Ο Man Utd σχεδόν τελείωσε, αλλά οι Βρετανοί αντίπαλοι έχουν ακόμη να κάνουν

Λίγοι από τους εναπομείναντες μαχητές του Europa League μπορούν να θεωρήσουν το έργο τους ήδη έτοιμο καθώς προετοιμάζονται για τα δεύτερα σκέλη των 32 κύκλων τους την Πέμπτη.

Η ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα με 4-0 στη σύγκρουση με τον Ισπανό Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Old Trafford μετά από ένα πρώτο όνειρο στο Τορίνο, αλλά οι οπαδοί της Άρσεναλ, της Λέστερ και της Ρέιντζερς έχουν ακόμη πολλά να παίξουν.

Το PSV Eindhoven έχει μια δύσκολη μάχη για να ανακτήσει το έλλειμμα δύο γκολ εναντίον του Ολυμπιακού, ενώ οι ηγέτες της Λιγκ 1 Λιλ αντιμετωπίζουν ένα δύσκολο ταξίδι στην Άγιαξ μετά από ήττα 2-1 στο σπίτι.

Εδώ, το ειδησεογραφικό πρακτορείο της ΡΑ ρίχνει μια ματιά σε μερικά από τα σημεία συζήτησης γύρω από τον τελευταίο γύρο αγώνων.

Ολοκληρώθηκε η δουλειά

Ενώ ο προπονητής της Manchester United Ole Gunnar Solskjaer θα επιτρέψει στους παίκτες του να μην πάρουν τίποτα δεδομένο, θα ξέρει την εξαιρετικά εντυπωσιακή τους απόδοση στο πρώτο πόδι, με ένα πόδι σταθερά τα τελευταία 16. Γκολ και στις δύο πλευρές του ημίχρονου από τον Bruno Fernandes και περαιτέρω χτυπήματα από Ο Μάρκους Ράσφορντ και ο Ντάνιελ Τζέιμς εξασφάλισαν ένα ανεκτίμητο πλεονέκτημα 4-0 και μια πλατφόρμα από την οποία θα σκοτώσει κάθε παρατεταμένη ελπίδα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ αν μπορούν να σκοράρουν νωρίς. Υπάρχει επίσης ίσως η ευκαιρία να ξεκουραστούν μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματά του.

Μοσχεύματα για τους Gunners

Ο ισοσταθμιστής του Bukayo Saka στη Ρώμη εξασφάλισε το κεφάλι της Άρσεναλ στη δεύτερη αναμέτρηση με την Μπενφίκα στο 1-1, αλλά με δουλειά να κάνει. Οι Gunners έχουν κερδίσει μόνο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια τους σε όλους τους διαγωνισμούς – νίκησαν τους αντιπάλους της Πρέμιερ Λιγκ Leeds 4-2 στις 14 Φεβρουαρίου μετά τον αγώνα με προβάδισμα 4-0 – και έχασαν τρεις από αυτούς, μια σειρά που κορυφώθηκε με την Κυριακή 1 -0 ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι. Η ισοπαλία θα έβλεπε τους άντρες του Mikel Arteta, αλλά ο προπονητής θα ήθελε να μην αφήσει τίποτα στην τύχη. Ο Λέστερ, εν τω μεταξύ, ο οικοδεσπότης Σλαβία Πράγας με τη γραβάτα να βρίσκεται στο 0-0 μετά το πόδι της Τσεχικής Δημοκρατίας.

Στόχοι, στόχοι, στόχοι

Όπως και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι ηγέτες της Σκωτσέζικης Πρέμιερσις Ρέιντζερς επιστρέφουν στην πατρίδα τους έχοντας σημειώσει τέσσερις φορές, αλλά πουθενά τόσο ισχυρή όσο μια θέση μετά την παραχώρηση τριών εναντίον της Βασιλικής Αμβέρσας. Πράγματι, οι Βέλγοι προηγήθηκαν 3-2 με μόλις επτά λεπτά να απομένουν, μόνο για τους Ryan Kent και Borna Barisic να χτυπήσουν και στις δύο πλευρές της απόλυσης του Abdoulaye Seck στο 88ο λεπτό. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ολυμπιακός επικεφαλής του PSV Αϊντχόβεν υπερασπίζεται το προβάδισμα με 4-2, ενώ ο Χόφενχαϊμ και η Μολντέ θα ανανεώσουν τις εχθροπραξίες στη Γερμανία μετά από ισοπαλία 3-3 στο Βιγιαρεάλ.

Αποχωρήσεις για έξοδο;

Τουλάχιστον ένας από τους οκτώ συλλόγους που εντάχθηκαν στον διαγωνισμό από το Champions League δεν θα φτάσει στους 16 τελευταίους με τους Club Brugge και Dynamo Kiev, οι οποίοι έκαναν ισοπαλία 1-1 στην Ουκρανία. Ο RB Σάλτσμπουργκ κινδυνεύει να ενταχθεί στους ηττημένους μετά από ήττα 2-0 από τη Βιγιαρεάλ, ενώ η Ρώσος στολή Κρασνοντάρ για τον Ντιναμό Ζάγκρεμπ έπεσε με 3-2. Ωστόσο, οι Άγιαξ, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Ολυμπιακός και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχουν όλα τα προβάδισμα στο πρώτο σκέλος.

Ηρεμία στο Σαν Σιρό;

Το αφεντικό της AC Milan, Stefano Pioli, θα ελπίζει για ένα μάλλον λιγότερο γεμάτο απόγευμα στο Σαν Σιρό από ό, τι υπέφερε στο Στάδιο Rajko Mitic στο Βελιγράδι την περασμένη εβδομάδα όταν ο Red Star Βελιγράδι επικεφαλής για τη Λομβαρδία. Οι Ιταλοί, που έχασαν το ντέρμπι του Μιλάνου 3-0 το σαββατοκύριακο, οδήγησαν 1-0 και 2-1 στη Σερβία χάρη στο γκολ του Ράντοβαν Πάνκοφ και την ποινή του Theo Hernandez και στις δύο πλευρές του σποτ του Guelor Kanga, αλλά τελικά έπρεπε να κάνει με ισοπαλία 2-2, αφού η γηπεδούχος ισοπέδωσε σε χρόνο διακοπής μέσω του αναπληρωτή Μίλαν Πάβκοφ παρά την κόκκινη κάρτα του 77ου λεπτού του Μίλαν Ροντίτς.