Ο Vinicius της Ρεάλ Μαδρίτης στο διπλό για να ανατραπεί η Λίβερπουλ

Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Βίντσιους Τζούνιορ σημείωσε δύο φορές καθώς τιμωρούσε μια ατημέλητη ομάδα της Λίβερπουλ για να κερδίσει 3-1 στο σπίτι στο πρώτο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της Τρίτης.

Ο 20χρονος Βραζιλιάνος έριξε τους 13 φορές Ευρωπαίους πρωταθλητές στο προβάδισμα στο 27ο λεπτό στο γήπεδο Alfredo di Stefano αφού έλεγξε ένα μακρύ διαγώνιο πέρασμα από τον Toni Kroos από το δικό του μισό, το οποίο έπληξε την άμυνα της Λίβερπουλ.

Ο Marco Asensio έβαλε τους οικοδεσπότες πιο άνετα σκοράροντας στο 35ο, αφού το πέρασμα του Kroos προκάλεσε και πάλι χάος μεταξύ της επισκεπτόμενης γραμμής, αλλά η Λίβερπουλ φάνηκε πιο σταθερή μετά το μεσοδιάστημα και μια άθλια απεργία του Mohamed Salah τους τράβηξε πίσω στη διαμάχη στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Αλλά απέτυχαν να αξιοποιήσουν την ορμή τους και ο Vinicius χτύπησε ξανά στο 63ο λεπτό για να επαναλάβει τη βαθμολογία του τελικού του Champions League 2018 και έβαλε την πλευρά της Zinedine Zidane στην pole position για το δεύτερο σκέλος της επόμενης εβδομάδας στο Anfield.