Ο Foden κερδίζει τον νικητή καθώς το City edge ξεπέρασε το Brighton

Η Μάντσεστερ Σίτι προχώρησε σε τέσσερα σημεία από τη σύνοδο κορυφής της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς ο στόχος του Φιλ Φόντεν τους κέρδισε νευρικό νίκη 1-0 επί των αγώνων Μπράιτον & Χόουμπ Άλμπιον την Τετάρτη.

Το κλινικό φινίρισμα του Foden λίγο πριν από το ημίχρονο σε μια χαλαρή βραδιά στο Etihad Stadium αποδείχθηκε αρκετό για την City για να κερδίσει μια τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν ήταν καθόλου άνετη.

Η Σίτι είχε πιθανότητες στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει το προβάδισμα με τον τερματοφύλακα Ρόμπερτ Σάντσεζ και το ξύλο να έρχεται στη διάσωση του Μπράιτον, αλλά οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν έντονα.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν χαλαρώσει την ένταση σε χρόνο διακοπής, αλλά ο αναπληρωτής Raheem Sterling έριξε ένα πέναλτι πάνω από το δοκάρι.

Η City συνέχισε, ωστόσο, να προχωρήσει στους τέσσερις πρώτους με 32 πόντους από 16 παιχνίδια, τέσσερις πίσω από τους ηγέτες Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ένας πίσω από τον πρωταθλητή Λίβερπουλ έχοντας παίξει λιγότερο έναν αγώνα.