Ο Aubameyang ο ήρωας ως Arsenal νίκησε την Benfica

Ο Pierre-Emerick Aubameyang πέτυχε νικητή, καθώς η Άρσεναλ έσκαψε βαθιά για να νικήσει την Μπενφίκα 3-2 τη νύχτα και 4-3 συνολικά για να φτάσει στο τελευταίο 16 του Europa League την Πέμπτη.

Όταν ένα τρομερό λάθος από τον Dani Ceballos μόλις πέρασε το σημάδι της ώρας, επέτρεψε στον Rafa Silva να βάλει τη Benfica 2-1 στην Αθήνα, αυτό σήμαινε ότι η Arsenal χρειάστηκε δύο γκολ για να αποφύγει μια απογοητευτική έξοδο.

Όμως, το γκολ του Κίρυν Τίερνεϊ έδωσε ελπίδα στην Άρσεναλ και ο Αουμπάγιγιάνγκ, ο οποίος είχε βάλει την Αγγλική ομάδα μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στο σωστό μέρος για να επιστρέψει στο σπίτι το 86ο λεπτό.

Υπήρχε ακόμα μια νευρική στιγμή στο χρόνο διακοπής καθώς η Μπενφίκα χτύπησε το ξύλο, αλλά η Άρσεναλ παρέμεινε για να ολοκληρώσει μια αξιοσημείωτη νίκη στην Αθήνα.

Αλλού, η Νάπολι έπεσε εκτός λειτουργίας όταν δεν κατάφερε να ξεπεράσει το έλλειμμα δύο στόχων στο πρώτο σκέλος εναντίον της Γρανάδας.

Ο Piotr Zielinski βρήκε το πίσω μέρος του διχτυού μετά από μόλις τρία λεπτά για να δώσει στους οικοδεσπότες το τέλειο ξεκίνημα στο Stadio Diego Armando Maradona.

Όμως ο Άγγελος Μοντόρο επέστρεψε το πλεονέκτημα του πακέτου της Γκρανάδας με δύο γκολ στο μέσο του πρώτου μισού του δεύτερου σκέλους της Πέμπτης.

Ο Fabian Ruiz έβαλε τη Νάπολι πίσω στο απόγευμα λίγο πριν από το σημάδι της ώρας, αλλά η ομάδα της LaLiga κράτησε το θάρρος της για να πάρει μια νίκη 3-2 και να προχωρήσει στο τελευταίο 16.

Οι ολλανδοί γίγαντες Ajax έκαναν τη θέση τους στο επόμενο στάδιο μετά από νίκη 2-1 εναντίον της Λιλ.

Ο Ajax θριάμβευσε με το ίδιο σκορ στο εναρκτήριο καουτσούκ της περασμένης εβδομάδας και το γκολ του Davy Klaassen μετά από 15 λεπτά προσέφερε στη Λίλλη μια δύσκολη εργασία.

Ο Yusuf Yazici έφτασε από το πέναλτι μετά από 75 λεπτά για να τραβήξει το επίπεδο της Γαλλίας το βράδυ, αλλά ο David Neres σημείωσε στα τελευταία λεπτά καθώς ο Ajax έκλεισε την ισοπαλία.

Ο κηδεμόνας του Gerard Moreno είδε την κρουαζιέρα του Βιγιαρεάλ με νίκη 4-1 επί της Red Bull Salzburg.

Ο Mergim Berisha έδωσε στους Αυστριακούς επισκέπτες ελπίδα με το πρώτο ημίχρονο να μειώσει το έλλειμμα σε ένα μόνο γκολ.

Αλλά ο Moreno σημείωσε πέντε λεπτά από το διάστημα πριν σφραγίσει τον τελευταίο 32 αγώνα με πέναλτι στα τελικά στάδια.

Ο Nathan Patterson έκανε διορθώσεις για την παραβίαση του κανόνα του Covid, καθώς ο πρώτος στόχος του στο Rangers βοήθησε να πυροβολήσει την ομάδα του Steven Gerrard στα τελευταία 16 με νίκη 5-2 επί της Royal Antwerp.

Ο έφηβος του Ibrox βρέθηκε να αισθάνεται την οργή του διευθυντή του αφού πιάστηκε σε ένα παράνομο εσωτερικό πάρτι με τέσσερις συμπαίκτες του νωρίτερα αυτό το μήνα.

Αλλά επισκευάστηκε μερικές από αυτές τις ζημιές καθώς έφτασε στο σπίτι μόλις 16 δευτερόλεπτα αφού ανέβηκε από τον πάγκο στο ημίχρονο καθώς ο Rangers προχώρησε 9-5 συνολικά.

Αλλού, ο Μολντέ και ο Σαχτάρ Ντόνετσκ προχώρησαν επίσης στον επόμενο γύρο με άνετες συνολικές νίκες έναντι των Χόφενχαϊμ και Μακάμπι Τελ Αβίβ αντίστοιχα.