Ο Asante “χτύπησε” το APOEL στην Ομάδα Β και … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η “Ομόνοια” σημείωσε τρεις ακόμη πόντους εναντίον του αιώνιου αντιπάλου, ο οποίος στο 8ο λεπτό με τον στόχο της Ασαντέ νίκησε το “ΑΠΟΕΛ” 1-0, στο παιχνίδι για τους 26 τελευταίους αγώνες της κανονικής σεζόν του κανονικού πρωταθλήματος.

Οι Πράσινοι σημείωσαν 56 πόντους στη νίκη τους, ενώ εκπλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική σεζόν του πρωταθλήματος για να ανέβουν στα πλέι οφ ψυχολογικά.

Από την άλλη πλευρά, οι μπλε-κίτρινοι, που είναι τώρα στη δεύτερη ομάδα, δεν θα μπορούσαν να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στον επιθετικό τομέα, ενώ είχαν λίγες πιθανότητες να φτάσουν σε ισοπαλία.

Το τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Asante, μετά από ένα σουτ Leziacs από τα αριστερά, ο Assad πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο γκολ του Uzoho. Μετά την εξέταση τέρματος από τη VAR, η απόφαση του διαιτητή ελήφθη σωστά.

Στο 14ο λεπτό του αγώνα, η APOel απέδωσε ποινή για το χέρι του Leziak. Συγκεκριμένα, μετά τη μεταφορά του Clonaridis, η μπάλα φάνηκε να χτυπά το “Leziak” και έφυγε από τη γωνία.

Στην πραγματικότητα, όπως αποδείχθηκε από το επαναλαμβανόμενο έργο του Primetel, ο παίκτης του “Omonia” κινείται με τα χέρια του όταν η μπάλα τον χτυπά. Ως εκ τούτου, ο διαιτητής του αγώνα, σε συνεννόηση με το VAR, αποφάσισε ότι δεν υπήρχε παραβίαση.

Η Ομόνοια είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του με τον Φώτη Παπούλη, ο οποίος έχασε τη λευκή μπάλα. Ειδικότερα, στο 42ο λεπτό του αγώνα, ο διαιτητής Lucas Sotirio έδωσε ποινή στην Ομόνοια κατά την ανατροπή του Anwar στο Thiago.

Τα έργα και των δύο ομάδων.

Συμφωνία: (Henning Berg): Fabiano, Sehu, Hubochan, Luftner, Leziax, Kusulos, Gomet, Zionis, Papulis, Thiago, Assad.

ΑΠΟΕΛ (Savvas Pursaititidis): Uzoho, Sielis, Merkis, Vinicius (82 ′ Endongala), Clonaridis, De Vincenti (86 ′ Sacias), Anwar (70 ′ Lundemo), Savala, ah ahid, Bachenar Cazontis (86).