Πραγματική … στραγγαλισμένη Βαρκελώνη | Δημοσιογράφος Κύπρος

Στη βροχή, τι είδους βροχή;

Στο Amazing Armando Clasico, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Βαρκελώνη αγνόησαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, προσφέροντας μια εκπομπή άξια του μεγαλύτερου ντέρμπι στον κόσμο, στο οποίο η “Βασίλισσα” χαμογέλασε στο τέλος, κερδίζοντας ένα πλεονέκτημα 2-1 έναντι των Καταλανών.

Ams Beams (2-2) անհ Απίστευτες χαμένες ευκαιρίες και στις δύο πλευρές και η Blaugrana είχε μια τεράστια φάση στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα για να σκοράρει τουλάχιστον έναν βαθμό για τον Alfredo Di Stefano.

Με αυτά τα “τρία σημεία” … η ομάδα του μάγου Zinedine id idan “πιάστηκε” Atletico Madrid – παίζει την Κυριακή (11/04, 22:00) με το “Betis” της Σεβίλλης – στην κορυφή της La Liga, με ” Μπάρκα “. Αφήστε μερικά από αυτά.

Απομένουν οκτώ παιχνίδια, αλλά καταλαβαίνετε ότι αναμένεται επικός τελικός στο ισπανικό πρωτάθλημα, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι “αήττητη” σε 13 συνεχόμενα παιχνίδια.

Στο μυαλό του προπονητή. Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης inedin id idan “έριξε” τους έντεκα στο Clasico εναντίον της Λίβερπουλ, αλλά με μία αλλαγή ο Federico Valverde αντί του Marcos Asensio.

Ο Γάλλος προπονητής παρατάχτηκε τέσσερις (Kazemiro, Valverde, Cross, Montrich) αντί για τρεις στο κέντρο, και ο Vinicius-Benzema στην επίθεση. Ο Lucas Batquet, Milito, Nacho և Medi ήταν στην άμυνα, ενώ ο Courtois φορούσε βασικά γάντια.

Από την άλλη πλευρά, ο Ronald Koeman άφησε τον Griezmann-Pique στον πάγκο των αποθεματικών της “Βαρκελώνης” και ο Arjojo αντικατέστησε τον 34χρονο καταλανικό δίπλα στη Mingeta-Langle στην πρώτη τριάδα.

Ο Ter Stegen ήταν κάτω από τα τέρματα, ο Des ήταν στα δεξιά, ο Alba ήταν στα αριστερά, ο Busquets, ο De Jong και ο Pedri ήταν στη μέση, και ο Messi και ο Dembele ήταν στην επίθεση.

Αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο Clasico ισχυρότερα, πιέζοντας να «χτίσει» κυριαρχία, καθώς φαίνεται ότι ο Kuman πίστευε ότι ο «Ρεάλ» θα είχε «προβλήματα» στην άμυνα χωρίς τον αρχηγό του Σέργιο Ράμος. Θεωρητικά… Στην πράξη, αμυντικά, η «βασίλισσα» μάσησε το σίδερο. Και όχι μόνο αυτό.

Ο Cross και ο Modric έπαιζαν ξανά ME IG, ο Casimiro έπαιζε με τον Valverde, οι οικοδεσπότες ήταν σε κίνδυνο θανάτου. Και αποδείχθηκε κατά την πρώτη τους «επίσκεψη» και σκηνή στο ντέρμπι. Στο 13ο λεπτό, μετά από το λάθος του Γιορντ γιου Alba, η Ara Mejo έχασε τον Benzema, ο Γάλλος κατέλαβε τον Batket, άνοιξε το σκορ για τη «βασίλισσα» με απίστευτη φτέρνα.

Η “Μπαρτσελόνα” προσπάθησε να αντιδράσει, συνέχισε να ελέγχει την μπάλα, αλλά χωρίς καμία απειλή. Για να φτάσετε στο 28ο. Ο Τρομερός Kroos πέταξε, η μπάλα αναπήδησε και για δεύτερη φορά εμφανίστηκε στο δίχτυ του Ter Stegen Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη χάσει. Η ομάδα του Ined inedin id dan χτύπησε … σαν κόμπρα -0 2-0 στο τέλος με δύο τελικούς.

Στο 35ο λεπτό, στην πραγματικότητα … το έργο σχεδόν τελείωσε με μια απίστευτη ευκαιρία διπλής απώλειας για το “Real”. Ο Valverde χτύπησε από τα δεξιά και η μπάλα χτύπησε προς τα δεξιά σε μια μεγάλη περιοχή δέσμη και στη συνέχεια ο Ter Stegen έκανε ένα καταπληκτικό save προσπαθώντας τον Lucas Butket.

Στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά σε ολόκληρο το δευτερόλεπτο, ο Barça … ξύπνησε, θα μπορούσε να είχε πάει στο αποδυτήριο με ένα γκολ, πρώτα δέσμη, ωστόσο, από ένα άμεσο κόρνερ (!), και τότε ο Courtois είπε «όχι» στον Μέσι με καθυστερήσεις.

Ο πολυπόθητος στόχος για επιστροφή στο παιχνίδι ήρθε τελικά στη Βαρκελώνη μια ώρα μετά το τέλος του αγώνα, όταν η Mingeta έκοψε από το σταυροδρόμι της Alba … με ένα ραβδί.

Ο Doom τον ακολούθησε.

Στον επόμενο γύρο, ο Araujo είχε δέσμη (61 ‘) և … Το επόμενο λεπτό ο Courtois έσωσε το 2-2. Και όλα αυτά ενώ ο ουρανός ήταν ανοιχτός. Το 1967, ο “Kroos” δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ter Stegen με μια κεφαλίδα, և κάπου οι δύο ομάδες ξεκουράστηκαν για να φτάσουν σε έναν επικό τελικό, η “Barcelona” έχασε μια τεράστια τριπλή ευκαιρία στο 94 վերջին στον τελευταίο γύρο του αγώνα. Μετά το σετ, ο Moriba σουτάρει από απόσταση, αλλά η μπάλα χτυπά τη γραμμή δέσμη Ο Courtois, τότε υψηλόβαθμος αξιωματούχος, ο Ter Stegen πυροβόλησε τα πτώματα, ενώ άνοιξε μια νέα φωτιά στην εστία, ο th id idan μπόρεσε τελικά να αναπνεύσει …