Διαιτητές: Fırat Aydınus, Süleyman Özay, Erdem Bayık

Medipol Başakşehir: Volkan Babacan, Rafael, Skrtel, Epureanu, Cemali Sertel, Mahmut Tekdemir, Aleksic, Visca, Giuliano, Chadli, Gulbrandsen

Kasımpaşa: Ertuğrul Taşkıran, Hadergjonaj, Brecka, Sadiku, Hadadi, Tırpan, Aytaç Kara, Yusuf Erdoğan, Hajradinovic, Anıl Koç, Hodzic

Στόχοι: Ελάχ. 27 Chadli (Medipol Basaksehir), Ελάχ. 36 Γιουσούφ Ερντογάν (Κασιμπάσα)

Κόκκινη κάρτα: Ελάχ. 42 Aytac Kara (Kasimpasa)

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ (AA) – Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα Medipol Başakşehir-Kasımpaşa που παίχτηκε στην 15η εβδομάδα του Σούπερ Λιγκ έληξε 1-1.

Η φιλοξενούμενη ομάδα πλησίασε το γκολ στο 13ο λεπτό. Στη μέση της δεξιάς πτέρυγας του Γιουσούφ Ερντογάν στην πίσω θέση, ο Ανιλ έπεσε τη μπάλα στον Χατζραντίνοβιτς μπροστά από τη σκουριά. Στο σουτ αυτού του παίκτη από κοντά, ο τερματοφύλακας Volkan Babacan εμπόδισε το γκολ με τα πόδια του.

Στο 27ο λεπτό, ο Medipol Başakşehir πήρε το προβάδισμα. Με το πέρασμα που έλαβε από τον Aleksic, μπήκε γρήγορα στην περιοχή του πέναλτι από την αριστερή πτέρυγα.

Στο 36ο λεπτό, ο Kasımpaşa έπιασε την ισοπαλία. Ο Anıl, ο οποίος κρέμασε πίσω από την άμυνα της Medipol Başakşehir με το πέρασμα του Hajradinovic, αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα Volkan. Ο Anil έριξε το πέρασμα στον Yusuf, ο οποίος ήταν στην κατάλληλη θέση, και ο Yusuf έστειλε έναν δερμάτινο κύκλο στο άδειο κάστρο: 1-1.

Στο 42ο λεπτό, η Kasımpaşa ήταν 10 άτομα. Ο Aytaç Kara, ο οποίος έλαβε κίτρινη κάρτα στο 15ο λεπτό, βγήκε από το παιχνίδι βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια την κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ εναντίον του Mahmut στο 42ο λεπτό.

45 + 5. λεπτά, η γηπεδούχος ομάδα πλησίασε το δεύτερο γκολ. Στη μέση της δεξιάς πτέρυγας του Giuliano, ο Aleksic μαλάκωσε την μπάλα με το στήθος του στην περιοχή του πέναλτι και έκανε το overhead kick. Το πλέγμα γύρισε από το στρογγυλό πλευρικό στύλο, ο Visca χτύπησε τη χαλαρή μπάλα σκληρά, ο δερμάτινος γύρος πήγε στενά auta

Το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με ισοπαλία 1-1.