Ο Lewandowski χτυπά το ορόσημο του γκολ ως σφυρί του Μπάγερν Μονάχου Λάτσιο

Ο Robert Lewandowski έγινε ο τρίτος κορυφαίος σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ όλων των εποχών, καθώς οι κάτοχοι της Μπάγερν Μονάχου έβαλαν ένα πόδι στους προημιτελικούς με το χτύπημα του Λάτσιο με 4-1 στο τελευταίο 16ο πρώτο τους στη Ρώμη την Τρίτη.

Ο Πολωνός επιθετικός έριξε σε μια κακή κρίση πίσω μετά από εννέα λεπτά για να οδηγήσει στο 72ο γκολ του στον ανταγωνισμό.

Με αυτόν τον τρόπο, ξεπέρασε τον πρώην επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης Ραούλ στα διαγράμματα σημείωσης του διαγωνισμού και έφτασε σε ένα σύνολο που βελτιώθηκε μόνο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο της Γιουβέντους, με 134 γκολ, και τον Λιονέλ Μέσι της Βαρκελώνης με 119

Ο 17χρονος μέσος της Μπάγερν, Τζαμάλ Μούσιλα, διπλασίασε το πλεονέκτημά του με μια καλά χτυπημένη απεργία και ο Λερόι Σάνε έκανε ένα τρίτο πριν από το διάλειμμα.

Ένα γκολ της Francesco Acerbi επέκτεινε το πλεονέκτημα των επισκεπτών στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Joaquin Correa σύντομα τράβηξε ένα πίσω για τον Lazio, του οποίου η αήττητη πορεία στον διαγωνισμό έπεσε στο τέλος.

Ήταν ένας 18ος συνεχόμενος αγώνας χωρίς ήττα για την Μπάγερν στο Τσάμπιονς Λιγκ, 17 από τις οποίες ήταν νίκες, αφήνοντας τους Γερμανούς πρωταθλητές σε κυρίαρχη θέση πριν από το δεύτερο σκέλος στο Μόναχο στις 17 Μαρτίου.

CHELSEA ΠΑΡΕΤΕ ΑΝΩ ΧΕΡΙ

Εν τω μεταξύ, ο Olivier Giroud παρήγαγε ένα ακόμη ειδικό πρωτάθλημα στο Champions League για να δώσει στην Chelsea το πλεονέκτημα στην τελευταία του ισοπαλία 16 με την Atletico Madrid μετά από νίκη 1-0 στο πρώτο σκέλος στο Βουκουρέστι.

Ο μπροστινός Blues έπιασε το έκτο του γκολ στον διαγωνισμό αυτή τη σεζόν με ένα overhead kick στο 68ο λεπτό, αλλά απονεμήθηκε μόνο μετά από μια μακρά κριτική VAR.

Ήταν πολύ καλά για την ομάδα του Τόμας Τούσελ, που κυριάρχησε για μεγάλα μέρη και επέκτεινε την αήττητη πορεία τους κάτω από τη γερμανική σε οκτώ παιχνίδια από την άφιξή του στις 26 Ιανουαρίου.

Ένα αρνητικό ήταν οι κρατήσεις για τους Mason Mount και Jorginho, που τους αποκλείει από το δεύτερο σκέλος, αλλά ο προϊστάμενος της Atletico Diego Simeone γνωρίζει ότι η ομάδα του θα πρέπει να σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές τον επόμενο μήνα για να περάσει σε κανονική ώρα.

Το Callum Hudson-Odoi ήταν ένα εκπληκτικό όνομα στη σειρά εκκίνησης του Blues για αυτήν την ισοπαλία που διοργανώθηκε στη Ρουμανία λόγω των περιορισμών ταξιδιού coronavirus που επιβλήθηκαν από την ισπανική κυβέρνηση.

Ο Αγγλικός διεθνής είχε διαρκέσει μόνο 31 λεπτά μετά την εισαγωγή του στο ημίχρονο στο Σαουθάμπτον το Σάββατο, αλλά ο διευθυντής Tuchel έπαιξε τον νεαρό στη δεξιά πτέρυγα.

Η βραδιά της Τσέλσι ξεκίνησε με άσχημη νότα όταν μέσα σε 60 δευτερόλεπτα ο Μάουντ είχε κάνει φάουλ για τον Joao Felix, πράγμα που σημαίνει ότι θα ανασταλεί για το δεύτερο σκέλος στο Stamford Bridge τον επόμενο μήνα.

Ο Έντουαρντ Μέντι σχεδόν σχεδίασε να συσσωρεύσει περισσότερη δυστυχία στους φιλοξενούμενους μετά από μια έντονη πινελιά στην περιοχή του πέναλτι, αλλά ο Σαούλ δεν μπόρεσε να κάνει στο έπακρο το λάθος του τερματοφύλακα.

Μετά από πρώιμη πίεση από την Ατλέτικο, συμπεριλαμβανομένου ενός επικίνδυνου κέντρου Luis Suarez απέναντι από το τέρμα, η ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ άρχισε να κυριαρχεί στην κατοχή και μια προσπάθεια μεγάλου βεληνεκούς από τον Μάρκος Αλονόσο αντιπροσώπευε το πρώτο σουτ στο στόχο από κάθε πλευρά.

Ήταν ρουτίνα για τον τερματοφύλακα της Atletico Jan Oblak, ο οποίος είχε περάσει επτά αγώνες χωρίς καθαρό φύλλο και αναγκάστηκε σε πιο επίπονη δράση έξι λεπτά πριν από το διάλειμμα καθώς η απεργία του Timo Werner από μια στενή γωνία σώθηκε καλά.

Χωρίς γκολ στο μεσοδιάστημα, ο Simeone θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος από τους δύο προπονητές με πολλούς απουσιάζοντες, συμπεριλαμβανομένου του full-back της Αγγλίας Kieran Trippier λόγω αναστολής.

Λίγο αργότερα, όταν ο Suarez είδε μια προσπάθεια να εκτρέπεται από τον Andreas Christensen, ο Joao Felix έριξε έναν εναντίον του εναντίον του στόχου μετά από την κακή απόσταση του Cesar Azpilicueta σε ένα σημάδι που ο Atleti ήταν πιο περιπετειώδης σε αυτό το ημίχρονο.

Ο Jorginho έγινε ο δεύτερος παίκτης της Chelsea που αποκλείστηκε από το δεύτερο σκέλος στο 64ο λεπτό όταν έριξε τον Joao Felix, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να σπάσει το αδιέξοδο με στυλ.

Ο Alonso προχώρησε καλά και ο σταυρός του μετατράπηκε στο μονοπάτι του Giroud, ο οποίος παρήγαγε ένα υπέροχο overhead kick από 12 μέτρα που νίκησε τον Oblak και βρήκε την κάτω γωνία.

Αποκλείστηκε αμέσως για οφσάιντ, με τον Mount να θεωρείται ότι χτύπησε την μπάλα προς τα εμπρός για τον συμπαίκτη του, αλλά μετά από μια μακρά αναθεώρηση VAR κρίθηκε ότι ο κεντρικός αμυντικός της Atletico, Mario Hermoso, είχε την αποφασιστική τελική πινελιά.

Ο 11ος στόχος του Giroud της σεζόν και ο έκτος σε αυτόν τον διαγωνισμό έδωσαν στην Chelsea ένα κρίσιμο εκτός έδρας γκολ στην ισοπαλία και ο Tuchel αντέδρασε αμέσως με την εισαγωγή των N’Golo Kante και Hakim Ziyech με 16 λεπτά ακόμη.

Ο Reece James τους ακολούθησε στο γήπεδο αμέσως μετά, με τον Hudson-Odoi να απογειώνεται μετά από 80 λεπτά.

Ενώ ο Ατλέτικο πιέζει για ισοσταθμιστή, ο Συμεών πήρε την αιφνιδιαστική απόφαση να απογειώσει τον Τζόαο Φέλιξ και υπέστη δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Παρέχει στην Τσέλσι το προβάδισμα μπροστά από το σκέλος της επιστροφής στο Στάμφορντ Γέφυρα στις 17 Μαρτίου, όπου το Blues θα στοχεύει να προκριθεί στους προημιτελικούς για πρώτη φορά σε επτά χρόνια.