Ο Pogba στέλνει την United καθαρά στην κορυφή με νίκη στο Burnley

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε τρεις βαθμούς στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, αφού ένα γκολ του Πολ Πόγκμπα τους έδωσε νίκη 1-0 επί της Μπέρνλι στο Τούρφ Μουρ την Τρίτη.

Η νίκη, στο επανασχεδιασμένο προσάρτημα, έβαλε την United σε 36 πόντους από 17 παιχνίδια με τον αντίπαλό της Liverpool σε 33 πόντους πριν από τη σύγκρουση μεταξύ των δύο πλευρών στο Anfield την Κυριακή.

Η ανακάλυψη ήρθε στο 71ο λεπτό, όταν ο Μάρκους Ράσφορντ επιπλέει σε μια μπάλα από τα δεξιά, την οποία ο Πόγκμπα συναντήθηκε με ένα βόλεϊ που απέκλεισε τον αμυντικό του Μπέρνλι Ματ Λόουτον και νίκησε τον λανθασμένο Νικ Πάπα.

Είναι η πρώτη φορά που η United ήταν στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά από 17 παιχνίδια, από τον Δεκέμβριο του 2012.

Ο αρχηγός του Ηνωμένου Βασιλείου Harry Maguire αποκλείστηκε μια προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο αφού ο διαιτητής Kevin Friend αποφάσισε ότι έσπρωξε τον Erik Pieters καθώς ανέβηκε στο σταυρό του Luke Shaw στο πίσω μέρος.

Ο Μπέρνλι άσκησε κάποια καθυστερημένη πίεση και ένιωσε ότι θα έπρεπε να είχε πέναλτι όταν η μπάλα φάνηκε να χτυπά το χέρι του Μαγκουάιρ και ο Τζέιμς Τάρκοβσκι είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα σημείο για τους Κλαρέτς, αλλά απέτυχε να κάνει καλή επαφή από τη θέση της σκόρερ.

Η Keane σφραγίζει τη νίκη για την Έβερτον στο Wolves

Η Έβερτον κέρδισε μια έκτη νίκη από εννέα εκτός έδρας παιχνίδια αυτή τη σεζόν, καθώς ο τελευταίος τίτλος του Μάικλ Κέιν κέρδισε τη νίκη με 2-1 στο Wolverhampton Wanderers για να τους οδηγήσει στην τέταρτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ την Τρίτη.

Ένα ζωντανό άνοιγμα είδε τον Άλεξ Ιβάμπι να πυροβολεί τον Έβερτον μπροστά πριν ο Ρούμπεν Νεβς απαντήσει για τους Λύκους.

Οι Γούλβς έδειχναν τους πιό πιθανούς νικητές σε ένα βαρετό δεύτερο ημίχρονο, αλλά η επικεφαλής κεφαλή του Κέιν στο 77ο λεπτό σφράγισε τους μέγιστους πόντους για την ομάδα του Κάρλο Άνσελοττι.

Ο Έβερτον προχώρησε στους τέσσερις πρώτους με 32 πόντους από 17 παιχνίδια, ενώ ο Γούλβς έπεσε στη 14η θέση με 22.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ τελικά κέρδισε στην 18η προσπάθεια

Η ποινή του δεύτερου μισού του Μπίλι Σαρπ κέρδισε στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ την πολυαναμενόμενη πρώτη νίκη της Πρέμιερ Λιγκ της σεζόν, καθώς κέρδισε την Νιουκάστλ Γιουνάιτεντ 1-0 την Τρίτη.

Η ομάδα του Κρις Γουίλντερ δεν κατάφερε να κερδίσει κανέναν από τους 17 πρώτους αγώνες της σεζόν – τη χειρότερη αρχή μιας εκστρατείας στην Πρέμιερ Λιγκ – αλλά τελικά ήρθε καλά για να δοκιμάσει μια νίκη πρωταθλήματος για πρώτη φορά από τον Ιούλιο.

Το Νιούκαστλ, που έπεσε σε 10 άντρες όταν ο Ράιαν Φρέιζερ απομακρύνθηκε λίγο πριν από το ημίχρονο, ήταν απογοητευμένοι και θα μπορούσε να έχει λίγες καταγγελίες καθώς η νίκη του πρωταθλήματος χωρίς νίκη επεκτάθηκε σε έξι αγώνες.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με τον Dave McGoldrick να πλησιάζει δύο φορές και τελικά ανταμείφθηκαν στο 73ο λεπτό όταν ο υποκατάστατης Sharp μετατράπηκε δροσερά από το σημείο, αφού ο Federico Fernandez κρίθηκε ότι χτύπησε την μπάλα με το χέρι του υπό πίεση από τον Sharp.

Η νίκη υπερδιπλασίασε τους πόντους της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ σε πέντε, παρόλο που παραμένουν κάτω και εννέα πόντους πίσω από τους Μπράιτον και Χόουμ Άλμπιον, οι οποίοι κάθονται μία θέση πάνω από τη ζώνη πτώσης.