Ο Lingard διπλασιάζει τη West Ham πίσω στην πρώτη τετράδα

Ο Τζέσι Λίνγκαρντ σημείωσε δύο φορές καθώς η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στην τέταρτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ με μια ζωτική νίκη 3-2 έναντι της τρίτης θέσης Λέστερ Σίτι την Κυριακή.

Ο Λίνγκαρντ, ο οποίος ήταν σε εκπληκτική φόρμα από τότε που έφτασε σε δανεισμό από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα μέσα της σεζόν, πήρε το μέσον του για τα Χάμερς σε οκτώ γκολ με δύο χτυπήματα πριν από το ημίχρονο.

Ο Jarrod Bowen έφτασε στο 3-0 λίγο μετά το μεσοδιάστημα και το West Ham αρνήθηκε το τέταρτο όταν η προσπάθεια της Issa Diop θεωρήθηκε οφσάιντ.

Ο Λέστερ ζωντανεύει τελικά με τον Κέλιτσι Ιχανάχο να τιμωρεί ένα αμυντικό λάθος με 20 λεπτά να απομένουν.

Η Γουέστ Χαμ, που έχασε το προβάδισμα με 3-0 για ισοπαλία με την Άρσεναλ τον περασμένο μήνα και έκανε σχεδόν το ίδιο με τους Γούλβς στα μέσα της εβδομάδας, φαινόταν νευρικός μερικές φορές μετά από αυτό και ο Ιεχανάχο αύξησε την ένταση με ένα δεύτερο γκολ σε χρόνο διακοπής.

Αλλά η Γουέστ Χαμ επέζησε κάποιες στιγμές από το στόμα σε στόμα σε έξι επιπλέον λεπτά για να εξασφαλίσει μια ζωτική νίκη στην αναζήτησή τους για ένα απίθανο τελικό τεσσάρων.

Κινήθηκαν πίσω πάνω από τη Λίβερπουλ και την Τσέλσι με 55 πόντους από 31 παιχνίδια, έναν βαθμό πίσω από τον Λέστερ που υπέστη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.