Προκριματικά Apollo έναντι ENP

Ο Apollon Century 21 έγινε η τέταρτη ομάδα που έφτασε στους ημιτελικούς του ΟΠΑΠ Basketball League Cup, νικώντας τη Remedica ENP 71-70 στο Paralimni Hall μετά από έναν ανταγωνιστικό αγώνα της τελευταίας στιγμής.

Το MVP του αγώνα ήταν ο Richard Dorsey με 19 πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Η Remedica ENP σημείωσε τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού με ένα σουτ του Solomon և Ferguson δύο βαθμούς μπροστά από το προβάδισμα – 1. 3-0 με 3-0, και ο Απόλλωνας σημείωσε εννέα πόντους στη σειρά, και στο Μάρκο, ο Μάρκο σημείωσε 9-3 για το Blues. Στο 6ο λεπτό, ο Ρόμπινσον ώθησε τους γηπεδούχους πάλι (10-9), και μετά υπήρξε μια συνεχής αλλαγή στο σκορ, και τα πρώτα δέκα λεπτά έληξαν στο Στάδιο Ingram, 15-14.

Το σκορ συνεχίστηκε μέχρι το 13ο λεπτό, όταν ο Sepos έφτασε στο 20-20 με δύο σουτ, ακολουθούμενος από τη Λεμεσό με έξι πόντους, που ήταν έξι πόντους μπροστά στο 16ο λεπτό (20-26), “καφέ” – 17ος. με τον Ρόμπινσον στο λεπτό, βάζοντας το άλογο 28-26. Ο Ντόρσι μείωσε το προβάδισμα σε 34-30 στο 18ο λεπτό, ενώ ο Φέργκιουσον σημείωσε πέντε πόντους και άνοιξε το σκορ για την Ένωση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 39-30.

Η ένωση μπήκε στο καλάθι το τρίτο τρίμηνο από τον Ρόμπινσον, βάζοντας τη διαφορά σε διψήφια ψηφία (41-30). Ο Apollo μείωσε το προβάδισμα σε 41-40 στο 23ο λεπτό με ένα σουτ από τον Dorsey, ενώ στα τρία σημεία του 28ου Sepo έθεσε τα Blues μπροστά (53-55). Η τρίτη περίοδος έληξε με δύο πόντους, με τον Robinson να χτυπάει, και η “Union” οδήγησε 59-57.

Στο 32ο λεπτό, σύμφωνα με τον Γκόρντον, οι δύο ομάδες χωρίστηκαν με τρεις πόντους (62-59) και η διαφορά αυξήθηκε σε 37, και οι πυροβολισμοί του Φέργκιουσον έγιναν 68-59. Η ένωση κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ’39’ (70-66), αλλά μετά με δύο από τους τρεις հարված հարված հարված և և և և և և և և և և և Ապ Ապ Ապ Ապ: Ապ :: Ապ Ապ ::

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 15-14, 39-30, 59-57, 70-71