Ο Saint-Maximin εμπνέει κρίσιμη νίκη για το Newcastle στο Burnley

Από τον Simon Evans

Ο Γάλλος Allan Saint-Maximin βγήκε από τον πάγκο για να γυρίσει το παιχνίδι για το χαμηλό Newcastle United καθώς προήλθε από πίσω για να κερδίσει μια ζωτική νίκη 2-1 στην Premier League στο Μπέρνλι την Κυριακή.

Ο Μπέρνλι είχε οδηγήσει μέσα από ένα γκολ 18ου λεπτού από τον Τσέχο επιθετικό Matej Vydra και ήταν καλά στην κορυφή πριν ο αναπληρωτής Saint-Maximin άλλαξε το παιχνίδι μέσα σε επτά λεπτά με μια βοήθεια και ένα γκολ.

Το αποτέλεσμα θα διευκολύνει τα νεύρα των οπαδών του Νιουκάστλ, η ομάδα των οποίων είναι τώρα έξι βαθμούς πάνω από τον Φούλαμ, που καταλαμβάνει το τελικό σημείο υποβιβασμού. Η ομάδα του Steve Bruce, στη 17η θέση, έχει επίσης ένα παιχνίδι στο χέρι και είναι μόλις ένα σημείο πίσω από τον 15ο Μπέρνλι.

Η ομάδα του Sean Dyche έχει ακόμη να κάνει για να διασφαλίσει την επιβίωση της κορυφαίας πτήσης και θα απογοητευτεί πικρά που δεν είχε τίποτα από ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν για μεγάλα τεντώματα.

Οι Clarets έκαναν μια ζωηρή εκκίνηση και έσπασαν όταν ο Chris Wood έκανε καλά προς τα αριστερά και τράβηξε την μπάλα πίσω στη Vydra που με αυτοπεποίθηση έφτασε στο σπίτι.

Ο Dwight Gayle είχε τη μπάλα στο δίχτυ για το Νιουκάστλ, αλλά σημείωσε οφσάιντ και ο τερματοφύλακας του Μπέρνλι, Μπέιλι Πιακκόκ-Φάρελ, για τον τραυματισμένο Νικ Πάπα, έκανε καλά για να κρατήσει μια κίνηση μετά από το εμπρός.

Σε τελικό παιχνίδι, ο τερματοφύλακας του Νιουκάστλ Martin Dubravka τα πήγε καλά με μια αντανακλαστική αποταμίευση σε κοντινή απόσταση για να κρατήσει ένα πιθανό δικό του γκολ από τον Paul Dummett και ήταν σε εγρήγορση για να ανατρέξει σε μια βροντή προσπάθεια από τον Matt Lowton.

Ο Μπέρνλι έθεσε το γκολ της Ντουμπράβκα υπό έντονη πίεση και χρειάστηκε μια αλλαγή δυναμικής Ο διευθυντής του Νιουκάστλ, ο Steve Bruce έκανε διπλή αντικατάσταση στο 57ο λεπτό, στέλνοντας τον Callum Wilson και τον Saint-Maximin που και οι δύο επέστρεψαν από τραυματισμό.

Η κίνηση λειτούργησε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς αφού βρισκόταν στο γήπεδο για δύο λεπτά, ο Saint-Maximin έβαλε τον Jacob Murphy για έναν εξαιρετικό ισοσταθμιστή από έξω από το κουτί.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γάλλος έδειξε την ατομική του ικανότητα με ένα λαμπρό γκολ για να βάλει το Νιούκαστλ μπροστά, παίρνοντας την μπάλα στα μισά του δρόμου και τρέχοντας στην άμυνα του Μπέρνλι πριν από το τζόκινγκ για να δημιουργήσει χώρο και να απελευθερώσει μια θανατηφόρα κίνηση στην κάτω γωνία.

Ο Saint-Maximin προκάλεσε περισσότερα προβλήματα στον Burnley στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο byline προτού διαλέξει τον Miguel Almiron, του οποίου το χαμηλό σουτ έχασε τη γραμμή από τον James Tarkowski.