Προκριματικός μόλυβδος … με άγχος … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Ωστόσο, το πλεονέκτημα των προκριματικών είναι περιορισμένο για το “Μάντσεστερ Σίτι”, το οποίο επικράτησε την Τρίτη (6/4) στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ φιλοξενείται από το “Etihad” 2. Λήψη του Ντόρτμουντ με σκορ 1.

Οι Citizens, με επικεφαλής τον De Bruyne, που έφτασαν στο 1-0 στις 19, έσπρωξαν στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ωστόσο, ο Roy ισοφάρισε στο 84ο λεπτό, ενώ ο Foden τους έβαλε πάλι μπροστά στο 90ο. Όλα παραμένουν ανοιχτά στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα την επόμενη Τετάρτη (14/4).

Σημειώστε ότι οι επισκέπτες διαμαρτύρονται για την ακύρωση της πύλης του Bellingham στις 37.

Στο μυαλό του προπονητή.

Ο Pep Guardiola ευθυγράμμισε τους “πολίτες” με ένα σύστημα 4-2-3-1. Οι δοκοί ήταν υπό τον Άντερσον. Οι Walker, Stones, Ruben Diaz և Cancello ξεκίνησαν από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα και ο Rodin և Gidogan ήταν ντόντο στη μέση. Ο De Bruyne ανέλαβε το ρόλο του μέσου, με τον Fontaine στα αριστερά, τον Mahrez στα δεξιά και τον Bernardo Silva μπροστά.

Από την άλλη πλευρά, ο Edin Terzic επέλεξε να κερδίσει 4-3-3 στο σπίτι με τον Hitz. Οι Morey, Akanji, Hummels, Guerrero ξεκίνησαν στην άμυνα και το κεντρικό τρίο αποτελούνταν από τον Bellingham, τον Chan ահ Dahoud. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν η Ολλανδία, ο οποίος είχε τον Royce στα αριστερά και ο 19χρονος Knauf στα δεξιά.

Παιχνίδι:

Το Μάντσεστερ Σίτι, όπως αναμενόταν, πήρε την πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, βρήκε μπροστά του ένα πολύ καλά εδραιωμένο Ντόρτμουντ, το οποίο έκλεισε όλους τους διαδρόμους της επικράτειάς του σε πολύ καλές αποστάσεις. Στην πραγματικότητα, ο γερμανικός σύλλογος ήταν αυτός που είχε την πρώτη ευκαιρία με ένα σταυρό από τον Bellingham, τον οποίο ο Άντερσον αφαίρεσε σε 7 λεπτά.

Ωστόσο, οι “πολίτες” κατάφεραν να σημειώσουν γκολ στον πρώτο τους τελικό στις 19. Ο Mahrez έκλεψε μια μικρή περιοχή στο κέντρο (λάθος του Τσαν).

Η Σίτι, που δεν ξεκουράζονταν στο πίσω μέρος (τελικός 3-3 στο πρώτο ημίχρονο), τιμωρήθηκε από τον Οβιντ Χάτγκαν στο 29ο λεπτό, με τον Ροντρί υπέρ του Τσαν. Ωστόσο, ο VAR τον κάλεσε να ελέγξει τον γύρο και ο Ρουμάνος διαιτητής ανέτρεψε την απόφασή του.

Ο Hategan προκάλεσε τις ψήφους της Βεστφαλίας 37 ‘. Όταν ο Bellingham άρπαξε την μπάλα από τον Άντερσον, προχώρησε και έστειλε το δίχτυ. Ο διαιτητής σφύριξε την παραβίαση του μέσου του Ντόρτμουντ. Έτσι, και οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους καλεσμένους. Στο 48ο λεπτό, η Ολλανδία άφησε την αντεπίθεση για να πιάσει το σουτ, αλλά ο Άντερσον “σταμάτησε”.

Ο Ντε Μπρούιν συνέχισε να είναι η κινητήρια δύναμη για τους “πολίτες”. Αυτό που έκανε καλά η Πόλη ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία από τα πόδια του, την οποία έχασε ο Φοντέιν στο 65ο λεπτό, αλλά έδωσε το δικό του σουτ στο 76. Καθώς πέρασαν τα λεπτά, οι οικοδεσπότες αύξησαν την πίεση τους για το δεύτερο γκολ που τους άξιζε.

Αλλά οι Βεστφαλοί το πέτυχαν αυτό. Στο 84ο λεπτό, η Ολλανδία βρήκε τον Roy … με έναν άρρωστο τερματοφύλακα, ο οποίος πήρε μια θέση στην περιοχή και έφερε τον αγώνα σε ισοπαλία (1-1). Και παρ ‘όλα αυτά, η ποιότητα του Μάντσεστερ Σίτι δεν μίλησε για 5, αλλά … Σε ένα στάδιο που ξεκίνησε και ο De Bruyne.

MVP: Ήταν ο Φοντέιν που έδωσε στη Σίτι τη νίκη, αλλά ο Ντε Μπρούιν, εκτός από το δικό του γκολ (σημείωσε επίσης το δεύτερο του), έκανε ένα άλλο MATSARA. Ήταν το “A” και το “O” της ομάδας του, που χάρη σε αυτόν μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι νωρίτερα, και ίσως προκριθεί εν μέρει.

Σφυρίζω. Ο Ovid Hategan συγκέντρωσε αρκετά φώτα. Η απόφασή του να πάρει πίσω το πέναλτι στο 29ο λεπτό, αφού παρακολούθησε το στάδιο VAR, ήταν σωστή. Ο 37ος γύρος είναι δύσκολος, όπου ακυρώνει το γκολ του Μπελινχάμ. Αν και ο μέσος του Ντόρτμουντ μπλοκάρει καθαρά την μπάλα, η αλήθεια είναι ότι βάζει το πόδι του στο κοστούμι με τον Άντερσον σχετικά επικίνδυνα.