Παναθηναϊκός – Βαρκελώνη 77-85. Η Εζονία ήταν μόνη εναντίον όλων

Δεν ήταν στο ρόστερ του, δεν μπορούσε να ταιριάξει με το ταλέντο των αντιπάλων του, καθώς ο Nemanja Nedovic և Ο Ιωάννης Παπαπέτρου απουσίαζε, πολέμησε όσο μπορούσε, αλλά στο τέλος της νύχτας ο Παναθηναϊκός έχασε σαφώς από τη Βαρκελώνη. (77-85), στο ντεμπούτο του Mario Hezonia με ένα πράσινο πουκάμισο.

Μετά τον 27ο αγώνα του κανονικού πρωταθλήματος της Ευρωλίγκας, ο πρωταθλητής της Ελλάδας έπεσε 9-16. Η Κροατία έκανε ένα υπέροχο ντεμπούτο (21 πόντοι 3/6 από 2 πόντους, 2/5 τρεις πόντοι, 9/9 σουτ, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά) παρά το γεγονός ότι πέρασε λίγες μέρες στην Αθήνα, μόνο δύο προπονήσεις στη νέα του σεζόν. με την ομάδα. Ο Dinos Mitoglu և Ben Bentil ήταν οι μοναδικοί του πυλώνες, η νύχτα που θα ξεχαστεί γρήγορα από τα πράσινα.

Η Μπαρτσελόνα σημείωσε σκορ 19-8, παραμένοντας μόνη της στην κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκας. Όταν ο Νικ Καλάτης επέστρεψε στην ΟΑΚΑ, ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε μια διαφορά στην επίθεση από μικρή ηλικία με το ασύγκριτο ταλέντο του. Οι Καταλανοί πήραν τη νίκη χωρίς καμία εντύπωση, χωρίς ιδιαίτερη απειλή, πριν επιστρέψουν στην έδρα τους, πιθανώς ένας πολύ πιο απαιτητικός αγώνας για να συναντήσουν τη Βασκόνια.

MVP

Νίκολα Μίροτιτς. Ένας τεράστιος παίκτης, έθεσε τα θεμέλια για την άνετη κυριαρχία της Βαρκελώνης από τα πρώτα δέκα λεπτά. Πήγε σε χαμηλή θέση, πυροβόλησε από την άκρη, δεν προσπάθησε να εκβιάσει, ήταν πραγματικός σταρ την Τρίτη το βράδυ (2/3) στο ΟΑΚΑ. Ο Jasikevicius του έδωσε 26 λεπτά, ο “Miro” σημείωσε 25 πόντους 4/4 από δύο πόντους, 5/9 τρεις πόντους և 2/2 σουτ, συγκέντρωσε 5 ριμπάουντ և 27 πόντους στο σύστημα βαθμολογίας για να αποδείξει για άλλη μια φορά ότι οι αθλητές του είναι δικοί του . επίπεδο (և, φυσικά, το δικό του έργο) θα αλλάζει πάντα.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ:

Πολύ άσχημη νύχτα για τον Γιώργο Όρτζο Παπαγιάνη, που δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, ίσως η συνάντηση δεν ήταν κατάλληλη για αυτόν. Δεν τον είδαμε στις πέντε πρώτες, χρησιμοποιήθηκε για 17 λεπτά, είχε 4 πόντους 1/4 από δύο πόντους և 2/2 σουτ, πέντε ριμπάουντ, δύο φάουλ և δύο λάθη, κάτι που είναι κακό για το έτος των δεδομένων του

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Ο Nikola Mirotic έκλεισε τα πρώτα δέκα λεπτά με 13 πόντους στις 7:58 με 13 πόντους, 2/2 από δύο πόντους, 3/5 στους τρεις πόντους, κλείνοντας τα πράσινα με το 1/6 στους τρεις πόντους, ο οποίος είχε τέσσερα περάσματα για πέντε λάθη. Οι Καταλανοί πυροβόλησαν 72% և 58% έναντι 47% տան 46% των γηπεδούχων στο ημίχρονο, είχαν 15 ασίστ էին είχαν τον απόλυτο έλεγχο, τα 21 λάθη του Πανατιναϊκού στο τέλος της νύχτας ήταν πάρα πολλά για να του δώσει την ευκαιρία να διεκδικήστε μια μεγάλη νίκη:

Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Ο Katas άνοιξε τον αγώνα με τους Sand-Ross, Hezonia, White, Mitoglou, Bentil, οι οποίοι είδαν ότι ο νέος του παίκτης είχε ενέργεια, αλλά δεν βρήκε τις συνεργασίες στο μυαλό του. Οι Καταλανοί άγγιξαν την μπάλα στη ρακέτα με σκορ 4-9, μετά το πρώτο ημίχρονο αντιστάθηκαν ήρεμα στην άμυνα της ζώνης (9-16: 6 ′), πήγαν +9 (12-21) από τα άκρα με η ζημιά του τρίτου τριγώνου του Mirotic. , πριν ο Μπολμάρο σκόραρε επίσης στον πρώτο γύρο 17-26, σε έναν απίστευτο γύρο, ο οποίος είχε μια μεγάλη άμυνα των πρασίνων, ακόμη καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από τους Καταλανούς.

Στην καλή περίοδο της Εζονίας պաշտպան στην άμυνα ում στην επιθετική γραμμή ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στη «Βαρκελώνη» να δραπετεύσει (27-31 – 13 ′), αλλά τη στιγμή που «χτίστηκε» δυνατά στην πλάτη, κέρδισε δυναμική, Κούριτς σημείωσε τρεις πόντους στο 27-36, ատ Ο Κατάς κάλεσε αμέσως ένα χρονικό όριο. Υπήρχε μια διαφορά στο ταλέντο, υπήρχε μια διαφορά στο βάθος του πάγκου. Οι Καταλανοί έπαιξαν για 12 λεπτά χωρίς τον Καλάτη, για παράδειγμα, πριν από το +12 (33-45) με τον Smith և σε καλή συνεργασία με τον Mirotic otic, κλείνοντας το γκολ. Το πρώτο ημίχρονο στο +8 (39-47) μετά την απεργία του Saint-Ross. Με 72,2% με δύο πόντους, 58,3% με τρεις πόντους, μόνο ένα σουτ և 15 γκολ βοηθάει για επτά λάθη, η ομάδα του Γιασικίτσιου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι πράσινοι ήθελαν να έχουν μια μικρή έκρηξη, ήθελαν να εξισορροπήσουν τον αγώνα για να ασκήσουν πίεση στους αντιπάλους, έπαιξαν ισχυρή άμυνα, αλλά το επόμενο σουτ του Mirotic (41-50 23 ′) φάνηκε να τους απογοητεύει Στο τρίτο ημίχρονο, “απάντησαν” στις κινήσεις της Εζονίας. Λάθη σε επτά λεπτά, αλλά ακόμη και τότε οι Καταλανοί δεν ένιωθαν αντίσταση. Στο 28ο λεπτό, ο Σμιθ σημείωσε 46-58, η περίοδος δέκα λεπτών έληξε 50-59, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μόνο έντεκα πόντους από τα 17 λάθη των οικοδεσποτών, αλλά συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα.

Κατά τη διάρκεια του σκορ 52-59, ο Mitoglu είχε ένα 0/2 σουτ στα 31 Կ, ο Casellakis είδε την μπάλα να γλιστράει στα 33, και ο Barça κράτησε την μπάλα στα 55-61, ο Smith καρφώθηκε το 55-63 և Ο Bolmaro καρφώθηκε ξανά την πύλη. επόμενος γύρος για 55-65. Αυτό ήταν το σημείο που έκρινε τον αγώνα, γιατί όπου ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν λίγη επιτυχία, δεν ήταν δίπλα του. Ανεξάρτητα από το πόσο πολύ η ομάδα Katas έψαχνε για μια μικρή σειρά, δεν το βρήκαν, δεν ήταν κοντά στην απόσταση αναπνοής, πήραν τρεις πόντους 68-77 από τον Higgins, είδαν ότι στη συνέχεια η Hezonia διέπραξε μια επιθετική παραβίαση, η οποία τελείωσε.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ:: Boltauser, Panther, Mogulcotts

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ17-26, 39-47, 50-59, 77-85:

Οι επόμενες συναντήσεις των δύο ομάδωνΣτον 28ο αγώνα, ο Παναθηναϊκός θα παίξει εναντίον της “Βαυαρίας” στο Μόναχο (4/3 21:30) και η “Μπαρτσελόνα” θα φιλοξενήσει τη “Μπασκόνια” (5/3 22:00).