Ποδόσφαιρο Μακεδονίας | Παραστάσεις διεθνών / δυναμικών της πΓΔΜ (15-18.01.2021)

Οι διεθνείς Daniel Avramovski και Kristijan Toshevski καθώς και οι δυνητικοί Stefan Cholakovski και Nedim Bajrami παρείχαν μια βοήθεια για τους αντίστοιχους συλλόγους τους, ενώ ο Filip Gachevski έσωσε ένα πέναλτι και κράτησε ένα καθαρό φύλλο.

φωτογραφία από τον Kayerispor: Ο Avramovski σε δράση εναντίον του Gaziantep

Αλβανία, Kategoria Superiore, Teuta – Bylis 2: 0
Ακριβώς πίσω Blagoja Todorovski έπαιξε άλλο ένα πλήρες παιχνίδι για την Teuta, ενώ Bobby Celeski και Μπόριαν Παντσέφσκι παρέμεινε ως εφεδρικός τερματοφύλακας για τους αντίστοιχους συλλόγους τους.

Αλβανία, Superior Κατηγορία, Kukësi – Vllaznia 0: 1
Και οι τέσσερις Μακεδόνες που συμμετείχαν στον αγώνα έκαναν την αρχή για την ομάδα τους. Άγκιμ Ιμπράμι έπαιξε ολόκληρο το παιχνίδι για την γηπεδούχο ομάδα, όπως και Μεβλάν Αντίλι και Αλέξανδρος Isaevsky από τους επισκέπτες, ενώ ο συμπαίκτης τους Σίδηρος Ημέρι απογειώθηκε κατά τη διάρκεια της διακοπής. Οι Ibraimi, Isaevski και Imeri και οι τρεις πήραν μια κίτρινη κάρτα καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αλβανία, Kategoria Superiore, Skënderbeu – Partizani 1: 2
Κεντρικός αμυντικός Egzon Belica έπαιξε ένα άλλο πλήρες παιχνίδι για την Παρτιζάνη ως συνήθως.

Αλβανία, Kategoria Superiore, Τίρανα – Καστριώτη 2: 1
Και τα δυο Φιλίπ Νατζόβσκι και Κριστίγια Τοσέβσκι υπηρέτησε για 90 λεπτά ως μέρος της αμυντικής γραμμής των Τιράνων στη νίκη 2: 1 εναντίον του Καστριώτη. Ο Toshevski συμμετείχε επίσης άμεσα στη νίκη καθώς παρείχε τη βοήθεια για το πρώτο τους γκολ στο 34ο λεπτό, που ισοφάρισε με 1: 1. Αυτή ήταν η πρώτη βοήθεια του Kristijan αυτή τη σεζόν για τα Τίρανα.

Η βοήθεια του Toshevski (στις 1:35):

Αυστραλία, Hyundai A-League, Sydney – Western Sydney Wanderers 1: 1
Ντάνιελ Γκεοργκιέφσκι παρέμεινε ένα αχρησιμοποίητο υποκατάστατο στη συνάντηση εναντίον του Σίδνεϊ.

Βέλγιο, Jupiler Pro League, Charleroi – Mechelen 0: 1
Τζιόκο Ζαϊκόφ για άλλη μια φορά περιθωριοποιήθηκε από τους οικοδεσπότες λόγω τραυματισμού που πήρε πρόσφατα κατά τη διάρκεια μιας προπόνησης.

Κύπρος, Protáthlima Cyta, Doxa – AEK (Δευτέρα, 18:00 CET)
Darko Glishikj / Damjan Shishkovski / Dushko Trajchevski εναντίον Ντάνιελ Μόϊσοφ / Στέφαν Σπίροφσκι / Ιβάν Τριτσκόφσκι

Κύπρος, Protáthlima Cyta, Enosis – AEL 1: 0
Και τα δυο Νταβόρ Ζντραβκόφσκι από την AEL και Φιλίπ Γκατσέφσκι από την Enosis έπαιξε ολόκληρο το παιχνίδι και ο Filip κατέληξε να είναι ο νικητής μεταξύ των δύο. Όχι μόνο η Enosis κέρδισε με 1: 0, αλλά και ο Gachevski έσωσε ένα πέναλτι που κατέληξε να είναι κρίσιμο για τη νίκη των 3 πόντων σε αυτόν τον αγώνα.

Το χρηματοκιβώτιο του Γκατσέφσκι (στις 1:16):

Κύπρος, Πρωτάθυμα Cyta, Ομόνοια – Εθνικός 2: 0
Μάρτιν Μπογκάτονοφ και Γιόβαν Κοστόβσκι και οι δύο έκαναν την αρχή για τον Εθνικό. Ο Martin έπαιξε ολόκληρο το παιχνίδι, ενώ ο Jovan αντικαταστάθηκε στο 60ο λεπτό. Ο Εθνικός κατέληξε να υποστεί μια απώλεια 2: 0 μέσω δύο δικών του γκολ.

Αγγλία, Πρέμιερ Λιγκ, Λιντς Γιουνάιτεντ – Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον 0: 1
Ezgjan Alioski έκανε μια άλλη αρχή για τον Leeds και έπαιξε για 67 λεπτά, αλλά η ομάδα της Bielsa υπέστη άλλη μια απογοητευτική ήττα.

Γερμανία, Μπουντεσλίγκα, Στουτγκάρδη – Μπορούσια 2: 2
Darko Churlinov ήταν ένα υγιές μηδέν από τους οικοδεσπότες.

Ιταλία, Serie A, Atalanta – Γένοβα 0: 0
Γκόραν Πάντεβ τελικά επέστρεψε από τον τραυματισμό του και μπήκε στο πεδίο για τη Γένοβα στο 68ο λεπτό.

Ιταλία, Serie A, Napoli – Fiorentina 6: 0
Elif Elmas μπήκε στο παιχνίδι για τη Νάπολη στο 73ο λεπτό καθώς η ομάδα του κατέστρεψε τη Φιορεντίνα με 6: 0. Τα πρώτα πέντε γκολ είχαν ήδη σημειωθεί από τη στιγμή που ο Elif εισήχθη.

Ιταλία, Serie A, Sampdoria – Udinese 2: 1
Ίλια Νέστοροφσκι έκανε μια αργή υποκατάστατη εμφάνιση για τον Ουντινέζε όταν μπήκε στο γήπεδο στο 84ο λεπτό.

Ιταλία, Serie B, Reggina – Λέτσε 0: 1
Λεονάρντ Ζούτα έπαιξε άλλο ένα πλήρες παιχνίδι για Λέτσε ως αριστερή πλάτη.

Πορτογαλία, Liga NOS, Sporting – Rio Ave 1: 1
Στέφαν Ρίστοφσκι παρέμεινε εκτός δράσης από την Sporting CP.

Ρουμανία, Liga I Betano, Politehnica – Botoșani (Δευτέρα, 16:00 CET)
Στέφαν Άσκοβσκι

Ρουμανία, Liga I Betano, UTA – Viitorul 0: 0
Ντέιβιντ Μπαμπούνσκι αμέσως βρέθηκε στον πάγκο για τον Viitorul αμέσως μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς του, αλλά θα περιμένει τους επόμενους γύρους του πρωταθλήματος για να κάνει το ντεμπούτο για το νέο του σύλλογο.

Ισπανία, Κόπα ντελ Ρέι, Φουενλαμπράδα – Λεβάντε 1: 1 (στυλό 2: 4.)
enis Bardi παρέμεινε στο πλευρό του Levante καθώς οι συμπαίκτες του τελικά νίκησαν τον Fuenlabrada μετά από πέναλτι.

Ισπανία, Κόπα ντελ Ρέι, Ράγιο Βαγεκάνο – Έλτσε 2: 0
Έκλεψε τον Dimitrievski τελικά επέστρεψε στο γκολ του Rayo και κράτησε ένα καθαρό φύλλο στη νίκη 2: 0 εναντίον της Έλτσε.

Τουρκία, Süper Lig, Antalyaspor vs Trabzonspor 1: 1
Adis Jahovikj έκανε μια αργή υποκατάστατη εμφάνιση για την Αντάλιασπορ αφού μπήκε στο παιχνίδι στο 83ο λεπτό.

Τουρκία, Süper Lig, Kasımpaşa – Erzurum (Δευτέρα, 17:00 CET)
Βάρος Kalkan

Τουρκία, Süper Lig, Gaziantep – Kayserispor 2: 1
Ντάνιελ Αβράμοφσκι έκανε την τρίτη συνεχόμενη εκκίνηση του για τον Kayserispor και αυτή τη φορά πήρε επίσης την πρώτη του βοήθεια στη σεζόν, μετά από μια ωραία παράδοση κόρνερ. Ωστόσο, 15 λεπτά μετά από αυτόν τον ισοσταθμιστή οι συμπαίκτες του έδωσαν μια κακή ποινή που είχε ως αποτέλεσμα ένα δεύτερο γκολ για τους οικοδεσπότες και μια απώλεια 2: 1 για τον Kayserispor. Ο Avramovski διήρκεσε 86 λεπτά στο γήπεδο καθώς αντικατέστησε τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Η βοήθεια του Avramovski (στις 1:13):

Τουρκία, Süper Lig, Konyaspor – Göztepe 2: 3
Έρντον Ντάτσι παρέμεινε ένα αχρησιμοποίητο υποκατάστατο αυτής της συνάντησης. Ο Daci ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν είναι ακόμα σταθερός εκκινητής για τον Konyaspor.

Εκτός από τους διεθνείς, οι ακόλουθες δυνατότητες της πΓΔΜ έπαιξαν επίσης αυτό το Σαββατοκύριακο:

Αμέσως μετά την ένταξη στο νέο κλαμπ, Στένιο Κατώτερος* αμέσως έκανε την πρώτη του εμφάνιση για την Παρτιζάνι αυτό το σαββατοκύριακο αφού μπήκε στον αγώνα στο 82ο λεπτό.

Αυστραλία, A-League, Melbourne City – Western United 2: 1
Και τα δυο Στέφαν Cholakovski από το σπίτι και Dylan Pierias από τους επισκέπτες ξεκίνησαν τον αγώνα στον πάγκο και μπήκαν στο γήπεδο μαζί στο 73ο λεπτό. Μόνο 11 λεπτά αργότερα, ο Τσολάκοφσκι έδωσε επίσης βοήθεια για να θέσει το τελικό σκορ 2: 1 και να φέρει τη Μελβούρνη Σίτι τη νίκη εναντίον της Ντίλαν Γιουνάιτεντ.

Η βοήθεια του Cholakovski (στις 3:17):

Αυστραλία, A-League, Newcastle United Jets – Macarthur 1: 2
Είμαι ο Kantarovski για άλλη μια φορά δεν κλήθηκε από το Newcastle Jets.

Βέλγιο, Jupiler Pro League, Waasland Beveren – Zulte Waregem 1: 5
Ερντίν Ντεμίρ παραμελήθηκε από τον Zulte Waregem λόγω τραυματισμού, αλλά οι συμπαίκτες του είχαν εύκολη δουλειά στο Waasland-Beveren, νικώντας τους 1: 5.

Ιταλία, Serie B, Chievo – Virtus Entella 2: 1
Ντάνιελ Πάβλ παρακολούθησαν από τον πάγκο καθώς η ομάδα του νίκησε τον Virtus Entella.

Ιταλία, Serie B, Empoli – Salernitana 5: 0
Nedim Bajrami έπαιξε τα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα και παρείχε επίσης την βοήθεια για το τέταρτο γκολ του παιχνιδιού.

Τουρκία, Σούπερ Λιγκ, Κόνιασπορ εναντίον Γκόζπεπε 2: 3
Γκόλλι Έρεν Έρσου δεν κλήθηκε από τον Konyaspor για αυτήν τη συνάντηση.

* Παρά το γεγονός ότι δεν έχει την καταγωγή της πΓΔΜ, ο Stênio Júnior είναι επίσης επιλέξιμος για εκπροσώπηση της πΓΔΜ λόγω της κατοχής άνω των 5 ετών στη χώρα.