Πρωταθλητής Ελίζας

Ο σταρ του τένις της χώρας μας, Elizabeth Maloney Yorgancı, στο τουρνουά Pro Tennis του Ηνωμένου Βασιλείου στο Loughborough της Αγγλίας, στο οποίο συμμετείχαν Βρετανοί επαγγελματίες, έγινε πρωταθλητής. Ο Ελιζ έπαιξε καλά τις τελευταίες εβδομάδες στο τουρνουά όπου 12 παίκτες αγωνίστηκαν σε δύο ομάδες και οι δύο πρώτοι τερμάτισαν στους ημιτελικούς. Η Ελίζα νίκησε το νούμερο ένα τουρνουά Έμιλι Επελέτον με σκορ 6-4 και 6-3, η οποία την νίκησε στον τελικό του τελευταίου τουρνουά και αυτή την εβδομάδα έγινε η πρωταθλητής.

Ο Ελιζ έπαιξε καλά όλη την εβδομάδα, χάνοντας μόνο ένα σετ σε επτά αγώνες, έγινε πρωταθλητής του τουρνουά και ανακηρύχθηκε επίσης ο ταχύτερος και πιο διανοητικά ισχυρός παίκτης στα γήπεδα.

Η Ελιζ, που έδειξε πολύ καλά για μια εβδομάδα, κέρδισε εύκολα όλους τους αγώνες της και πρόσθεσε ένα νέο στην επιτυχία της. Η Ελίζα κέρδισε το πρώτο της παιχνίδι 6-3 και 6-2 εναντίον της Αμέλια Μπισσέτ, και στον δεύτερο γύρο έπαιξε εναντίον της Έμιλυ Επελέτον, η οποία την νίκησε στον τελικό στο τελικό τουρνουά που αντιμετώπισαν. Αφού έχασε το πρώτο σετ 5-7, η Eliz έκανε ένα απίστευτο παιχνίδι, κερδίζοντας το νούμερο ένα τουρνουά σε ισοπαλία 6-3 και 10-6 για το δεύτερο σετ για να κερδίσει τον αγώνα. Σε άλλους αγώνες της σειράς, η Tanysha Dissanayake νίκησε 6-0, 6-1, Annali Olivelle 6-3, 6-1 και Tiana Fox με πολύ άνετα σκορ 6-0 και 6-0 και έφτασε στους ημιτελικούς. Στους ημιτελικούς, νίκησε τον Freya Christie, έναν από τους καλύτερους παίκτες των Αγγλικών, 7-5 και 6-2, και πήρε το όνομά του στους τελικούς για άλλη μια φορά. Η ΕΙΖΕ αντιμετώπισε ξανά την Έμιλι Επέλτον στον τελικό, αυτή τη φορά με ένα απίστευτο παιχνίδι, έγινε πρωταθλητής του τουρνουά με σκορ 6-4 και 6-3 χωρίς να δώσει καμία ευκαιρία στον αντίπαλό της.

Στη συνέντευξη που πραγματοποιήθηκε στο τέλος του τουρνουά, ο Eliz είπε ότι παρόλο που ο Covid 19 έκανε τα πάντα δύσκολα, προσπαθούσε να βελτιώσει όσο το δυνατόν περισσότερο την ψυχική και σωματική πλευρά του παιχνιδιού του, και ήταν ευχαριστημένος με την επιτυχία έλαβε σήμερα.