Ο Brilliant Mbappe σκοράρει τρία με την PSG να ξεπερνά τη Μπαρτσελόνα

Ο Kylian Mbappe του Παρισιού Σεν Ζερμέν έριξε με ένα εκπληκτικό hat-trick καθώς η ομάδα του ξεπέρασε την απουσία του Neymar για να νικήσει τη Μπαρτσελόνα 4-1 στο τελευταίο 16ο πρωτάθλημα του Τσάμπιονς Λιγκ την Τρίτη για να κινηθεί σε πλήρη προβολή των τελευταίων οκτώ.

Ο Λιονέλ Μέσι είχε ανατινάξει τη Μπάρκα με ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μμπάππε τράβηξε το επίπεδο των Γάλλων πρωταθλητών με ένα αριστοκρατικό κομμάτι ελέγχου και τελείωσε για να ολοκληρώσει μια ροή ομαδικής κίνησης, με τη συμμετοχή του Μάρκο Βεράττι και του Λίβιν Κουρζάβα.

Ο Mbappe, ο οποίος δεν είχε σκοράρει στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ για δύο χρόνια πριν από την Τρίτη, έσπασε το PSG στο προβάδισμα στο 65ο λεπτό, ενώ ο Moise Kean εκμεταλλεύτηκε κάποια δυσάρεστη βαθμολογία της Μπαρτσελόνα για να οδηγήσει σε ένα τρίτο γκολ για τους επισκέπτες την 70η.

Ο ακόρεστος Mbappe φαινόταν πεινασμένος για περισσότερα και αφού του αρνήθηκε ένα τρίτο γκολ από τον τερματοφύλακα της Μπαρτς Marc-Andre ter Stegen, ολοκλήρωσε το πρίμα του στο 85ο λεπτό κάνοντας την μπάλα πέρα ​​από τον Γερμανό στην πάνω γωνία.

Η Μπάρκα ξεπέρασε την ήττα 4-0 από την PSG στο πρώτο 16ο τελευταίο σκέλος το 2017, κερδίζοντας το δεύτερο σκέλος εντός έδρας 6-1, αλλά οι Καταλανοί αντιμετωπίζουν τώρα ένα άλλο τρομακτικό καθήκον να γυρίσουν αυτήν την ισοπαλία όταν επισκέπτονται το Parc des Princes τον Μάρτιο 10.