“Πάρτι” για τη Βαυαρία, η Τσέλσι προηγείται

Η “Τσέλσι” κέρδισε ένα εκλογικό πλεονέκτημα έναντι του “Ατλέτικο” της Μαδρίτης, καθώς κέρδισε το πλεονέκτημα του 1. 0 με 1 αντικείμενο.

Η Τσέλσι απέδειξε επίσης στο Champions League ότι είναι μια εντελώς διαφορετική ομάδα μετά την άφιξη του Thomas Tuchel.

Στις μέρες του γερμανικού προπονητή, οι Λονδρέζοι εξακολουθούν να είναι αήττητοι στην Πρέμιερ Λιγκ (4-2-0) και στο υψηλότερο ευρωπαϊκό τουρνουά μεταξύ των ομάδων είναι 1 Η Ατλέτικο Μαδρίτης (αγώνα στο Εθνικό Βουκουρέστι λόγω επιδημίας κοροναϊού) είναι 0 βαθμούς μπροστά από τους τυπικούς οικοδεσπότες και προχώρησε σημαντικά στους προημιτελικούς πριν από τον αγώνα επιστροφής στις 17 Μαρτίου στο Στάμφορντ Γέφυρα.

Ο “χρυσός” στόχος του “Blues” χτύπησε στο 71ο λεπτό, και αφού έλεγξε το VAR, αποδείχθηκε ότι ο στόχος ήταν φυσιολογικός.

Παράσταση για έναν ρόλο στη Ρώμη

Η «Βαυαρία» «καθαρίστηκε» από το πρώτο παιχνίδι με το «Λάτσιο» αφού κέρδισε ένα εισιτήριο στο «8» του Champions League (4-1), ενώ η Τσέλσι κέρδισε επίσης ένα σημαντικό πλεονέκτημα στο «διπλό» στο παιχνίδι ενάντια “Ατλέτικο” της Μαδρίτης (1-0) σε ουδέτερη θέση. Στάδιο Εθνικής Αρένας του Βουκουρεστίου.

Γερμανικός «εφιάλτης» για το «Λάτσιο» στο «Ολυμπιακό». Τα δύο χτυπήματα της Μπάγερν Μονάχου στην Μπουντεσλίγκα (3-3 εναντίον της Αρμενίας և 1-2 εναντίον της Άιντραχτ) ήταν υπερβολικά για μια ομάδα του επιπέδου της.

Οι Ευρωπαίοι πρωταθλητές ξύπνησαν γρήγορα, νικώντας τον Λάτσιο 4-1 στη Ρώμη, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στον αγώνα επιστροφής των αγώνων νοκ άουτ Τσάμπιονς Λιγκ, που έχει προγραμματιστεί να λάβει χώρα στις 17 Μαρτίου στο Allianz Arena.

Ο αγώνας έληξε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ομάδα του Χανς Φλικ προηγήθηκε με 3-0 (9 Lew Lewandowski, 24 ΄ Musiala, 42 ΄ Sane). Το γκολ της Acerbi στο 47ο λεπτό έκανε το σκορ 4-0, και δύο λεπτά αργότερα η Κορέα το μείωσε.

Ο Lewandowski ուսի Musiala “έγραψε” την ιστορία

Ο Musila և Lewandowski “έγραψε” την ιστορία στον πρώτο νοκ-άουτ του Champions League “Lazio” – “Bavaria”.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαρικοί πήραν το προβάδισμα με 3-0, και στο 9ο λεπτό ο Robert Lewandowski άνοιξε το σκορ και στο 24ο λεπτό ο Jam Amal Musiala έγινε 2-0 (στο 42ο λεπτό ο Sane αύξησε ξανά το σκορ).

Ο στόχος του Πολωνού επιθετικού ήταν η 72η στην ιστορία του Champions League, χάρη στην οποία ξεπέρασε τον σπουδαίο επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης Ραούλ Γκονζάλες (71) στη λίστα των καλύτερων επιθετικών του τουρνουά. Ο αρχηγός της πολωνικής εθνικής ομάδας είναι σήμερα ο τρίτος καλύτερος επιθετικός στην ιστορία του Champions League, πίσω από τον Lionel Messi (119) και τον Cristiano Ronaldo (135).

Τα «φώτα», φυσικά, έπεσαν στον Jam Amal Musiala, ο οποίος γίνεται «Βαυαρία», αλλά και το επόμενο μεγάλο πράγμα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Σε ηλικία 17 ετών και 115 ημερών, έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του γερμανικού συλλόγου (εναντίον του Φράιμπουργκ), ξεπερνώντας το ρεκόρ του Pierre Emile Heiberg από το 2013.

Στο παιχνίδι εναντίον του Schalke, έκανε το τελικό 8-0, και έγινε ο νεότερος επιθετικός στην ιστορία των Βαυαρών, 172 ημέρες μπροστά από τον Roque Santa Cruz. Από τότε, έχει σκοράρει δύο φορές περισσότερο, κάνοντας συνολικά 12 εμφανίσεις για την πρώτη ομάδα, πιο πρόσφατα στο ντέρμπι της Μπιλσλίγκα εναντίον της Λειψίας (3-3).

Στο σημερινό αγώνα με το “Lazio”, ο Hansi Flick του έδωσε το κύριο πουκάμισο, ήταν απολύτως δικαιολογημένος. Αυτή τη σεζόν, όχι μόνο έγινε ο πρώτος σκόρερ στη 12η έκδοση του Champions League, αλλά σημείωσε επίσης 24 γκολ. Σε 17 χρόνια και 363 ημέρες, έγινε ο νεότερος επιθετικός του συλλόγου στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα. ,