Πρώτη νίκη για την AEL – στο παιχνίδι “Double” εναντίον της ETHA

Η ΑΕΛ έφτασε στην πρώτη της νίκη της σεζόν με διπλό στη νίκη 73-57 επί της ΕΘΑ σε ένα παιχνίδι αναβολής στο 18ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Η Λεμεσός, στο κάτω μέρος του τραπεζιού με την πρώτη του ροζ κάρτα αυτή τη σεζόν, έχει σημειώσει 16 πόντους σε 15 παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της “Έγκωμης” έχει 19 πόντους · στις παραπάνω θέσεις είναι ίση με την “Ομόνοια”, η οποία έχει λιγότερα τρία παιχνίδια (16 έναντι 13).

Το MVP του αγώνα ήταν ο Damani Apolloit με 22 πόντους (10 ριμπάουντ).

Η AEL ξεκίνησε με τρεις πόντους από την Gadia-Rosa, αλλά στο 4ο λεπτό, μετά από δύο στους δύο πόντους από τον Kiyakidis, δύο με δύο πόντους από τους Eving και Rodostenos, η ETHA πήρε το προβάδισμα 10-3. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος των πρώτων δέκα λεπτών, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σουτ του Apolloit (17-17) και ο Tobazos τους έβαλε μπροστά λίγο (17-19). Η πρώτη περίοδος έληξε με τρεις πόντους από τον Ροδόστενο για να προωθήσει ξανά την ETHA (20-19).

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, οι «μπλε-κίτρινοι», που είχαν δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Φέργκιουσον, αποκατέστησαν τη διαφορά στο 13 (20-22), και στο 17ο λεπτό, ο Απόλλωνας αύξησε τη διαφορά κατά επτά βαθμούς σε επτά πόντοι (24-31). Μισό λεπτό πριν από το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πιτάκας άνοιξε το σκορ διψήφιο (26-37) και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με Ρόδο (28-37).

Στο 23ο λεπτό, με τα χτυπήματα της Ρόδου, οι οικοδεσπότες ήρθαν κοντά σε δύο πόντους (37-39), μετά τον οποίο η AEL σώθηκε ξανά. Η Gadia-Rosa, που σημείωσε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό του τρίτου τριμήνου, έκανε το σκορ 55-40 στην ομάδα της Λεμεσού. Η AEL κράτησε ασφαλείς θέσεις στο τέταρτο, τελευταία δέκα λεπτά και τελικά έλαβε μια ροζ κάρτα με σκορ 73-57.

ΠΕΡΙΟΧΕΣ TASS MIN: 20-19, 28-37, 40-55, 57-73