Πέντε για το Μπιλμπάο αντίστροφα

Το Μπιλμπάο πλησιάζει, νικώντας τον Χετάφε με 5-1, ακόμη και αντεπιθέσεις

Σε μόλις 19 δευτερόλεπτα, ο Kumbo έκανε ένα πέρασμα από τα δεξιά και ο Kukureja έκανε το σκορ 1-0 με κεφαλιά από κοντά. Στο 5ο λεπτό, ο διαιτητής έδωσε ένα πέναλτι στον Μπιλμπάο, το οποίο πήρε πίσω μετά τη χρήση του VAR, ενώ στο 15ο λεπτό, ο Muniain έκανε ένα πέρασμα από τα αριστερά και ο Raul Garcia έκανε το σκορ 1-1 με ένα υπέροχο αεροπορικό έργο .

Στο 26ο λεπτό, η Getafe είχε και πάλι μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, καθώς κέρδισε ένα πέναλτι για τη Nuniet, αλλά ο Simon εμπόδισε τον Μάτα να εκτελεστεί.

Στο 44ο λεπτό, ο πυροβολισμός του Ουίλιαμς από τα δεξιά μόλις έφυγε, και στο 50ο λεπτό, μετά από το τραχύ διάλειμμα του Munian από τα αριστερά, ο Iray χτύπησε το κεφάλι του με 2-1.

Στο 57ο λεπτό, ο πυροβολισμός της Κάππα πήγε πολύ φαρδιά, και στο 62ο λεπτό, ο Muniain έβαλε πολλή ενέργεια στην αριστερή πλευρά, αφήνοντάς τον στον Balenciaga, ο οποίος πέρασε και ο Raul Garcia έφτασε στο σκορ 3-1.

Ο Μπιλμπάο είχε τον πλήρη έλεγχο, και στο 75ο λεπτό ο Μπαλένσιγκα έκανε μια στροφή από τα δεξιά, και ο Μπέρενγκερ, έχοντας μια θέση στο κενό δίχτυ, έφτασε στο 4-1. Στην πραγματικότητα, στην 82η θέση, οι Βάσκοι βγήκαν εναντίον, ο Vigialibar έκανε ένα πέρασμα από τα αριστερά και ο De Marcos έκανε το δεύτερο τερματοφύλακα 5-1.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ. Simone, De Marcos, Balenciaga (66 ‘Lecue), Unai Nuniet, Geray, Kappa, Venedor (71’ Vesga), Dani Garcia, Muniain (80 ‘Unai Lopet), Raul Garcia (80’)

ΛΗΨΗ. Ian Aniet, Niom, Suarez, Dzene, Eceita, Maximovic (56 ‘Angel), Arabari (89’ Patrick), Kumbo (67 ‘Niang), Kukureja, Mata (67’ Portigion), Alenia

Πηγή: aek365.org