Ο Anadolu Efes κέρδισε το τουρκικό ντέρμπι

Μπάσκετ ΛΟΓΟ Europa Leagueστην 26η εβδομάδα του Ανατολία Έφεσος, Μακριά Φενερμπαχτσέ ΜπέκοΗττήθηκε 106-74.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Anadolu Efes τερμάτισε το 10 σερί παιχνίδι της Fenerbahçe Beko στον οργανισμό. Η λευκή ναυτική ομάδα κέρδισε την 15η νίκη της στο Europa League και η Fenerbahçe έχασε τη 10η.

Ξεκινώντας καλά τον αγώνα, ο Anadolu Efes κέρδισε το προβάδισμα με 8-0 στα πρώτα 4 λεπτά στα οποία ο Sertaç Şanlı συνέβαλε 6 πόντους. Η λευκή ναυτική ομάδα έφερε τη διαφορά σε διψήφια ψηφία στο 6ο λεπτό με το καλάθι του Micic εναντίον του Fenerbahçe Beko, ο οποίος παρήγαγε τους πρώτους πόντους του στο 5ο λεπτό: 2-12. Απαντώντας στον Fenerbahçe με την αποτελεσματική απόδοση του Micic, ο Anadolu Efes τερμάτισε το πρώτο τρίμηνο μπροστά από το 24-11.

Συνεχίζοντας το καλό του παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, ο Anadolu Efes πήρε το προβάδισμα 20 πόντων στο 15ο λεπτό με τους πόντους που καταγράφηκαν από τους Larkin, Beaubois και Anderson από πίσω από τη γραμμή των 3 πόντων: 22-42. Χρησιμοποιώντας τον Τσέχο παίκτη Vesely και κάτω από το pot, κερδίζοντας 10 πόντους στη σειρά, ο Fenerbahçe Beko τράβηξε το κενό στο 11 στο 19ο λεπτό: 35-46. Με 21 πόντους πίσω από τη γραμμή των 3 πόντων και ελεύθερες βολές αυτό το τρίμηνο, ο Anadolu Efes οδηγούσε 53-39 στο αποδυτήριο.

Και οι δύο ομάδες σημείωσαν από εξωτερικές βολές στο πρώτο μέρος του τρίτου τριμήνου. Απαντώντας σε 2 χτυπήματα και 5 καλάθια που σημείωσε ο Φενερμπαχτσέ Μπέκο από πίσω από τη γραμμή των 3 πόντων, ο Ανάντολου Εφές ήταν μπροστά με 68-52 στο 25ο λεπτό. Ο Anadolu Efes, ο οποίος διεύρυνε τη διαφορά με τους πόντους που κέρδισε ο Micic εναντίον του Fenerbahçe, ο οποίος είχε δυσκολία στην παραγωγή σκορ, προχώρησε 81-58 στην τελευταία περίοδο.

Εμφανίζοντας ένα άνετο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και αυξάνοντας τη διαφορά έως και 35 πόντους, ο Anadolu Efes κέρδισε τον αγώνα 106-74.

Από την άλλη πλευρά, ο Βασιλιέ Μίτσιτς, ο Σέρβος παίκτης του Anadolu Efes, ο οποίος έπαιξε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη με 37 πόντους, έσπασε ένα ρεκόρ καριέρας στο Europa League.

“Ξεκινήσαμε ψυχικά τον αγώνα”

Στο Fenerbahçe Beko, ο προπονητής Igor Kokoskov δήλωσε ότι έπαιξε έναν αγώνα όπου θα έπαιρνε μαθήματα.

Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε μετά τον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο atlker Sports and Event Hall, ο Σέρβος προπονητής είπε, “Ξεκινήσαμε ψυχικά τον αγώνα. Χάσαμε πολλές μπάλες στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν ένας αγώνας όπου ήμασταν θα μάθουμε. Θα μάθουμε από τα λάθη μας. Συγχαίρω τον Anadolu Efes για τη νίκη τους. ” χρησιμοποίησε τις εκφράσεις.

Τονίζοντας ότι ο Anadolu Efes έπαιξε πολύ καλά καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Kokoskov είπε, “Έπαιξαν πολύ καλά. Ο Anadolu Efes είναι μια πολύ καλή ομάδα. Έπαιξε ως ομάδα. Μια έμπειρη ομάδα. Έχουν πολύ καλούς σκόρερ. Είμαι χαρούμενος εκ μέρους του Micic. Έχουν μια καλή σεζόν. Πολύ καλά. “Παίξαμε ενάντια σε μια ομάδα, αλλά θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει καλύτερα.” δήλωσε τη γνώμη του.