Ο Kane επιστρέφει για να βοηθήσει την Tottenham να κερδίσει τρόπους

Ο Χάρι Κέιν σημείωσε την επιστροφή του από τραυματισμό στη βοήθεια Τότεναμ Η Hotspur κέρδισε 2-0 επί του West Bromwich Albion την Κυριακή και τερμάτισε μια ήττα με τρεις αγώνες στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η επιστροφή του καπετάνιου της Αγγλίας αφού έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια με τραυματισμό στον αστράγαλο ήταν νωρίτερα από το αναμενόμενο και ΤότεναμΟ φυλαχτός επέστρεψε γρήγορα στο αυλάκι.

Αφού έχασε μερικές πιθανότητες στο πρώτο ημίχρονο ο Κέιν χτύπησε στο 54ο λεπτό για να προχωρήσει η κοινή δεύτερη ΤότεναμΗ λίστα όλων των εποχών με τον Μπόμπι Σμιθ με 208 γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Son Heung-min μπήκε μέσα ΤότεναμΤο δεύτερο μετά από ένα ισχυρό τρέξιμο από τον υπενθύμισε Lucas Moura.

Τότεναμ ανέβηκε στην έβδομη θέση με 36 πόντους από 22 παιχνίδια, πάνω από την Τσέλσι με διαφορά γκολ πριν από τον αγώνα τους με τον κατώτερο σύλλογο Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αργότερα.

Η West Brom του Sam Allardyce είναι 19η με 12 πόντους από 23 παιχνίδια, 11 πόντους κάτω από την 17η Μπέρνλι, και οι ελπίδες τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό αναζητούν φτωχή.

Ο Kane και ο Son έχουν σκοράρει 13 γκολ στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν και έδειξαν και πάλι πόσο ανεκτίμητοι είναι Τότεναμ.

Όταν ο Κέιν έπρεπε να αντικατασταθεί στο ημίχρονο στην ήττα από τη Λίβερπουλ, υπήρχαν φόβοι ότι ο επιθετικός θα αντιμετώπιζε ένα μακρύτερο ξόρκι στο περιθώριο και οι σκορ των Σπερς βαθαίνουν με μια απώλεια χωρίς δόντια στην Τσέλσι στα μέσα της εβδομάδας.

Αλλά η επιστροφή του αποδείχθηκε τεράστια ώθηση ως Τότεναμ παρήγαγε μια κυρίαρχη εμφάνιση, αν και ενάντια στην αντιπολιτευόμενη αντιπολίτευση, για να αναβιώσει την πρόκλησή τους για τους τέσσερις πρώτους.

«Είχαμε μερικά κακά αποτελέσματα, οπότε ήταν πολύ σημαντικό να επιστρέψουμε στους τρόπους νίκης», είπε ο Son.

«Ο Χάρι είναι ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο, οπότε τον χάσαμε, ακόμα κι αν ήταν μόνο μερικά παιχνίδια, και είμαι χαρούμενος που σκόραρε ξανά. Μου λείπει.”

Χρειάστηκε λίγο για να βρει ο Κέιν το εύρος του.

Είχε δύο πιθανότητες σε γρήγορη διαδοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ασυνήθιστα απέτυχε να χτυπήσει τον στόχο με κανένα από αυτά.

Δούλεψε τον τερματοφύλακα της West Brom Sam Johnstone με μια δυνατή προσπάθεια από το πέρασμα του Moura, αλλά οι επισκέπτες έφτασαν στο ημίχρονο και θα μπορούσαν να είχαν προχωρήσει ακόμη και αν ο Diagne δεν κατευθυνόταν κατευθείαν στον Hugo Lloris.

Την πρώτη φορά που ο Kane πήρε μια ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε λάθος. Ο Pierre-Emile Hojbjerg έσπασε την μπάλα μέσω της άμυνας του West Brom και ο Kane πήρε ένα άγγιγμα πριν περάσει ένα δεξί πόδι σουτ στο δίχτυ.

Τότεναμ ξαφνικά φαινόταν άπταιστα και διπλασίασε το προβάδισμά τους όταν ο Μούρα έκανε μια υπερβολική διαδρομή από τη μισή γραμμή και έπαιξε στο Son του οποίου το δεξί πόδι είχε πολύ δύναμη για τον Johnstone.

Εάν η κεφαλίδα του Mbaye Diagne δεν είχε αποκλείσει σωστά για οφσάιντ, θα μπορούσε να ήταν περίπλοκη Τότεναμτο απόγευμα, αλλά η ομάδα του Jose Mourinho ήταν άνετοι νικητές.

«Ο Kane είναι ένας ξεχωριστός παίκτης, αλλά σήμερα έδειξαν σε όλους πόσο μαζί είναι και πόσο υπέφεραν με τα κακά αποτελέσματα», δήλωσε ο Μουρίνιο.