Ποιοι είναι οι αγαπημένοι αντίπαλοι του Neymar; | ΟΥΕΦΑ κύπελλο πρωταθλητριών

Ο κορυφαίος σκόρερ της Βραζιλίας στον διαγωνισμό UEFA club με 41 γκολ, ο Neymar συνεχίζει να σκοράρει με εντυπωσιακό ρυθμό για το Παρίσι, αλλά ποιες ομάδες φέρνουν το καλύτερο σε αυτόν;

• Ο Neymar απέτυχε να σκοράρει στους πέντε πρώτους αγώνες του UEFA Champions League για τη Βαρκελώνη, αλλά το φράγμα ξέσπασε στις 11 Δεκεμβρίου 2013 όταν ο Βραζιλιάνος σημείωσε hat-trick σε ήττα 6-1 σε φάση του ομίλου Celtic στο Camp Nou.

Έξι υπέροχοι γκολ Neymar

• Αυτό το πρώτο hat-trick σημειώθηκε μέσα σε 15 λεπτά, ο Neymar βρήκε το δίχτυ στο 44ο, 48ο και 58ο λεπτό. Πήρε το δεύτερο – και το πρώτο του στο Παρίσι – εναντίον της Crvena zvezda στον διαγωνισμό 2018/19 (20, 22, 81) και χτύπησε το τρίτο του (21, 38, 50) εναντίον της Κωνσταντινούπολης Başakşehir τον Δεκέμβριο του 2020.

• Στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι ο Başakşehir, ο Celtic και ο Crvena zvezda είναι οι αγαπημένοι του αντίπαλοι, αν και είναι εύκολο να καταλάβουμε γιατί το Παρίσι ήθελε τόσο πολύ να τον υπογράψει το καλοκαίρι του 2017. είχε σημειώσει επτά γκολ εναντίον τους σε έξι αγώνες για τη Μπαρτσελόνα.

• Ο Neymar βρήκε το δίχτυ έναντι 17 από τις 25 ομάδες που έχει συναντήσει στην Ευρώπη. Μέχρι σήμερα, η Νάπολι και οι Ρομά τον κράτησαν στον κόλπο για το μεγαλύτερο: 180 λεπτά χωρίς παραδοχή.

• Το ποσοστό βαθμολογίας του Βραζιλιάνου έχει βελτιωθεί σημαντικά από τότε που μετακόμισε στη Γαλλία. Στη Βαρκελώνη, σημείωσε 21 γκολ σε 40 παιχνίδια #UCL (συνολικά 3.408m ποδοσφαίρου), με μέσο όρο γκολ κάθε 162m17s. Έχει σημειώσει 20 σε 25 ευρωπαϊκά παιχνίδια για το Παρίσι, βρίσκοντας το στόχο κάθε 109m48s.

• Ο συνολικός του στόχος ανά παιχνίδι ανά λεπτό δεν ανταποκρίνεται στα επίπεδα του Lionel Messi (γκολ κάθε 101m44s), του Cristiano Ronaldo (ένα κάθε 113m45s) ή του Robert Lewandowski (122m43s).

ΣΥΝΟΛΟ 65 5604 41 136μ41

• Ο Νέιμαρ έχει πάρει μέρος από 12 χώρες στο UEFA Champions League, και μέχρι σήμερα η μόνη χώρα που έχει συλλογικό καθαρό φύλλο εναντίον της Βραζιλίας είναι η Κύπρος – αν και αυτό ισοδυναμεί μόνο με 90 λεπτά της νίκης της Βαρκελώνης με 1-0 εναντίον του APOEL στο Ομαδική σκηνή 2014/15.

• Στην άκρη της Κύπρου, ο μέσος όρος ενός γκολ ένα παιχνίδι ή καλύτερα εναντίον ομάδων από Λευκορωσία, Βέλγιο, Γαλλία, Σκωτία, Σερβία και Τουρκία.

• Μέχρι σήμερα, έχει σκοράρει μόνο μία φορά σε έξι αγώνες εναντίον ισπανικών ομάδων και μία φορά σε δέκα συναντήσεις με τους συλλόγους της Serie A. Πέντε γκολ έφτασαν σε 12 συναντήσεις με τις ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, αν και οι εκπρόσωποι της Μπουντεσλίγκα έχουν περισσότερους λόγους να είναι προσεκτικοί – ο Νέιμαρ έχει μέσο όρο ένα γκολ κάθε 141μ26 εναντίον γερμανικών ομάδων.