Ο Mbappe πρωταγωνιστεί ως PSG νίκησε τη Μπάγερν

Ο προπονητής του Παρισιού Σεν Ζερμέν Kylian Mbappe σημείωσε δύο φορές για να οδηγήσει τους φιλοξενούμενους σε μια νίκη με 3-2 έναντι των κατόχων Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο προημιτελικό πρωτάθλημα του Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη.

Ο Mbappe πυροβολήθηκε στο όγδοο γκολ του διαγωνισμού στο 68ο λεπτό αφού ο Eric-Maxim Choupo-Moting στο 37ο λεπτό και ο Thomas Mueller την ώρα είχε ακυρώσει το προβάδισμα δύο γκολ PSG. Ήταν η πρώτη ήττα της Μπάγερν στο Champions League σε περισσότερα από δύο χρόνια.

Η PSG είχε εκπλήξει τους γηπεδούχους στο τρίτο λεπτό μέσω του Mbappe, του οποίου η ισχυρή χαμηλή κίνηση έσπασε τα πόδια του τερματοφύλακα Manuel Neuer.

Η γαλλική ομάδα ήταν απόλυτα αποτελεσματική και σημείωσε με τη δεύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού, όταν ο Neymar επέλεξε τον Marquinhos με ένα σταυρό και ο αρχηγός του PSG νίκησε τον Neuer στο 28ο λεπτό.

Ο Choupo-Moting είχε προχωρήσει στην εγκάρσια γραμμή το δεύτερο λεπτό, αλλά έκανε καλύτερα με μια άλλη κεφαλιά στο 38ο και ο Mueller έφερε το επίπεδο των φιλοξενούμενων, κουνώντας ένα ελεύθερο λάκτισμα του Joshua Kimmich.

Ο Mbappe σκόραρε από μια γρήγορη αντεπίθεση, και ο PSG επέζησε από την καθυστερημένη πίεση από την Μπάγερν για να κρατήσει τη νίκη πριν από την επιστροφή της επόμενης εβδομάδας στο Παρίσι.