Ο Fenerbahçe ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με ρεκόρ περασμάτων και 42 πόντους

Ο Φενερμπαχτσέ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο της Σούπερ Λιγκ με 42 πόντους, 2 πόντους πίσω από τον ηγέτη Μπεσίκτας.
Το πρώτο μισό της σεζόν 2020-21 στο Σούπερ Λιγκ τελείωσε με τους αγώνες που έπαιξαν χθες. Ο Beşiktaş ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο του πρωταθλήματος που έπαιξε σε κορεσμένο αγώνα λόγω της επιδημίας κοραναϊού φέτος, ενώ ο Beşiktaş τερμάτισε στην κορυφή με 44 πόντους, ενώ ο Fenerbahçe τερμάτισε δεύτερος με 42 πόντους. Η κίτρινη-μπλε ομάδα, η οποία πέτυχε κατά μέσο όρο 2,1 πόντους ανά αγώνα, συνέχισε το δρόμο της με 13 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες.
Μετά από 5 νίκες στο πρωτάθλημα, το κίτρινο-σκούρο μπλε ομάδα επέστρεψε από το Demir Group Sivasspor με 1 πόντο και κέρδισε τον αγώνα που έπαιξε χθες ο Hes Kablo Kayserispor στο γήπεδο. Αν και ο Fenerbahçe δεν μπόρεσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο του πρωταθλήματος όπως είχε προγραμματίσει ο προπονητής Erol Bulut, ο νεαρός προπονητής είπε: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε 5-6 περισσότερους πόντους, αλλά δυστυχώς δεν συνέβη. Έδωσε τα μηνύματά του.

ΔΙΑΚΟΣΜΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ

Η κίτρινη-μπλε ομάδα έσπασε το ρεκόρ της σεζόν αυτή τη σεζόν εναντίον του Kayserispor. Οι μαθητές του Erol Bulut, που κέρδισαν το Στάδιο Ülker 3-0, έφτασαν στον υψηλότερο αριθμό περασμάτων στη Σούπερ Λιγκ φέτος κάνοντας 629 περάσματα στον αγώνα.
Ο προπονητής του Fenerbahçe Erol Bulut οδήγησε την ομάδα του στο γήπεδο με μια νέα μυθοπλασία στην άμυνα στον χθεσινό αγώνα. Ο Serdar Aziz – το δίδυμο Attila Szalai συμμετείχε στην άμυνα μπροστά από τον Kayserispor. Ενώ ο Fenerbahçe έφυγε χωρίς γκολ, ο Μπουλουτ δοκίμασε μια διαφορετική μυθοπλασία για 8η άμυνα στο πρώτο μισό της σεζόν. Από την πρώτη εβδομάδα του Super League. Κίτρινο-σκούρο μπλε άτομα, που πήραν το γήπεδο με τους Serdar – Tisserand, Tisserand – Lemos, Serdar – Sadık, Serdar – Lemos, Sadık – Tisserand, Sadık – Lemos, Tisserand – Gustavo, έπαιξαν με τους Serdar – Szalai στον αγώνα Kayserispor.
Στην αρχή της σεζόν, οι κίτρινοι-σκούρο μπλε άνθρωποι, οι οποίοι ενίσχυαν την ομάδα κάνοντας σημαντικές ενισχύσεις, δεν πέρασαν την ενδιάμεση περίοδο μεταφοράς. Το αφοσιωμένο έργο του Προέδρου Ali Koç, ο οποίος συνεχίζει να προσθέτει νέα ονόματα στο προσωπικό σύμφωνα με τις επιθυμίες του Erol Bulut, και ο αθλητικός διευθυντής Emre Belözoğlu έδωσε μεγάλη ελπίδα στους θαυμαστές για το μέλλον. Ενώ ο İsmail Yüksek, ο οποίος προσλήφθηκε στο Balıkesirspor στην αρχή της σεζόν, επέστρεφε στο Fenerbahçe, παγκόσμιο αστέρι όπως ο Mesut Özil, καθώς και η Attila Szalai και ο Bright Osayi-Samuel, επίσης προσκολλημένοι σε κίτρινα-μπλε χρώματα.
Ο Ουγγρικός αναστολέας Attila Szalai, με τον οποίο η κίτρινη-μπλε ομάδα υπέγραψε συμφωνία από τον Απόλλωνα Λεμεσού, μία από τις ελληνοκυπριακές ομάδες, για 4,5 και μισό χρόνο, έλαβε μεγάλη αναγνώριση στον αγώνα Kayserispor χθες το βράδυ. Ο νεαρός στοπ, ο οποίος προπονούσε την ομάδα για λίγο, φόρεσε την φανέλα Fenerbahçe για πρώτη φορά. Ο 23χρονος ποδοσφαιριστής, ο οποίος αποδείχθηκε στον πρώτο αγώνα με την απόδοσή του για 90 λεπτά, δέχτηκε χειροκροτήματα τόσο από την τεχνική ομάδα όσο και από το κοινό. Ο Έρολ Μπουλούτ εξέφρασε την εκτίμησή του για την παράσταση του Σζαλάι λέγοντας, “Ο Ατίλα έχει αποδώσει σαν να παίζει στην ομάδα για 5 χρόνια. Επικοινωνούσε πολύ καλά με τους φίλους του. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.”