ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΙΣΟΥ. Μπροστά από το AEL, «παιδική χαρά» άμυνα APOEL στην πύλη

Στο πρώτο μισό του ντέρμπι με AEL, AEL 1: Το προβάδισμα είναι 0, και η ομάδα της Λεμεσού έχει μια τεράστια ευκαιρία και ένα σωρό για να κάνει 2-0 για να κερδίσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

Το πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε πολύ σκληρά για να σπρώξει πολύ ψηλά, αλλά στο 5ο λεπτό επέστρεψε στο σκορ, σε ένα στάδιο που η άμυνα του κόρνερ της Λευκωσίας έμοιαζε με παιδική χαρά.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία για το APOEL στο πρώτο λεπτό. Μετά τη μεταφορά από τα αριστερά, η Βοζινία έκανε μια κακή έξοδο. Στην περιοχή του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Yeprem, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά.

Σε γενικές γραμμές, το APOEL ήρθε πολύ πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ασκώντας πίεση από ψηλά, θέλοντας να εκπλήξει την ομάδα της Λεμεσού.

Ωστόσο, η ανάπτυξη των πρώτων λεπτών ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς μόνο με τις πρώτες επιθετικές προσπάθειες της AEL, η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ, μόνο στην 5η.Σε: λεπτά της συνάντησης.

Για να προστατέψει την AEL από ένα κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Σάντο, ο οποίος χτύπησε το κεφάλι του, και από κοντά, ο Tezeira ώθησε την μπάλα στο δίχτυ της Silva.

Στην πραγματικότητα, η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάιος χτύπησε το κεφάλι του στην αριστερή θέση της Σίλβα.

Το APOEL προσπάθησε να ανταποκριθεί πιο συχνά μπροστά, αλλά υπό ορισμένες συνθήκες δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Βοζινία.

Με τη σειρά του, η AEL κινήθηκε γρήγορα για να βρει την απόσταση, κυρίως από τα δεξιά, καθώς ο νεαρός (ακραίος) Gabriel έπαιζε ως αριστερός-πίσω, θέλοντας να σκοράρει το δεύτερο γκολ, το οποίο θα τον έπαιρνε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι.

Ο χρόνος τελείωσε, αλλά ο ρυθμός του αγώνα επιβραδύνθηκε λόγω του γεγονότος ότι οι παίκτες και των δύο ομάδων δεν έκαναν ξεκάθαρη προσπάθεια στις τελευταίες τους προσπάθειες “δεν είδαν κανένα γύρο μπροστά από τα σπίτια και των δύο ομάδων”.

Η AEL κατόρθωσε το παιχνίδι σωστά, χωρίς να επιτρέπει στο APOEL να γίνει επικίνδυνο, ενώ την ίδια στιγμή οι παίκτες της ομάδας της Λεμεσού δεν ανέλαβαν κινδύνους όπου δεν χρειάζονταν, αποφεύγοντας έτσι λάθη.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, και οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο με την AEL για το σκορ – 1-0.