Πηγαίνει με το πρώτο κύπελλο seal … σφραγίδα … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Ανησυχούσε, αλλά η “Μπαρτσελόνα” κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Ισπανικού Super Cup.

Οι Καταλανοί, χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, σκοτώθηκαν στο παιχνίδι εναντίον του Σοσιεδάδ με 11 πέναλτι (1: 1 πλήρης հիմնական επιπλέον χρόνος) και κατάφεραν να φτάσουν στον τελικό. Κατά κάποιο τρόπο, την επόμενη Κυριακή στη Σικελία, αγωνίζονται για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης ή του Μπιλμπάο, που αποτελεί τον άλλο ημιτελικό.

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε με βασικούς παίκτες όπως ο Σοσιεδάδ, καθώς αυτός είναι ένας νικητής τίτλου. Κατά κάποιο τρόπο, οι δύο καλύτεροι παίκτες των Καταλανών στο γήπεδο, ο Griezmann և De Jong, μαζί με τον τελευταίο, άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό, έστειλαν τον αρχηγό στην ομάδα του στο αποδυτήριο. Ωστόσο, οι Βάσκοι βρήκαν την απάντηση στο 51ο λεπτό με ένα πέναλτι που πήρε ο Oyartabal ,, αφού ο Ter Stegen κράτησε την ομάδα του σε όρθια θέση, ο αγώνας μεταφέρθηκε σε επιπλέον χρόνο. Αλλά τίποτα δεν άλλαξε εκεί, և το παιχνίδι οδήγησε σε 11 ποινές.

Ο Μπάουτιστα έχασε το πέναλτι για τον Σοσιεδάδ … σε καλό φως, ενώ ούτε ο Ουτζέρταμπαλ ούτε ο Γουίλιαν Χοσέ σκόραρε στις επόμενες δύο εκτελέσεις. Κάτι Dembele, Pjanic, De Jong και Griezmann απέτυχαν, αλλά ο Rookie Puig αποδείχθηκε εξαιρετικός στην 5η 5η πέναλτι և για να φτάσει στον τελικό για τη Μπαρτσελόνα, οι οποίοι ελπίζουν για το προβάδισμα έναντι του Lionel Messi. να … σηκώσω το κύπελλο.

Πηγή: sport-fm.gr