Ο Man United και η Tottenham απολαμβάνουν μεγάλες νίκες

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Τότεναμ Χότσμπουρ δημιούργησαν τεράστιες προβάδεις με έντονες νίκες στους 32 τελευταίους αγώνες του πρώτου πρωταθλήματος στο Europa League, αλλά η Μίλαν διατηρήθηκε ισοπαλία 2-2 στο Red Star Βελιγράδι καθώς ο διαγωνισμός ξαναρχίστηκε την Πέμπτη.

Τη νύχτα των αγώνων με υψηλή βαθμολογία, η United έσπασε το Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-0 σε ένα παιχνίδι που παίζεται στο Τορίνο λόγω των περιορισμών COVID-19 μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Ισπανίας με τον Μπρούνο Φερνάντες να σημειώνει ένα στήριγμα για την πλευρά του.

Η Τότεναμ κέρδισε 4-1 εκτός έδρας από την Αυστριακή ομάδα Βόλφσμπεργκ στην Αρένα της Πούσκας στη Βουδαπέστη, ενώ η Ελβετική ομάδα Young Boys, η Σκωτία Ρέιντζερς και ο Ολυμπιακός χτύπησαν τέσσερις.

Η Άρσεναλ έφερε 1-1 στο «εκτός έδρας» της ισοπαλίας με την Μπενφίκα, αν και ο αγώνας έπαιξε στη Ρώμη.

Ο Φερνάντες έχει γίνει ο παλμός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ο Πορτογάλος μέσος άνοιξε το σκορ μετά από 27 λεπτά με το 20ο γκολ του σεζόν.

Κατσάρωσε στο δεύτερο μετά από 57 λεπτά πριν ο Marcus Rashford και ο Daniel James ολοκλήρωσαν τη διαδρομή.

«Μας άξιζε να κερδίσουμε, αλλά ίσως όχι με τέσσερα γκολ. Σε μια νύχτα σαν αυτή, όταν βρίσκουμε χώρους, μπορούμε να είμαστε μια επικίνδυνη ομάδα », δήλωσε ο διευθυντής της United Ole Gunnar Solskjaer.

Η εγχώρια φόρμα της Τότεναμ ήταν θλιβερή, αλλά ισχυρίστηκαν μια πρώτη νίκη στη φάση νοκ-άουτ του Europa League από το 2008 για να βάλει ένα πόδι στα τελευταία 16.

Ο Gareth Bale έκανε τον Son Heung-min πριν σκοράρει ένα αριστοκρατικό δευτερόλεπτο καθώς σημείωσε μια σπάνια αρχή με μια ισχυρή εμφάνιση πριν αντικατασταθεί στη μέση του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Lucas Moura το έκανε 3-0 με σόλο προσπάθεια, αλλά ο Wolfsberg βελτιώθηκε μετά το διάλειμμα και ο Michael Liendl έβγαλε ένα γκολ πίσω από το σημείο πέναλτι. Ο αναπληρωτής του Τότεναμ, Carlos Vinicius, έφτασε στο σπίτι του στην τέταρτη θέση της ομάδας του.

«Νομίζω ότι έχουμε ένα πόδι στον επόμενο γύρο. Μου άρεσε η παράσταση στο πρώτο ημίχρονο », δήλωσε ο διευθυντής των Spurs, Jose Mourinho.

Η Άρσεναλ έμεινε πίσω εναντίον της Μπενφίκα όταν ο Πίζι πέτυχε ένα πέναλτι, αλλά ο Μπουκάιο Σάκα ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα και η ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ θα είχε κερδίσει αν ο τερματισμός τους ήταν καλύτερος, ο Πιέρ-Έμερικ Ομπάμεγιγκ έχασε αρκετές πιθανότητες.

Η Μίλαν ήταν δευτερόλεπτα μακριά από τη νίκη στο Βελιγράδι, αλλά η κεφαλίδα του τερματισμού από τον αναπληρωτή Μίλαν Πάβκοφ κέρδισε τον 10χρονο Red Star με ισοπαλία 2-2.

ΠΟΙΝΗ KANGA

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 1-0 και 2-1 χάρη στο γκολ του Ράντοβαν Πάνκοφ και στο πέναλτι του Theo Hernandez, αλλά ο Red Star, ο οποίος είχε αποσταλεί από τον Μίλαν Ρόντιτς στο 76ο λεπτό, επέστρεψε με ένα πέναλτι Guelor Kanga.

Η Ajax εξασφάλισε νίκη με 2-1 στη Λιλ χάρη στα καθυστερημένα γκολ των Ντούσαν Τάντιτς και Μπράιαν Μπρόμπι, αφού ο Τόμοθ Γουέχ έθεσε τους οικοδεσπότες μπροστά.

Υπήρχαν περισσότεροι στόχοι αλλού. Οι Young Boys οδήγησαν την Bayer Leverkusen 3-0 με γκολ των Christian Fassnacht, Jordan Siebatcheu και Meschack Elia, αλλά ο Leverkusen επέστρεψε στο επίπεδο με τον Patrik Schick δύο φορές στο στόχο. Ο Siebatcheu χτύπησε ξανά στο 89ο λεπτό για να δώσει στους Young Boys μια νίκη 4-3.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον PSV Eindhoven 4-2 ενώ ο Μπρούνο Πέτκοβιτς σκόραρε δύο φορές για τον Ντιναμό Ζάγκρεμπ με νίκη 3-2 στο Κρασνοντάρ.

Ένας διασκεδαστικός διαγωνισμός στην Αμβέρσα είδε τους Ρέιντζερς να έχουν το προβάδισμα, μετά να ακολουθούν 2-1 και 3-2 πριν ο Ράιαν Κεντ ισοσταθμίσει στο 83ο λεπτό και ο Μπόρνα Μπάριςτς μετέτρεψε το δεύτερο πέναλτι της νύχτας στο 90ο λεπτό για να σφραγίσει τη νίκη.

Ο Μολντέ και ο Χόφενχαϊμ μοιράστηκαν έξι γκολ με ισοπαλία 3-3, ενώ η Ρόμα έπεσε με νίκη με 2-0 στη Μπράγκα, με τον Έντιν Ντζέκο να σκοράρει νωρίς και ο Μπόρα Μάγιορ να χτυπάει αργά, αλλά οι συνάδελφοι Ιταλοί Νάπολι υπέστησαν ήττα 2-0 στη Γρανάδα.

Η Λέστερ έμεινε ισοπαλία 0-0 στη Σλαβία Πράγας, ενώ ο Ντιναμό Κίεβο και ο Μπριζ έμειναν 1-1.