ΠΡΩΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Στοιχείο νίκη… և πρώτο για τα «ροζ»

Η δυνατή νίκη που τον φέρνει στην κορυφή της 5ης-7ης θέσης στο μίνι πρωτάθλημα επιτεύχθηκε την Τρίτη 2 Μαρτίου 2021 από το βόλεϊ Λεμεσού.

Οι “Άνεμοι” στο Λύκειο “Πολεμιδιών” στο 71 3. Κέρδισαν το 16ο παιχνίδι της ομάδας με σκορ 0, παρακάμπτοντάς το με δύο πόντους. Τώρα το “ροζ” απέχει πολύ από την τρίτη θέση, κάτι που οδηγεί σε βάρβαρα παιχνίδια με οκτώ πόντους.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φανεί αποτελεσματική στα κυρίαρχα σημεία και έχασε κάτι κερδίζοντας τον αγώνα.

Το βόλεϊ της Λεμεσού ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, με αποτέλεσμα 12-07. Η ΑΕΚ, ωστόσο, αντέδρασε, οδηγώντας 15-16. Το “Pink” κατάφερε να επιστρέψει στις 24 και κέρδισε 25-20, ως αποτέλεσμα του οποίου προχώρησαν.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο σετ καλύτερα μετά το προβάδισμα 01-04. Το βόλεϊ Λεμεσού, ωστόσο, βρήκε τη βάση του, αλλά στη Λάρνακα κράτησαν +3 04-07. Οι παίκτες του Σ. Τσαγκαρίδου ήταν καλύτεροι: κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά πέντε πόντων από το 06-11.

Σταδιακά, ωστόσο, το βόλεϊ της Λεμεσού «μείωσε» το χάσμα, το μείωσε από 2-12 σε 2-15. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε ακόμη και να “γυρίσει” εντελώς τη συλλογή, 17-16 υπέρ τους. Στη συνέχεια, το “ροζ” ανέλαβε την ήττα του, αφού αύξησε τη διαφορά 24-20, κέρδισε το σετ, 26-2, 25-21, γράφοντας το σετ 2-0.

Η Λεμεσός βόλεϊ μπήκε στο τρίτο σετ εντυπωσιακά, με προβάδισμα 08-02. Η ομάδα του Ανδρέα Σπύρου συνέχισε να ξεπερνά τους δείκτες της, αυξάνοντας το 18-07. Η ομάδα της Λεμεσού ηγήθηκε 21-10 με σωστή ηγεσία, κέρδισε 25-13 στο 21, κάνοντας το τελικό σετ 3-0.

LEMESOS VOLLEYBALL (A. SPIRU). Καλοκαίρι, Σιδέρα, Αζεβέδο, Κωνσταντοπούλου, Ε. Mikael, R. Bozianu – Libero: A.

NPP (SS AGGARIDU – GEORGE). Δημητρίου, Χατζίπετρο, Ουλμμπεράσβιλι, Στυλιάνο, Χαράλαμπος, Ιωάννου-Λίμπερο, Μοσφιλιώτη, Γιακόφ. – Αλλαγές. Κορυδαλλός.

Στο 2ο, 16ο αγώνα του γκρουπ, το UCLan Cyprus είχε ένα διάλειμμα με τον THI Avgorou.