοράρει 91) για να φτάσει 36 πόντους, 4 ακόμη , από το “Λειψία”, μία στροφή από τον τελικό του πρώτου γύρου. Από την άλλη πλευρά, ο αντίπαλός του, ο οποίος παρέμεινε στην 8η θέση με 23, είδε το τέλος ενός αήττητου σερί επτά παιχνιδιών με πέντε παιχνίδια.

Καλημέρα, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνηθισμένο ύποπτο, Robert Lewandowski. Ο Πολωνός επιθετικός έκανε το σκορ 1-0 με ένα κλειστό σουτ μετά το γκολ του Μίλερ στο 7ο λεπτό, σπάζοντας ταυτόχρονα ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ. Ο Λεβάν σημείωσε 21 γκολ σε 16 αγώνες πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τα 20 γκολ του Γκέρντ Μίλερ από τη σεζόν 1968-69. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαροί είχαν άλλες πιθανότητες να σκοράρουν, αλλά δεν πέτυχαν. Το πιο αξιοσημείωτο πράγμα στα υπόλοιπα λεπτά, προτού οι ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο, το 28ο λεπτό ο Γκναμπρί τραυματίστηκε το δεξί του πόδι και αντικαταστάθηκε από τον Σανέ.

Η ομάδα του Hans Flick μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σαφή πρόθεση να “καθαρίσει τα ρούχα” Լեւ Στο 59ο λεπτό ο Lewandowski πήρε τη θέση του τερματοφύλακα του Φράιμπουργκ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα το πλήρωσαν. Μετά το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στη δεύτερη θέση και ο Πέτερσεν ισοφάρισε 1-1 με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, «καρφώνοντας» την προηγούμενη ομάδα του. Αυτό ήταν το 28ο γκολ που σκόραρε ως υποκατάστατο στο παιχνίδι.

Η χαρά, ωστόσο, κράτησε μόνο 12 λεπτά. Στο 74ο λεπτό, μετά από ένα γκολ από τον Sane, ο Μίλερ επέστρεψε στο Μπάγερν Μονάχου με ριμπάουντ. Ο Lewandowski և Sane είχε μια καλή ευκαιρία να τριπλασιάσει το γκολ των Βαυαρών, αλλά το μεγαλύτερο ανήκε στο “Φράιμπουργκ”, το οποίο είχε το σουτ του Πέτερσεν το 91, το οποίο συγκλόνισε τον τερματοφύλακα του Νούιερ. Η “Βαυαρία” έσωσε τα δόντια της από χαρά և, ωστόσο, κέρδισε 2-1.

Ο ανεπίσημος τίτλος του χειμερινού πρωταθλητή στην Μπουντεσλίγκα εξασφάλισε η “Βαυαρία” στο Μόναχο. Σε ένα παιχνίδι ατελείωτης χιονόπτωσης, η ομάδα του Hansi Flick νίκησε τον Φράιμπουργκ 2-1 στο 16ο παιχνίδι στο Allianz Arena (ήταν ο στόχος τους να σκοράρει 91) για να φτάσει 36 πόντους, 4 ακόμη από τη Λειψία, μία στροφή πριν από τον τελικό του πρώτου γύρου. Από την άλλη πλευρά, ο αντίπαλός του, ο οποίος παρέμεινε στην 8η θέση με 23, είδε το τέλος των αήττητων επτά αγώνων σε πέντε παιχνίδια.

Καλημέρα, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνηθισμένο ύποπτο, Robert Lewandowski. Ο Πολωνός επιθετικός έκανε το σκορ 1-0 με κλειστό σουτ μετά το γκολ του Μίλερ στο 7ο λεπτό, σπάζοντας ταυτόχρονα ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ. Ο Λεβάν σημείωσε 21 γκολ σε 16 αγώνες πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τα 20 γκολ του Γκέρντ Μίλερ από τη σεζόν 1968-69. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαρικοί είχαν άλλες πιθανότητες να σκοράρουν, αλλά δεν πέτυχαν. Το πιο αξιοσημείωτο πράγμα στα υπόλοιπα λεπτά, πριν οι ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο, στο 28ο λεπτό ο Γκναμπρί τραυματίστηκε το δεξί του πόδι και αντικαταστάθηκε από τον Σανέ.

Η χαρά, ωστόσο, κράτησε μόνο 12 λεπτά. Μετά το γκολ του Sane στο 74ο λεπτό, ο Μίλερ πήρε το προβάδισμα ξανά εναντίον της «Βαυαρίας». Ο Lewandowski և Sane είχε μια καλή ευκαιρία να τριπλασιάσει το γκολ των Βαυαρών, αλλά το μεγαλύτερο ανήκε στο “Φράιμπουργκ”, το οποίο είχε το σουτ του Πέτερσεν το 91, το οποίο συγκλόνισε τον τερματοφύλακα του Νούιερ. Η “Βαυαρία” έσωσε τα δόντια της από χαρά և, ωστόσο, κέρδισε 2-1.