Ο Kane double κερδίζει ισοπαλία στο Σπερς με 2-2 στο Έβερτον

Ο Χάρι Κέιν του Τότεναμ Χότσορ κινήθηκε καθαρά στην κορυφή των βαθμολογιών της Premier League της σεζόν, αλλά τα δύο γκολ του ήταν αρκετά καλά για ισοπαλία 2-2 στην Έβερτον την Παρασκευή.

Ο αρχηγός της Αγγλίας άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με το γκολ του 20ου πρωταθλήματος της καμπάνιας, αλλά ο πρώην παίκτης των Σπερς Γκίλφι Σιγκέρντσον ισοπέδωσε από το πέναλτι.

Το κλινικό φινίρισμα του Sigurdsson έδωσε στον Έβερτον ένα προβάδισμα στο 62ο λεπτό καθώς αναζήτησαν τη νίκη για να επιστρέψουν στο πλαίσιο για μια ευρωπαϊκή θέση.

Όμως ο Κέιν τιμώρησε ένα αμυντικό λάθος έξι λεπτά αργότερα για να κερδίσει ισοπαλία στην πλευρά του.

Ανησυχητικά για την έβδομη θέση Tottenham, της οποίας οι τέσσερις πρώτες ελπίδες εξασθενίζουν γρήγορα, ο Kane μπήκε στο χρόνο διακοπής με αυτό που έμοιαζε με τραυματισμό στον αστράγαλο.

Η Τότεναμ έχει 50 πόντους από 32 παιχνίδια, πέντε πίσω από τη Γουέστ Χαμ στην τέταρτη θέση, ενώ η Έβερτον είναι όγδοη με 49 πόντους να έχουν παίξει ένα παιχνίδι λιγότερα.