Ο Jack Byrne κάνει την πρώτη του εμφάνιση για την APOEL Λευκωσία μετά την απόλυση του Mick McCarthy στην Κύπρο

Ο JACK BYRNE έκανε την πρώτη του εμφάνιση για το APOEL Λευκωσίας από τότε που απολύθηκε ο Mick McCarthy.

Ο McCarthy – ο οποίος έδωσε στον Byrne το ντεμπούτο του στην Ιρλανδία τον Σεπτέμβριο του 2019 – έφερε τον μέσον στην Κύπρο από τον Shamrock Rovers με ελεύθερη μεταγραφή.

Ο Jack Byrne ήρθε για το APOEL

1

Τον έφερε για τα τελευταία πέντε λεπτά της ήττας στην Ντόξα πριν από δύο εβδομάδες, μετά τον οποίο ο Μακάρθι απολύθηκε παρά το γεγονός ότι ήταν υπεύθυνος για μόλις εννέα αγώνες.

Ο αντικαταστάτης του Σάββας Πουρσαϊτίδης δεν συμπεριέλαβε τον πρώην ασκούμενο στη Μάντσεστερ Σίτι στην ομάδα του αγώνα για τα δύο πρώτα του παιχνίδια.

Υπήρχαν κατανοητοί φόβοι ότι οι αποχωρήσεις του McCarthy θα μπορούσαν να επηρεάσουν αρνητικά τις πιθανότητες επιτυχίας του στο κλαμπ, αλλά του δόθηκε ένα ατομικό πρόγραμμα γυμναστικής.

Όμως, αν και ο άλλος παίκτης της McCarthy, Joe Garner, περιμένει να κάνει το τόξο του, ο Byrne κλήθηκε από τον πάγκο για τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα τους εναντίον της Πάφου την Κυριακή.

Η ΑΠΟΕΛ ήταν 3-1 εκείνη τη στιγμή και, παρόλο που η γηπεδούχος ομάδα τράβηξε ένα πίσω από το πέναλτι αργά, η ομάδα του Μπάρνε συνέχισε να κάνει επτά πόντους στα εννέα από τότε που ο Πουρσαϊτίδης ανέλαβε την ευθύνη.

Είναι ακόμη μόλις 10ος στο τραπέζι και παίρνουν τους ηγέτες του πρωταθλήματος Apollon Limassol στο δεύτερο γύρο του κυπριακού κυπέλλου την Τετάρτη.